Wraz z nadejściem listopada i pierwszych naprawdę chłodnych dni, wszystkie myśli skierowane są na okrycia wierzchnie. Wśród nich zdecydowanie brylują płaszcze. Mogą być wełniane, skórzane, dwurzędowe, wiązane w talii, o długości maxi i takiej przed kolano – wszystkie chwyty dozwolone. Niepewność pojawia się jednak, kiedy na tapet bierzemy kolor. Jeśli to twój pierwszy zakup płaszcza dobrej jakości, to oscyluj wśród ponadczasowych barw, a więc czerni i beżu. No właśnie, ale który nich wybrać? Bierzemy pod lupę dwa klasyki i podpowiadamy, który płaszcz na zimę szyty jest na twoją miarę.
Jaki kolor płaszcza na zimę będzie pasował do wszystkiego?
Jeśli mowa o zimowych płaszczach, które pasować będą do wszystkiego, bezkonkurencyjne pozostają dwa kolory. Czerń i beż to barwy, którym nie można odmówić ponadczasowości i niemal wiecznego bycia “it” wśród wszystkich elementów garderoby. Kolory te są na tyle uniwersalne, że zalewając okrycie wierzchnie, nigdy nie przejdzie ci przez myśl, że mogą gryźć się ze stylizacją.
Czarny płaszcz i beżowy płaszcz – który z nich wybrać? Wśród ich elegancji i wiecznej klasy jest kilka niuansów, które sprawiają, że szala zwycięstw przechyla się w kierunku jednego z nich.
Czarny płaszcz na zimę – dla kogo? Poznaj wady i zalety
Czarny płaszcz to taki element garderoby, o którym nie trzeba wspominać, że jest w trendach. Od zawsze pojawia się na wybiegach i bije na głowę całą konkurencję, a chwilowe estetyki nie mają z nim szans. Nie od dzisiaj wiadomo też, że jest bardzo ponadczasowy, emanuje elegancją i pasuje zarówno do wieczorowych, jak i formalnych oraz bardziej luźnych stylizacji. W wersji najbardziej pożądanej, wszystkie oczy zwrócone są na dwurządowe, obszerne modele z szerokimi ramionami i o długości maxi – to one kradną show na ulicach modnych miast.
Zalety czarnego płaszcza na zimę:
- Czerń to kolor, który pasuje do wszystkiego
- Nie widać na nim zabrudzeń i mniej widoczne są wszelkie zmechacenia materiału
- Emanuje elegancją i idealnie sprawdzi się na wieczorne wyjścia
- Jest kwintesencją garderoby kapsułowej, więc może w zupełności zaspokoić twoje zapotrzebowanie na okrycia wierzchnie
Wady czarnego płaszcza na zimę:
- Nie ożywia stylizacji, a raczej nadaje jej bardzo stonowany wydźwięk
- Widoczne będą na nim wszelkie jasne nitki z wełnianych czapek i szalików
Beżowy płaszcz na zimę – dla kogo? Poznaj wady i zalety
Co do beżu, wybiegi i projektanci darzą go również mocną sympatią, ale nigdy tak mocną jak czerń. Pojawia się u Louisa Vuittona, Loewe, Max Mary, Dres Van Noten i jest piękny, jasny, wnosi świeżość i lekkość do stylizacji. Klasyczny i zazwyczaj kontrastujący, uwydatnia inne kolory w lookach. Beżowy płaszcz na zimę jest doskonałą alternatywą dla ciemnych barw, zwłaszcza przy okazji mroźnych i ciemnych dni z ograniczoną ilością dziennego światła.
Zalety beżowego płaszcza na zimę:
- Jasne kolory rozświetlają cerę i wnoszą świeżość do stylizacji
- Będzie odskocznią od ciemnej, stonowanej klasyki i nie przytłoczy looku
- Sprawi się przy okazji zimowych dni bez słońca
Wady beżowego płaszcza na zimę:
- Na jasnym materiale widoczne będą wszelkie zabrudzenia
- Wymaga znacznie częstszych wizyt w pralni chemicznej
- W porównaniu do czerni, beż nie współgra ze wszystkimi kolorami
Płaszcz na zimę – czarny czy beżowy?
Jak sytuacja wygląda w ostatecznym rozrachunku i na jaki kolor płaszcza się zdecydować? Sprawa wydaje się dosyć prosta. Jeśli pierwszy raz podejmujesz decyzję o zakupie zimowego płaszcza z dobrym składem, który posłuży ci na lata, wybierz czerń. To ona w pełnej swojej okazałości towarzyszyć będzie ci naprawdę przy każdej okazji. Jeśli natomiast twoja szafa obfituje w ciemne kolory, zdecyduj się na beż, bo to on wniesie do niej odrobinę świeżości. Warto też wspomnieć, że beżowy płaszcz ma w sobie “to coś”, ale nie jest to aż tak wyrafinowaną elegancją jak czerń. W poszukiwaniu ideału do dżinsów, postaw na jasne kolory, co nie oznacza, że czerń do nich nie pasuje, a (co ważne) dodatkowo w klasę ubiera wszystkie inne looki, niezależnie od okazji czy pory dnia.
Zdjęcie główne: Launchmetrics