Wielka moda przechodzi transformację! Po erze minimalistycznych trendów, na wybiegi powraca romantyzm i przepych epoki regencji. Ten artykuł zabierze Cię w podróż do przeszłości, ukazując, dlaczego ten styl – zdominowany przez misterne zdobienia i wyrafinowane kroje – ponownie podbija świat mody.
W tekście przeczytasz:
-
Czym była epoka regencji i jakie były jej ramy czasowe? Poznaj kluczowe cechy tego fascynującego okresu w historii, który ukształtował estetykę i maniery.
-
Dlaczego estetyka regencji jest tak aktualna w XXI wieku? Odkryj, jakie podobieństwa łączą czasy regencji z dzisiejszym społeczeństwem i dlaczego tęsknimy za jej romantycznym duchem.
-
Jak moda regencyjna odbiegała od wcześniejszych trendów? Przyjrzyj się, w jaki sposób sukienki empire i luźniejsze sylwetki zrewolucjonizowały damską garderobę.
-
Jaki wpływ na modę regencji miał romantyzm? Zrozum, jak ruch artystyczny i literacki tamtych czasów kształtował idealistyczne i swobodne linie ubioru.

Moda epoki regencji /fot. Forum
-
Jak postaci takie jak Jane Austen i Lord Byron uosabiały ducha epoki? Poznaj wpływ literatury na ówczesne trendy i społeczne dążenia.
-
Dlaczego regencja przeżywa obecnie swój renesans w popkulturze i modzie? Dowiedz się, w jaki sposób popularne seriale i kolekcje znanych projektantów przywracają ten styl do łask.
-
Czym charakteryzuje się współczesna interpretacja stylu regencji? Zobacz, jak projektanci łączą historyczne inspiracje z nowoczesnymi elementami, tworząc nową definicję elegancji.

JW Anderson dla Diora – lato 2026 /fot. Instagram.com/dior
Odrodzenie wysokiej mody widać już od jakiegoś czasu. Okazuje się, że era rządów mody w stylu Demny Gvasalii (Balenciaga) odchodzi do lamusa. Coraz więcej projektantów, a raczej kreatorów mody odwraca się w stronę mody misternie zdobionej, jakościowej, świetnie skrojonej i… przypominającej romantyczne czasy Jane Austen, które od kilku lat wkradają się do mainstreamu za pomocą m.in. seriali takich jak “Bridgertonowie” czy “The Gilded Age”.
Kolekcja Giorgio Armaniego na lato 2026
Epoka regencji to szczyt mody
Regencja to urzekający okres w brytyjskiej historii oficjalnie trwający od 1811 do 1820 roku (we Francji 1715 – 1723). Choć była to krótka, dziewięcioletnia regencja króla Jerzego IV, reprezentuje ona szeroką i niezwykle bogatą epokę kulturową, często uważaną za rozciągającą się od końca lat 90. XVIII wieku do lat 30. XIX wieku. Regencja to epoka, charakteryzująca się zmianami społecznymi, innowacjami artystycznymi i rozwijającym się poczuciem indywidualizmu. Dlatego, że żyjemy aktualnie w podobnych czasach, zajmuje ona wyjątkowe miejsce w naszej zbiorowej wyobraźni. Jej estetyka i silne nurty romantyzmu bardzo są aktualnie potrzebne.

JW Anderson dla Diora – lato 2026 /fot. Instagram.com/dior
XXI wiek to powrót do czasów regencji?
Regencja była to era przepychu i wyrafinowanych manier wśród arystokracji, szczególnie w Londynie i Bath, gdzie bale, zgromadzenia i wystawnie spędzany czas były na porządku dziennym. Jednak pod tą błyszczącą fasadą leżało społeczeństwo zmagające się z głębokimi zmianami spowodowanymi przez wojny napoleońskie, eskalującą rewolucję przemysłową i powszechną biedę. Kontrast między życiem elity a zmaganiami klasy robotniczej był jaskrawy, rzeczywistość często subtelnie, a czasem otwarcie, krytykowana przez pisarzy epoki. Dziś wbrew pozorom ogólnego dobrobytu ten podział jest znów niezwykle widoczny.
Dawno niewidziana Kasia Smutniak na festiwalu w Rzymie

