PL / EN
DIANE PERNET I KONTROWERSYJNE FUTRO Z GORYLA

DIANE PERNET I KONTROWERSYJNE FUTRO Z GORYLA

Paryski Tydzień Mody w atmosferze skandalu. Znana dziennikarka i krytyczka mody, Diane Pernet pojawiła się w czarnym futrze vintage ze skóry goryla. Dowiedzcie się więcej.

Na jednym z pokazów mody męskiej, podczas minionego Tygodnia Mody w Paryżu, znana dziennikarka i krytyczka mody, Diane Pernet pojawiła się w czarnym futrze vintage ze skóry goryla.

 

Oczywiście nie obyło się bez skandalu i fali krytyki ze strony obrońców zwierząt. Jeden z członków organizacji PETA zareagował natychmiastowo, pisząc : „Noszenie futra goryla jest reliktem epoki, kiedy wiedzieliśmy niewiele o tych inteligentnych, rodzinnych i wspaniałych stworzeniach”.

 

„Jest to obrzydliwa promocja okrutnej, krwawej branży, która wciąż gazuje, dusi i poraża prądem inne zwierzęta dla niczego więcej, niż <<śmieszny>> wygląd” – dodaje.

 

„Bez względu na to, czy zwierzęta zostały zabite wczoraj czy kilkadziesiąt lat temu, noszenie ich futra przekazuje szkodliwe wiadomości, że coś jest całkowicie nie do przyjęcia, ale w jakiś sposób usprawiedliwione, a nie jest”.


Swoje zdanie na temat naturalnych futer wyraziła już jakiś czas temu Diane Pernet:

 

„Nie jadłam czerwonego mięsa od dziesięcioleci, ale nie czuję się źle, kiedy noszę vintage futro goryla od Pana Pearla, który, dodam, jest prawdziwym wegetarianinem i właścicielem płaszcza. Sposobem na usprawiedliwienie jest to, że goryl nie żyje od połowy wieku i będzie martwy, bez względu na to, czy będziemy nosić płaszcz czy nie. Jeśli chodzi o nowe futra, nie patrzę na norki i króliki jako na gatunki zagrożone zagładą, ani jako na szczególnie miłe zwierzęta, więc kiedy noszę kamizelkę z króliczego futra Boudicca, wiem, że powinnam czuć się źle, ale tak nie jest. Noszę skórzane buty i jest to tylko skóra bez sierści, więc jaka jest różnica pomiędzy noszeniem skóry a noszeniem futra…” – napisała w 2011 roku, na swoim blogu A Shaded View on Fashion Film.

 

Wracając do historii tego kontrowersyjnego okrycia, futra z małp i goryli noszone były już w XIX wieku, ale zostały rozpowszechnione dopiero w latach 30. przez słynną projektantkę Elsę Schiaparelli. W archiwach Fashion Institute of Design & Merchandising w Los Angeles, można znaleźć informacje, że w tamtych czasach, futra ze skóry goryla były uważane za nowoczesne, odważne i niezwykle wyrafinowane. Ze względu na to, że gatunek jest zagrożony wyginięciem, moda na futra z goryli minęła bezpowrotnie.

 

Czy podzielacie zdanie Diane Pernet?

 

 

 

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: Diane Pernet | Paris Fashion Week Menswear | Diane Pernet futro z goryla | A Shaded View on Fashion Film |

podobne artykuły