Długie, gęste, ciemne i podkręcone – taka jest definicja wymarzonych rzęs. Stanowią one naturalną oprawę oczu, która upiększa, dodaje wyrazistości, ale działa także jako warstwa ochronna przed zanieczyszczeniami. Gdy jednak zaczynają wypadać i to w nadmiarze, dają powody do niepokoju. Problem może pojawić się u wszystkich, niezależnie od wieku. Dlaczego rzęsy wypadają? Czy to normalne? Jak skutecznie im pomóc? Sprawdzamy, jakie są przyczyny wypadania rzęs i podpowiadamy, co zrobić, by odzyskać piękny wachlarz rzęs.
Wypadanie rzęs – dlaczego tak się dzieje?
Podobnie, jak włosy na głowie, rzęsy przechodzą naturalny cykl wzrostu i wypadania. Każda rzęsa „żyje” od 3 do 5 miesięcy, po czym wypada, by ustąpić miejsca nowej. Jednak ich nadmierne wypadanie świadczy o tym, że ten proces został zaburzony. Dlaczego rzęsy wypadają i nie odrastają nowe? Przyczyn może być wiele, a ich rozpoznanie pomoże wyeliminować problem.
Oto dlaczego rzęsy wypadają:
- Niewłaściwa pielęgnacja – mocne pocieranie oczu, używanie przeterminowanych kosmetyków bądź zawierających substancje drażniące, pozostawianie makijażu oczu na noc to największe grzechy urodowe, które osłabiają rzęsy. Drażniące składniki, brud z kosmetyków oraz pocieranie wpływają na kondycję mieszków włosowych i mogą je uszkodzić.
- Alergie i podrażnienia – niektóre składniki kosmetyków, klejów do sztucznych rzęs czy płynach do makijażu powodują reakcje alergiczne i uszkadzają cebulki rzęs.
- Problemy zdrowotne – choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, łysienie, a także niedobory witamin minerałów wpływają na zahamowanie wzrostu rzęs i ich wypadanie.
- Stres – kortyzol gromadzący się w organizmie spowalnia procesy chemiczne i wpływa negatywnie na wygląd.
- Zabiegi kosmetyczne – częste przedłużanie rzęs, laminacja oraz trwała prowadzą do osłabienia, łamania oraz wypadania rzęs.
Zwróć uwagę na swoje brwi. Sprawdź: Dlaczego brwi nie odrastają?
Czy wypadanie rzęs jest normalne?
Zanim zmartwisz się kolejną wypadniętą rzęsą, zastanów się, czy na pewno masz powody do obaw. Wypadanie rzęs w umiarkowanych ilościach jest naturalne. Każdego dnia tracimy od 1 do 5 rzęs, co wiąże się z cyklem ich życia. W ich miejsce szybko odrastają kolejne.
Niepokój powinny wzbudzić sytuacje, w których dostrzegasz znaczną utratę rzęs w krótkim czasie i przerzedzenie w niektórych miejscach. Sygnałem alarmowym jest dostrzeżenie kruchości oraz łamliwości rzęs. W takim wypadku przeanalizuj swoją dotychczasową rutynę, tryb życia, nawyki żywieniowe i zidentyfikuj problem.
Czy wypadające rzęsy odrastają?
Dobra wiadomość jest taka, że rzęsy odrastają, nawet jeśli wypada ich za dużo. Potrzebują jedynie warunków do regeneracji. Uzbrój się tylko w cierpliwość. Proces odnowy może zająć od kilku tygodni, a nawet do kilku miesięcy, w zależności od przyczyny wypadania oraz predyspozycji organizmu.
W pierwszej kolejności odstaw na bok zabiegi stylizacji oraz mocny makijaż. Sztuczne rzęsy muszą poczekać na swój czas. Wprowadź nowe nawyki żywieniowe. Zacznij pracę nad obniżeniem stresu. W tym wypadku najlepsza jest aktywność fizyczna, medytacje, zdrowy sen oraz realizacja hobby. Kolejny krok to pielęgnacja, która nastawiona jest na wzmocnienie rzęs.
Miej na uwadze, że dopiero, gdy zadbasz o siebie kompleksowo, zaczniesz dostrzegać poprawę wyglądu, ponieważ organizm musi usprawnić procesy dziejące się w środku, a dopiero potem zajmuje się tym, co na zewnątrz – w tym wypadku rzęsami.
Co zrobić, gdy wypadają rzęsy? Działaj od środka
Zdrowa dieta ma ogromne znaczenie dla naszego wyglądu, w tym też na kondycję rzęs. Gdy zaczynają wypadać, należy wprowadzić do jadłospisu produkty zawierające dużą ilość biotyny, żelaza, cynku, witaminy A, C, E oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Dostarczą ich takie produkty, jak jaja, ryby, orzechy, szpinak, marchew.
Drugą istotną kwestią jest nawodnienie od środka. Picie dużej ilości wody pomaga zachować elastyczność skóry oraz włosów. Trudno ci się zmusić do picia wody? Wyciskaj do niej soki ze świeżych owoców, dodawaj mięty. Zaopatrz się również w elegancką butelkę lub bidon odmierzający ilość wypitej wody – to motywuje.
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną wypadania rzęs mogą być choroby, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Pielęgnacja na wypadające rzęsy – czego używać?
Na wzmocnienie i wzrost rzęs możesz zadziałać odpowiednią pielęgnacją. Zacznij od olejków. Wcieranie ich w powieki pobudza mieszki włosowe do pracy oraz dostarcza im niezbędnych składników. Sprawdzonymi olejami są: rycynowy, arganowy. Świetne efekty przynoszą skoncentrowane odżywki do rzęs, które dbają o włoski na całej ich długości.
Kolejny krok to delikatny, ale skuteczny demakijaż i oczyszczanie. Wybieraj delikatne płyny micelarne i powolnymi ruchami usuwaj nim makijaż. Jeszcze lepsze efekty przyniesie masełko lub olejek do demakijażu. Wcieraj je w makijaż, aż się rozpuści. Przy okazji wykonasz korzystny dla rzęs masaż. Po tym umyj twarz żelem lub pianką oczyszczającą, by pozbyć się resztek zanieczyszczeń.
Uwaga: dopilnuj, by zawsze dokładnie zmywać makijaż i absolutnie unikać zasypiania z pomalowanymi oczami!
Na koniec zacznij stosować lekki makijaż. Zrezygnuj ze sztucznych rzęs oraz wodoodpornych tuszów. Sięgnij po hipoalergiczne maskary, które zapewnią wydłużenie, ale nie będą tak obciążające dla włosków.
Czytaj także: Rzęsy opadające w dół. Jak zmienić ich kształt?
Zdjęcie główne: Launchmetrics, Balmain