Dziś bierzemy pod lupę styl dziewiętnastoletniego adepta sztuki dziennikarskiej z Poznania. Przyjaźń z popularną blogerką Jessicą Mercedes Kirschner zaowocowała stworzeniem jednego z bardziej znanych męskich blogów w Polsce. Poznajcie bliżej Igora Rądlewskiego i zajrzyjcie na radlewski.com.
Polska blogosfera to przestrzen zdecydowanie rządzona przez kobiety, ciężko jest się wybić męskiemu blogowi?
Zupełnie odwrotnie, przez to, że jest tak mało męskich „blogów z pomyłem”, cały czas nowe blogi mają ogromną szansę się przebić. Wystarczy dobra idea, oryginalny styl, a w krótkim czasie można stać się jednym z najlepszych. U dziewczyn jest już o wiele trudniej, konkurencję w postaci innych blogerek liczy się już pewnie w tysiącach, chłopaków jest dopiero garstka.
Co Cię inspiruje? Czy masz ulubionych projektantów, blogerów?
Inspiruje mnie wszystko, ulica, teledyski, filmy no i oczywiście pokazy mody. Uwielbiam polskich projektantów i bardzo chętnie noszę ich projekty.Trudno mi ocenić kogo najbardziej lubię, jest ich zbyt wielu. Na pewno będą to ubrania Mariusza Przybylskiego i Roberta Kupisza, a także Edyty Jermacz, Łukasza Czajkowskiego i Magdy Hasiak. Co do ulubionych blogów męskich są nimi Iamgalla.com, viniuehara.com.br oraz katelovesme.net.
fot. radlewski.com
Skąd pomysł na założenie bloga?
Od zawszę interesowała i fascynowała mnie moda, ale do założenia bloga namówiła mnie moja przyjaciółka Jessica zabrała mnie na Łódzki Tydzień Mody, gdzie poznałem wielu wspaniałych, inspirujących mnie ludzi. Naładowany pozytywną energią wróciłem do domu i stwierdziłem – dlaczego nie…
Twoim absolutnym must have w garderobie są…
Moim zdaniem w każdej męskiej garderobie muszą być dobrze skrojone czarne jeansy. Mogą być podstawą do tysiąca stylowych zestawów. Niewielkim wysiłkiem można zawszę dobrze wyglądać.
Jak określiłbyś swój styl?
Nie mam jeszcze ściśle określonego stylu, cały czas się zmienia. Kiedyś byłem ogromnym fanem marynarek i dopasowanych koszul, dziś stawiam na wygodę. Nie oznacza to jednak, że z nich zrezygnowałem. Wszystko zależy od dnia, okazji i pogody.
Co sądzisz o męskiej modzie na ulicach polskich miast?
Polska moda męska szybko się rozwija, jednak widać bardzo dużą różnicę pomiędzy miastami. W Poznaniu czy Warszawie, chłopacy są dużo odważniejsi i bardziej otwarci na nowe trendy. Chętnie ubierają dopasowane spodnie, eko torby czy kolorowe dodatki.
W innych miastach takich jak Łódź czy Bielsko Biała, tak ubrany chłopak musi się liczyć z obelgami, a nawet agresją w swoim kierunku od ludzi bez polotu. Przez co moda rozwija się tam dużo wolniej.
Czy modę wystarczy czuć czy wiedza na ten temat powinna być podparta studiami? Jak było w Twoim przypadku? Czy masz wykształcenie w tym kierunku?
Wydaje mi się, że to zależy w jakim kierunku chcemy iść. Projektant, stylista czy fotograf modowy wystarczy, że ma talent, jest artystą i przez swoją pracę wyraża siebie.
Na żadnych studiach nikt nie dostanie talentu, nauczy się tylko pewnych schematów i czasami przydanych informacji.
Dziennikarz, redaktor czy wykładowca na uczelni warto, żeby miał popartą wiedzę wykształceniem zdobytym na studiach, jednak nie jest to konieczne. To życie najbardziej kształtuje i uczy człowieka, jeśli ktoś ma talent to i bez wykształcenia w tym kierunku, odniesie sukces. Sam jeszcze nie wiem co dokładnie chcę robić w przyszłości, jednak w tej chwili jestem studentem dziennikarstwa.
Ile czasu zajmuje prowadzenie bloga na „pełen etat”?
W moim wypadku – sesja zdjęciowa 10-20 min, obróbka zdjęć – 30 min, tekst : 20 – 45 min. Należy do tego dodać jeszcze x min na dojazd i przyszykowanie się oraz odpisywanie na ewentualne propozycje współpracy. Trudno więc oszacować, każdego dnia inaczej.
Czy blog to tylko hobby czy dobrze płatna praca?
W chwili obecnej jest to moje hobby, które ma coraz więcej profitów w postaci ubrań i możliwości brania udziału ciekawych projektach.
fot. radlewski.com
W jaki sposób zmieniło się Twoje życie od kiedy regularnie zacząłeś publikować?
Zyskałem dużo większą oglądalność bloga, a co za tym idzie pracodawców. Stałem się trochę bardziej rozpoznawalnym i pewniejszym siebie chłopakiem.
Co poradziłbyś początkującym blogerom?
Radziłbym, aby byli sobą i pokazywali swój styl, nie kopię zestawów innych blogerów. Byli wytrwali i nie rezygnowali z prowadzenia bloga po miesiącu od jego założenia. Mieli dystans do siebie i nie przejmowali się niemiłymi komentarzami, ale brali też do serca konstruktywną krytykę oraz potrafili przyznać się do błędu.
Spędzicie chwilę na radlewski.com.