PL / EN
BEAUTY HAS NO AGE – PIĘKNO PONAD PODZIAŁAMI

BEAUTY HAS NO AGE – PIĘKNO PONAD PODZIAŁAMI

Jak zmienia się pojęcie piękna w modelingu i gdzie leży punkt ciężkości?

BEAUTY HAS NO AGE – PIĘKNO PONAD PODZIAŁAMI

O kim mówimy, że jest piękny? Do jakiego wieku kobieta jest piękna? Definicja tego pojęcia ciągle się zmienia, dyskusyjną kwestią jest więc nie tyle ono samo, co jego społeczna percepcja.

MATERIALS_2017/MODELING/MODELKI/BEAUTY HAS NO AGE – PIEKNO PONAD PODZIALAMI/jess-barber-cruz-1.1_l.jpg

fot. Uglymodels.com; Jess Barber

BRZYDOTA TO NOWE PIĘKNO 

A w tej materii zadziało się ostatnio wiele i temat nieustannie ewoluuje. Dobrym przykładem zmian jest londyńska agencja UGLY MODELS, założona przez byłego modela Marca Frencha, znudzonego żelaznymi fizycznymi ograniczeniami i sztampą obowiązującymi jego zdaniem w klasycznych agencjach.

MATERIALS_2017/MODELING/MODELKI/BEAUTY HAS NO AGE – PIEKNO PONAD PODZIALAMI/peter liddell ugly.png

fot. Instagram.com/uglymodels.com; Peter Liddell

NIGDY NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE

Trochę z ciekawości, trochę z przekory postanowił sprawdzić, czy hasło – szukam brzydkich modeli - będzie miało jakikolwiek oddźwięk. Zaskoczony niespodziewanym odzewem niezwykle ciekawych osobowości, zarówno kobiet, jak też mężczyzn, w obu przypadkach bez ograniczeń wiekowych i tych dotyczących wymiarów, stworzył nową jakość na rynku modelingu.

MATERIALS_2017/MODELING/MODELKI/BEAUTY HAS NO AGE – PIEKNO PONAD PODZIALAMI/oldushka 6.jpg

fot. Oldushka.tilda.ws

PIEKNO TO WYJĄTKOWOŚĆ I PEWNOŚĆ SIEBIE

Głównym założeniem tego cieszącego się niesłabnącym sukcesem projektu jest dopuszczenie do głosu różnorodności ras, płci, rozmiarów i wieku. I co się okazuje? Że świat mody i mediów to kupuje; jego podopieczni nie tylko mają w swoim portfolio liczne sesje dla magazynów, w tym m.in. dla włoskiego Vogue’a, ale też głośne role filmowe, jak choćby w Gwiezdnych Wojnach czy Jamesie Bondzie.

MATERIALS_2017/MODELING/MODELKI/BEAUTY HAS NO AGE – PIEKNO PONAD PODZIALAMI/paige ugly.png

fot. Instagram.com/uglymodels; Paige

I jeszcze jedna ważna rzecz: żaden z modeli tej agencji nie uważa się za osobę brzydką; przeciwnie –wyjątkowość, unikatowość i wymknięcie się zunifikowanym standardom stanowi (dla nich samych i obiektywnie) o ich pięknie.

OLDUSHKA - MODELKI POWYŻEJ 45. ROKU ŻYCIA

Jak się okazuje, kwestia niesztampowej urody jako niezagospodarowany obszar potencjalnie atrakcyjny dla modelingu obejmuje także zagadnienie wieku. W jakim wieku modelka jest za stara, żeby dalej pracować? Cezurą na pewno jest trzydziestka; jeśli chodzi o mainstream, rzadko która poza ikonami pokroju Anji Rubik, Małgosi Beli, Stelli Tennant czy Alek Wek może pochwalić się dynamicznie rozwijającą się karierą w tym wieku i później.

MATERIALS_2017/MODELING/MODELKI/BEAUTY HAS NO AGE – PIEKNO PONAD PODZIALAMI/valerija.JPG

fot. Oldushka.tilda.ws

ZA STARA NA MODELKĘ? NIEKONWENCJONALNE PIĘKNO

Dojrzała kobiecość, doświadczenie i przeżycia zapisane na skórze w postaci zmarszczek, fałd, krągłości, blizn, jako płótno do wyeksponowania tego, kim się jest ( i że jest się pięknym) – w tę stronę idzie trend stawiając opór innemu, hołubiącemu nienaturalną chorobliwą szczupłość, czy retusz posunięty do granic absurdu.

MATERIALS_2017/MODELING/MODELKI/BEAUTY HAS NO AGE – PIEKNO PONAD PODZIALAMI/ugly model.png

fot. Instagram/uglymodels

ZOBACZ TEŻ: MODELKI PLUS SIZE 

Fala botoksu, która dosłownie zalała Stany Zjednoczone, dotarła też do nas. Sztywny grymas, emocje zmazane z twarzy zmienionej w maskę zostają zastępowane przez nieinwazyjne sztuczki medycyny estetycznej. To na prawdę progres - jeśli głębiej się nad tym zastanowić, to jednak dyskusyjna kwestia.

MATERIALS_2017/MODELING/MODELKI/BEAUTY HAS NO AGE – PIEKNO PONAD PODZIALAMI/60-year-old-fashion-model-swimwear-campaign-yasmina-rossi-8.jpg

fot. Pinterest; modelka Yasmina Rossi w kampanii kolekcji kostiumów kąpielowych

Kobiety zawsze broniły się przed skutkami upływu czasu. Przywrócenie, a w zasadzie wprowadzenie starszych modelek na społeczny horyzont to nie tylko gest kontry w stronę  epatowania wszechobecną i obowiązującą młodością i uderzenie w tabu. To także ważny gest w stronę kobiet, zdejmujący z ich ciał przymus bycia atrakcyjnymi w kategoriach seksualności i symbolicznie uwalniając je z służby tej ostatniej lub dając im prawo rozkoszowania sie nią na własnych zasadach.  

 

video

VERSACE JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: modelki | beauty | modeling | TRENDY |

podobne artykuły