Logotyp serwisu lamode.info
GUERLAIN – PIĘKNO I PERFEKCJA

GUERLAIN – PIĘKNO I PERFEKCJA

Przybliżamy Wam historię Guerlain, jednej z najstarszych marek kosmetycznych na świecie.

Założycielem marki Guerlain był Francuz Pierre-François Pascal Guerlain. W 1828 roku otworzył on sklepik przy słynnej rue de Rivoli w Paryżu. Będąc zarazem twórcą perfum, komponował zapachy na specjalne zamówienie z pomocą swoich dwóch synów – Aimé i Gabriela Guerlain’ów. Szybko zyskali sobie popularność w stolicy mody, dzięki czemu w 1840 roku otworzyli pierwszy flagowy sklep marki Guerlain przy rue de la Paix.

 

Największym sukcesem marki było stworzenie w 1853 roku perfum Eau de Cologne Impériale – pierwszych „masowych” perfum w historii. Dotąd bowiem perfumy wykonywane były wyłącznie na specjalne zamówienie – Pierre François Pascal Guerlain wpadł zatem na pomysł genialny, który znacznie usprawnił jego pracę. Już wkrótce każda kobieta pragnęła pachnąć Eau de Cologne Impériale, zwłaszcza, że Guerlain został oficjalnym „nosem” francuskiego dworu. Tworzył także perfumy dla królowej Wiktorii i dla Izabelli II – małżonki władcy Hiszpanii.

 

Pierre-François zmarł w 1864 roku, amarkę Guerlain odziedziczyli synowie, Aimé, który zajął się komponowaniem i produkcją perfum i Gabriel, na którym spoczęła odpowiedzialność dalszej ekspansji. Przyjęto wówczas zwyczaj, że „nosem” marki jest członek rodziny Guerlain. Aimé był twórcą takich perfum, jak Fleur d’Italie, Roccoco, Eau de cologne du coq i Jicky.

 

Zarządzanie marką przejęli synowie Gabriela - Jacques i Pierre. Pierwszy z nich przejął stanowisko „mistrza perfum” i stworzył między innymi zapach Vol de Nuit, dedykowany pisarzowi Anthoine de Saint-Exupery, autorowi Małego Księcia.

 

Kolejnym „nosem” został Jean-Paul Guerlain, syn Jacques’a. Stworzył on zapachy dla mężczyzn, w których zastosował, jako pierwszy, wyjątkową, orientalną nutę – były to Vétiver i Habit Rouge. Na Jean-Paul’u wygasła dynastia ”nosów” z rodziny Guerlain. Dziś „nosem” marki jest Thierry Wasser – to on nadzorował powstawanie Idylle, najnowszego zapachu Guerlain.

 

Marka Guerlain jest jednak znana nie tylko z produkcji perfum – od początku swojej działalności przy rue du Rivoli rodzina Guerlain zajmowała się również tworzeniem kosmetyków do makijażu. Pierwszy był róż do policzków, później powstawać zaczęły pachnące pudry do twarzy. Wówczas jeszcze kobiety, poza artystkami bądź metresami, rzadko miały odwagę otwarcie przyznawać się do stosowania tego rodzaju kosmetyków. Popularność marki Guerlain sprawiła, że makijaż stał się czymś na porządku dziennym, powszechnie akceptowanym przez społeczeństwo.

 

Wśród kosmetyków do makijażu, najsłynniejszym produktem są Meteoryty – puder, róż i rozświetlacz w małych kulkach. Kosmetyk ten zrewolucjonizował klasyczne rozumienie pudru i stał się produktem kultowym.

 

 

tl_files/uroda/zapachy/GUERLAIN - MARKA/kolaz.jpgfot. materiały prasowe

 

Od 1928 roku pod szyldem marki powstają także ekskluzywne kremy – do najbardziej znanych należą Orchidée Impériale oraz Issima.

 

Dziś Guerlain jest luksusową marką kosmetyczną, jedną z najbardziej znanych na świecie. Nic dziwnego – jej twórcy, jako jedni z pierwszych, zręcznie połączyli biznes z kosmetyką.

tagi: marka | uroda | Guerlain |

podobne artykuły