PL / EN
BIŻUTERIA VINTAGE - TRENDY 2017

BIŻUTERIA VINTAGE - TRENDY 2017

Vintage i w stylu vintage - którą wybierzecie?

BIŻUTERIA W STYLU VINTAGE - TRENDY 2017

Od kilku sezonów obserwujemy inspiracje projektantów biżuterią w stylu retro. To bogato zdobione dodatki wyglądające na rodowe klejnoty i nawiązujące do zawartości szkatułek naszych babć. Kunsztowne, szykowne i w wersji XXL pierścionki, wisiorki lub bransolety nawiązują również do czasów wiktoriańskich. Obserwujemy też wielki powrót pereł, nie tylko w formie biżuterii, ale i jako wykończenie ubrań i dodatków. Z najnowszych trendów, na sezon jesień zima 2017/18, które nawiązują do minionych epok, można wymienić, oprócz pereł, stosowanie ciężkich kamieni, nawiązanie do sztuki lub geometryczne kształty.

ZOBACZ TEŻ: BIŻUTERIA - TRENDY JESIEŃ ZIMA 2017/18

BIŻUTERIA "Z DUSZĄ"

Dane Art Market Research wskazują, że wartość biżuterii vintage wzrosła na przestrzeni ostatniej dekady aż o 80 proc. Skąd rosnące zainteresowanie tym działem jubilerstwa? Po pierwsze, złoża diamentów są na wyczerpaniu i szacuje się, że już za dwa lata może zacząć ich brakować. Po drugie, kamienie i kruszce szlachetne od zawsze stanowiły odrębny środek pieniężny niezależny od kursów walut, wymiany pieniędzy czy spadku cen akcji. Ich wartość stale rośnie. Kolejnym aspektem jest niepowtarzalność. Nie ma już jubilerów, którzy byliby gotowi podjąć się wykonania takich przedmiotów, a jeśli nawet to koszty z tym związane przekraczają wartość antykwaryczną przedmiotów. Każdy z obiektów dostępnych na aukcjach niesie ze sobą jakąś historię. Trudno znaleźć dwa takie same obiekty. To wszystko powoduje, że Polacy coraz chętniej sięgają po biżuterię „z duszą”, szczególnie tę w stylu belle epoque lub art déco.

Biżuteria vintage: naszyjnik z akwamarynem, bransoletka-wąż i broszka z diamentami (fot. materiały prasowe DESA)

AUKCJA BIŻUTERII ZABYTKOWEJ

Jeżeli jesteście fanami zabytkowej biżuterii, prawdziwe perełki warto poszukać na specjalnych aukcjach. 26 września 2017 roku odbędzie się np. Aukcja Biżuterii w DESA Unicum, na której znajdzie się 81 skrupulatnie wyselekcjonowanych przedmiotów datowanych od XVIII wieku aż po czasy współczesne. Oferta będzie się składać z wyrobów niezwykle rzadkich. Znajdują się w niej takie białe kruki jak emaliowana tabakierka w stylu Ludwika XVI, bransoleta zdobiona granatami i perłami, pierścionek dekorowany motywem węża z początku XX wieku, emaliowany i wysadzany diamentami czy naszyjnik składający się z 11 sznurów korali z dekoracyjnym zapięciem w formie lwich głów. Jednym z najpiękniejszych klejnotów dostępnych na aukcji jest dekorowana motywem floralnym brosza wykonana z niebywałą precyzją, wysadzana diamentami o łącznej masie ~ 10,00 ct. Na aukcji znajdzie się też biżuteria z akwamarynami, kolczyki z ametystami oraz pochodzące z XIX-wiecznej Rosji kolczyki z diamentami. W prezentowanej ofercie pojawią się również pozycje dedykowane mężczyznom. Z kolei pasjonatów lotnictwa czy podróży powinny zachwycić złote spinki do mankietów.

Jeżeli jednak macie ochotę na biżuterię inspirowaną stylem vintage, zajrzyjcie do naszego przeglądu najciekawszych propozycji z nowych kolekcji światowych domów mody i popularnych marek jubilerskich! 

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: biżuteria | jesień zima 2017/18 | shopping | vintage | TRENDY |

podobne artykuły