Hedi Slimane otrzyma 11,5 miliona dolarów od Saint Laurent. Francuski sąd orzekł, że projektantowi należało się aż 9,3 miliona euro po opodatkowaniu przez Saint Laurent za ostatni rok służby marce. Poznajcie szczegóły!
HEDI SLIMANE VS. SAINT LAURENT: PROCES SĄDOWY
W pozwie skierowanym przeciwko konglomeratowi Kering S.A., Hedi Slimane domagał się odszkodowania za ostatni rok swojej pracy dla marki Saint Laurent. Francuski sąd orzekł w zeszłym tygodniu, że kreatorowi mody należało się aż 11,5 miliona dolarów za ostatni przepracowany rok. W 2016 roku, Hedi otrzymał mniej niż 667 tysięcy euro. W umowie zawarto klauzulę gwarantującą rekompensatę po opodatkowaniu w wysokości co najmniej 10 milionów euro rocznie – zgodnie z wyrokiem wydanym 28 marca przez Sąd Gospodarczy w Paryżu. Przed dołączeniem do Saint Laurent, Slimane zyskał miano jednego z najbardziej topowych i najlepiej opłacanych projektantów mody za czasów LVMH w Dior Homme, gdzie przez ponad dekadę odpowiadał za kolekcje odzieży męskiej. To on przywrócił do linii dopasowane jeansy i wąskie garnitury. Na początku tego roku LVMH zadeklarował, że ponownie zatrudni Hedi Slimane – tym razem na stanowisku dyrektora kreatywnego swojej marki Celine.
POLECAMY: HEDI SLIMANE NOWYM DYREKTOREM KREATYWNYM MARKI CELINE
Odejście projektanta od Saint Laurent w 2016 roku zakończyło się konfliktem z grupą marek luksusowych Kering. Po obydwu stronach walczono o kwestie finansowe, a stawką było 10 milionów euro z tytułu klauzuli o zakazie konkurencji oraz własności intelektualnej.
HEDI SLIMANE: ZMIANY W SAINT LAURENT
Rzecznik Keringa powiedział, że firma planuje odwołać się od decyzji, w efekcie jednak odmówiono komentarza w tej sprawie. Prawnik Slimane’a, Herve Temime zadeklarował, że klient nie wyda oświadczenia dotyczącego niniejszej kwestii. Przez 4 lata w kultowym domu mody założonym przez Yves’a Saint Laurenta, Slimane dokonał wielu zmian. Skrócił nazwę marki do „Saint Laurent”, przeniósł swoją pracownię z Paryża do Los Angeles, przebudował sklepy kojarzone z monochromatyczną estetyką i wystylizował je inspirując się kulturą młodzieżową oraz rock-and-rollem. Czarno-białe kampanie reklamowe nakręcone przez projektanta stały się jego znakiem rozpoznawczym, a produkty uwielbiała sama Lady Gaga.
Sprzedaż Saint Laurenta przekroczyła kwotę 1 miliarda euro w 2016 roku, a produkty z oferty Slimane wciąż znikają z półek. Wśród hitów znalazła się m.in. torebka „Sac de Jour” o wartości 3000 dolarów. To nie pierwszy raz, kiedy grupie marek luksusowych Kering został wytyczony proces sądowy. W 2014 roku, Balenciaga pozwała swojego byłego projektanta Nicolasa Ghesquiere’a, który został dyrektorem kreatywnym LVMH w Louis Vuitton, za krytyczne uwagi w magazynie modowym na temat zarządzania marką.