JW Anderson dla Diora – lato 2026 /fot. Instagram.com/dior
Nowa era mody
Był to okres bardzo mocnego odejścia od sztywnych sylwetek poprzedniego okresu georgiańskiego. Pod wpływem neoklasycyzmu i romantycznej wizji starożytnej Grecji i Rzymu moda damska przyjęła lżejszą, bardziej płynną estetykę. To właśnie wtedy do mody powróciła sukienka empire z charakterystyczną podwyższoną talią, często tuż pod biustem, z długą, prostą i zazwyczaj nieozdobioną spódnicą, która wdzięcznie opadała do kostek lub podłogi.

Torebka Jonathana Andersona dla Dior /fot. Instagram.com/jonathan.anderson
Epoka regencji jest nierozerwalnie związana z ruchem romantycznym, ruchem artystycznym, literackim i intelektualnym, który kładł nacisk na emocje, indywidualizm, gloryfikację natury i przeszłości. Ta filozoficzna zmiana wywarła głęboki wpływ na wrażliwość epoki, a co za tym idzie, na jej modę. „Naturalne” linie sukni regencji były postrzegane jako ucieleśnienie romantycznego ideału, odzwierciedlające swobodnie płynące draperie klasycznych posągów.

JW Anderson dla Diora – lato 2026 /fot. Instagram.com/dior
W stylu Jane Austen i Lorda Byrona
Pisarze i poeci doskonale uosabiali romantycznego ducha epoki. Austen, poprzez swoje dowcipne i przenikliwe powieści, badała złożoność zwyczajów społecznych, podziałów klasowych i dążenia do miłości i szczęścia w ramach sztywnego społeczeństwa. Zaś Lord Byron to kwintesencja poety romantycznego, uosabiał fascynację epoki namiętnością, buntem i indywidualizmem.
Epoka ta jest uważana za „romantyczną” nie tylko ze względu na ruch literacki, ale także ze względu na wszechobecny nacisk społeczny na sentyment, osobistą ekspresję i wyidealizowany pogląd na miłość i naturę.

Moda epoki regencji /fot. Forum
Renesans regencji
Obecnie epoka regencji przeżywa dynamiczny renesans, szczególnie w popkulturze. Wielki sukces seriali “Bridgertonowie” Netflixa czy “The Gilded Age” HBO, ponownie rozpaliły zainteresowanie jego wyjątkową estetyką. Mimo, że seriale są adekwatne czasowo to moda w nich pokazana jest reinterpretacją stylu regencji.
Ta fascynacja nie pozostała niezauważona w świecie wielkiej mody. Ostatnia męska kolekcja JW Andersona dla Diora, zapowiadająca wielki powrót mody Regencji na rok 2026, jest tego doskonałym przykładem. Projektanci czerpią inspirację z sylwetki Empire, delikatnych tkanin i romantycznych detali, reinterpretując je dla współczesnej publiczności.

Modelka w kolorowej stylizacji ze spódnicą ozdobioną koronką | Pokaz Saint Laurent – Paris Fashion Week /fot. Forum
Z socjologicznego punktu widzenia, to odrodzenie można postrzegać jako reakcję na panujące trendy zbyt swobodnego ubioru lub hipermodernistycznych, futurystycznych stylów. Estetyka Regencji oferuje poczucie elegancji, ucieczki od rzeczywistości i powrotu do bardziej wyrafinowanej, a może nawet wyidealizowanej przeszłości.
Z informacji prasowej Diora wynika, że debiutancka kolekcja Irlandczyka dla francuskiego domu mody nawiązuje do „historii i bogactwa”.
Pośród całej młodzieńczej spontaniczności, styl jest najważniejszy, pozwala na nowo zdefiniować elegancję.
Powrót do zdobień, żabotów, falbanek, haftowanych tkanin, czy misternie wyszywanych dodatków widać coraz więcej na wybiegach. Ich współczesna interpretacja jest nowoczesna i mniej “historyczna”, ale wyrafinowanie pozostaje to samo. Może to miła odmiana pod prostych, oversize’owych i sportowych sylwetkach na salonach?

Detale z pokazu Jonathana Andersona /fot. Instagram.com/jonathan.anderson