DESA Unicum, największa prywatna instytucja kultury, na kwiecień 2025 zaplanowało kalendarium pełne zaskakujących prezentacji. Najbardziej interesujące wydaję się być dwie wystawy, a mianowicie “Rzeźby i formy przestrzenne”, gdzie zobaczyć można dzieło nagradzanego w Paryżu geniusza polskiej rzeźby oraz “Polska Szkoła Tkaniny”, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom mody. Plejadę prac najlepszych polskich i zagranicznych artystów zobaczyć można bezpłatnie.
Przeczytaj również o najlepszych wystawach w Paryżu na 2025 rok.

fot. Materiały prasowe
DESA Unicum na kwiecień 2025. Wielkie otwarcie z nagradzaną rzeźbą Szukalskiego z ponad 100-letnią historią
Miesiąc otworzyła wystawa pod tytułem “Rzeźby i Formy Przestrzenne”. Jednym z najbardziej unikalnych obiektów jest tutaj odnaleziona po latach praca Stanisława Szukalskiego. O jego rzeźbach mówiło się, że wyszły spod ręki współczesnego Michała Anioła. Prace artysty są absolutną rzadkością, ponieważ większość z nich uległa rozproszeniu podczas II Wojny Światowej. Obecność rzeźby “Echo” na wystawie w DESA Unicum jest ważnym dla polskiej kultury wydarzeniem, ponieważ ponad 100 lat temu została ona nagrodzona podczas ważnego konkursu w Paryżu.
Na wystawie zobaczyć można również prace Olgi Niewskiej, jedna z pierwszych kobiet, która przekroczyła próg krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W warszawskim DESA Unicum zobaczymy jej „Narciarza”. Pojawia się również nazwisko znanego Salvadora Dalego i jego „Dulciney” oraz „The Anthropomorphic Cabinet”, a także Magdaleny Abakanowicz, której szeroką twórczość podziwiać będziemy w obu wystawach przy ulicy Pięknej 1A w Warszawie.
Czas trwania wystawy: 28.03.2025 – 10.04.2025

fot. Materiały prasowe / Dzieło Stanisława Szukalskiego
“Polska Szkoła Tkaniny” w DESA Unicum. Wystawa poświęcona polskiej modzie już jest w Warszawie!
Kolejną wystawą, która zainteresować powinna szczególnie miłośników mody i jej historii, jest projekcja pod tytułem “Polska Szkoła Tkaniny”. Nazwa nawiązuje do powstałej w 1962 roku Polskiej Szkoły Tkaniny, w której kreowały się prace niewielkiej grupy rodzimych artystów i artystek, zaprezentowane później podczas pierwszego Międzynarodowego Biennale Tkaniny w Lozannie. Wystawa ta jest o tyle ważna i na czasie, że jej temat dynamicznie nabrał tępa po spektakularny sukces Magdaleny Abakanowicz po wystawie w TATE Modern i Henie Onstad Art Center w Oslo. W DESA Unicum zobaczymy historyczne prace pierwszych absolwentów powojennej Akademii Sztuk Plastycznych, w tym Jolanty Owidzkiej, czy Wojciech Sadleya, a także dzieła następnych pokoleń twórców zajmujących się sztuką włókna. Pojawią się ekspozycje najbardziej znanych artystek i artystów, a wśród nich twórczość Moniki Drożyńskiej, świeżo upieczonej laureatki Paszportu Polityki.
Czas trwania wystawy: 2.04.2025 – 15.04.2025

fot. Materiały prasowe / Dzieło Marty Gąsienicy-Szostak

fot. Materiały prasowe / Dzieło Magdaleny Abakanowicz „Second Sister”.

fot. Materiały prasowe
Aby lepiej poznać i zrozumieć prace dostępne w DESA Unicum, na 7 kwietnia 2025 roku o godzinie 17.30 zaplanowane jest oprowadzanie kuratorskie. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat dostępne są na oficjalnej stronie DESA Unicum.
Zdjęcie główne: IG @luisakempke