Młodość to również piękna i jędrna skóra bez zmarszczek. Większość z nas chciałoby zatrzymać ją jak najdłużej. Stosujemy odpowiednią pielęgnację, dbamy o siebie poprzez zdrowe odżywianie i sport, ale to nie wystarcza. W związku z tym, coraz częściej sięga się po medycynę estetyczną. W dobie rosnącej popularności zabiegów, pojawiają się również problemy z nimi związane. Wśród nich wybija się pillow face, który stał się popularnym zjawiskiem wśród osób nadużywających wypełniaczy, a zwłaszcza w środowisku gwiazd. Czym jest, jakie są jego przyczyny i jak go uniknąć? Poznaj odpwyeidź.
Czym są wypełniacze i jak działają?
Wypełniacz to substancja, która wstrzykiwana jest podskórnie lub śródskórnie. Jego celem jest wygładzenie zmarszczek i bruzd, które powstają wraz z wiekiem. Dodatkowo, ma za zadanie odbudowywać objętość tkanki i przeciwdziałać siłom grawitacji, które nadają twarzy zmęczony wygląd. Wypełniacze znajdują zastosowanie także w celu modelowania i zwiększenia objętości niektórych partii twarzy, np. policzków, brody, skroni czy ust.
W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się kwas hialuronowy, choć kroku dotrzymują mu również hydroksyapatyt wapnia oraz kwas polimlekowy.
Najprościej mówiąc, wypełniacze uzupełniają puste miejsca, najczęściej na twarzy, aby nadać jej bardziej napiętego i młodego wyglądu oraz poprawić jej owal. To jeden z najlepszych zabiegów na pierwsze oznaki starzenia, który stosują niemal wszystkie gwiazdy, często nadmiernie, niestety zapominając o jego skutkach.
Co to jest pillow face i jak wygląda?
Pillow face to nazwa używana do określania specyficznego wyglądu twarzy, powstałego na skutek nadmiernego stosowania wypełniaczy skórnych, takich jak m.in kwas hialuronowy. Charakteryzuje go nienaturalny, bardzo zaokrąglony i wręcz “wypchany” wygląd skóry, skupiający się zwłaszcza w okolicy policzków i ust. Twarz wygląda wówczas na miękko wypchaną poduszkę (stąd też nazwa pillow face), bez żadnych zmarszczek i niedoskonałości.
W efekcie, zamiast uzyskania efektu odmłodzenia, twarz traci swoje naturalne linie i kontury, a jej rysy stają się nienaturalnie powiększone i zniekształcone, nadając jej nienaturalny i sztuczny wygląd.
W skrócie, efekt pillow face charakteryzują głównie:
- zaokrąglone policzki
- niewyraźna linia szczęki
- napęczniałe usta
- wygładzone fałdy nosowo-wargowe
Przeczytaj również: Terapia egzosomami – to przełom w pielęgnacji skóry dojrzałej, który odmładza
Dlaczego i jak powstaje pillow face?
Pillow face powstaje na skutek nadmiernej aplikacji wypełniaczy. Substancje gromadzą się we wskazanych miejscach i po kilku zabiegach oraz ciągłym ich dokładaniu, dają efekt spuchniętej twarzy. To skutek ciągłego podążania za młodzieńczym wyglądem skóry i nieustannej walki z objawami starzenia. W konsekwencji, zamiast wyrównanej struktury i naturalnie spłyconych bruzd zmarszczkowych, otrzymujemy sztuczny, przerysowany i zdeformowany owal twarzy.
Pillow face może powstać również na skutek braku doświadczenia i odpowiedniej wiedzy ze strony osoby, która wykonuje dane usługi. Jeśli brak jej pełen świadomości na temat konekwencji, jakie płyną ze zbyt częstej aplikacji wypełniaczy, wówczas jego częste powtarzania, w zbyt małych odcinkach czasowych, spowoduje nieporządne efekty, a mianowicie opuchliznę i szczególne uwydatnienie niektórych części twarzy.
Jak długo utrzymuje się efekt pillow face?
Efekt pillow face w większości przypadków jest odwracalny. Kwas hialuronowy, najczęściej stosowany wśród wypełniaczy, to substancja, która jest stopniowo wchłaniana przez organizm. Dodatkowo, można zastosować enzym zwany hialuronidazą, który przyspiesza proces jego rozkładu. Oznacza to, że efekt napuchniętej twarzy z czasem zniknie. Karta przetargową jest jednak zaprzestanie korzystania z podobnych zabiegów medycyny estetycznej oraz czas i cierpliwość.
Proces cofania się nadmiernej ilości wypełniaczy, które przez lata nagromadziły się w skórze, wymaga sporo czasu. Nie da się określić dokładnych ram, w których pillow face przestanie być widoczne. Wszystko zależne jest od organizmu, rodzaju wypełniaczy oraz sposobie i częstotliwości ich aplikacji. Najlepiej, aby poprawnie wyprowadzić substancję z twarzy, wybrać się na konsultację do specjalisty, który pokieruje tym procesem.
Maski LED mogą zastąpić wizyty u kosmetyczki. Przeczytaj o nich więcej na miumag.pl
Jak uniknąć efektu pillow face?
Aby uniknąć efektu pillow face, najważniejsze jest korzystanie z zabiegów u doświadczonego specjalisty. Ten, powinien zapewnić odpowiednią substancję, umiarkowaną częstotliwość zabiegu oraz regularne konsultacje i oceny efektów wypełniaczy.
Ważne jest również, aby przy korzystaniu z zabiegów medycyny estetycznej czuć umiar i mieć rozwagę oraz zakładać ich realne efekty. W efekcie, ich nieprzesadzona ilość faktycznie odmłodzi skórę i nada jej napiętego wyglądu, nie zmieniając radykalnie jej naturalnych rysów.
@faceliftstudio Co to jest pillow face? Jak tego efektu uniknąć? #pillowface #pillowfacegirls #medycynaestetyczna #zabiegimedycynyestetycznej #powiklaniapozabiegu #spuchnietatwarz #ostrzykiwanie #kwashialuronowy #masaztwarzy #naturalneodmladzanie ♬ dźwięk oryginalny – FaceLiftStudio Marta Meges
Zdjęcie główne: IG @zoeilanahill