PL / EN
FILM „DROGA DO MISTRZOSTWA”

FILM „DROGA DO MISTRZOSTWA”

Poznajcie pięciu wyjątkowych mistrzów na wielkim ekranie!

Kora, Agnieszka Holland, Rafał Olbiński, Tomasz Stańko i Janusz Gajos – po raz pierwszy razem, na wielkim ekranie. Zobaczycie ich w filmie „Droga do mistrzostwa”!

 

„Droga do mistrzostwa przeważnie wiedzie pod górę, a jej poszukiwanie nigdy się nie kończy” – stwierdził Janusz Gajos. Aby ukazać tę drogę, BMW, jako pomysłodawca i mecenas projektu, zaprosiło do współpracy artystów, których ceni i podziwia. To mistrzowie, którzy reprezentują różne dziedziny sztuki: film, muzykę czy sztuki wizualne. Obraz opowiada o tym, kim są, co determinowało ich życiowe wybory oraz co ukształtowało ich jako artystów, a także próbuje wyjaśnić, na czym polega fenomen wielkich postaci i co ich łączy.

 

Za reżyserię filmu odpowiadał nominowany do Oscara Bartosz Konopka, a konsultantem artystycznym została jedna z bohaterek tej produkcji - Agnieszka Holland. Nieoczywiste potraktowanie tematu wymusiło na twórcach zastosowanie oryginalnych form, czego konsekwencją była praca na styku dokumentu z fabułą „Ponieważ każdy z zaproszonych do współpracy artystów osiągnął już pewnego rodzaju mistrzostwo, postanowiłem podzielić ich drogę na części i w ten sposób przyjrzeć się jej z bliska. Kora opowiada o wyjściu z ciemności, Holland o wyzwaniach, Olbiński o sprzymierzeńcach, Stańko o konfrontacjach, Gajos o intuicji. Ich rozdziały składają się na jedną wspólną, fascynującą, drogę mistrza” – mówił o swojej koncepcji Konopka.

 

Premiera filmu „Droga do mistrzostwa” odbyła się 5 kwietnia 2016 roku w Teatrze Narodowym, a szeroka publiczność będzie mogła zobaczyć efekty tego wyjątkowego projektu już 24 kwietnia na pokazie specjalnym w kinach sieci Cinema City, na festiwalu Docs Against Gravity, na telewizyjnym kanale Discovery oraz w TVN Player.

 

W ramach projektu wydany został także limitowany album z niepowtarzalnymi zdjęciami autorstwa Jacka Poremby i wybranymi wypowiedziami bohaterów filmu.

 

Projekt „Droga do mistrzostwa powstaje w ramach strategii BMW Drives Culture. Niemiecka marka od ponad 40 lat wspiera działania z zakresu kultury, współpracując z największymi światowymi artystami m.in.: Andy Warholem, Royem Lichtensteinem, Jenny Holzer, czy Jeffem Koonsem. Polski oddział BMW od kilku lat jest partnerem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, na którego scenie corocznie odbywa się BMW Jazz Club. Firma wspiera także festiwal Beethovenowski, jest partnerem festiwalu filmowego Camerimage, a także współrealizatorem programu stypendialnego dla artystów młodego pokolenia.

 

Pięć wielkich postaci razem na jednym ekranie – tego nie można przegapić!

video

TOMASZ OSSOLIŃSKI WIOSNA 2022

tagi: Film | kultura | BMW | Kora | Agnieszka Holland | Rafał Olbiński | Tomasz Stańko | Janusz Gajos | Bartosz Konopka |

podobne artykuły