Coraz więcej kobiet interesuje się świadomym dbaniem o skórę, co wiąże się z kupowaniem wielu produktów o różnym przeznaczeniu. Jednak ważne jest nie tylko liczba i rodzaj kremów, toników czy serów, ale także odpowiednie nawyki. W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz? Ważna jest nie tylko kolejność, ale także używanie danych składników o danych porach roku. Każdy kosmetyk ma swoją rolę do odegrania, a właściwa aplikacja maksymalizuje efekty. Poznaj zasady skutecznej rutyny pielęgnacyjnej, a będziesz cieszyć się zdrową, promienną cerą.
Dobieraj kosmetyki wedle potrzeb skóry i sezonu
Zanim dowiesz się, w jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz, określ aktualne potrzeby twojej skóry. Kosmetyki mają różne działanie i należy dopasowywać je do typu cery – suchej, mieszanej, tłustej, wrażliwej lub dojrzałej. Weź także pod uwagę porę roku. Zimą skóra potrzebuje więcej nawilżenia ze względu na ogrzewanie oraz niskie temperatury panujące na zewnątrz. To także okres wprowadzania kosmetyków z retinoidami.
Z kolei latem podstawą jest ochrona przeciwsłoneczna oraz lżejsze formuły, które nie obciążają skóry. Dlatego warto raz na jakiś czas aktualizować swoją kosmetyczkę i wybierać produkty odpowiednie w danym sezonie.
Warto przeczytać: Odmładzający balsam do ciała ujędrnia, wygładza i działa jak lifting (Ranking)
W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz? Zaczynaj od najlżejszych formuł
Jeżeli masz już gotowy zestaw kosmetyków, możemy przejść do omawiania właściwych kroków. Skuteczna pielęgnacja zależy od kolejności nakładanych formuł. Zaczynaj od tych najlżejszych, czyli toniki i serum, które mają małe cząsteczki i są lepiej wchłaniane przez skórę.
Dopiero po tonizacji i nałożeniu serum dodaj krem. Ma on bogatszą, cięższą konsystencję, która domyka całą pielęgnację i zatrzymuje składniki aktywne wewnątrz skóry. Jeżeli położysz serum przed kremem, powstanie ryzyko, że jego składniki nie przebiją się przez warstwę kremu i nie przyniosą pożądanych efektów.
Pierwszy krok – oczyszczanie cery jako podstawa
Pamiętaj także, że zanim położysz jakąkolwiek pielęgnację, powinnaś zadbać o czystą cerę. Oczyszczanie to podstawa, zarówno rano, by zmyć pozostałości kremów położonych na noc, jak i wieczorem, kiedy usuwasz makijaż i zanieczyszczenia. Stosuj lekkie żele lub pianki myjące, a po tym wycieraj twarz osobnym ręcznikiem.
Tonik – po co i kiedy go używać?
Po umyciu twarzy zaaplikuj tonik. Wiele kobiet pomija ten krok, choć ma on duże znaczenie dla dalszych kroków. Głównym zadaniem toniku jest przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu pH. Skóra po toniku robi się miększa, a pory łatwiej przyjmują kolejne formuły. Niektóre toniki dodatkowo nawilżają lub koją skórę po oczyszczaniu. Wystarczy nałożyć odrobinę toniku na dłoń, a następnie wklepać w twarz – to najlepsza metoda.
Serum – jak i kiedy je nakładać, by przyniosło efekty?
Po toniku przychodzi czas na serum. Jeżeli serum ma działać, należy nakładać je na lekko wilgotną skórę. Nie może być mokra, ponieważ serum nie wchłonie się, ani za sucha, by nie podrażniało.
Sera do twarzy to kosmetyki o skoncentrowanej dawce składników aktywnych i w zależności od wybranego składnika, przynoszą dane efekty. Najczęściej wybierane są: serum z kwasem hialuronowym, serum z retinolem oraz serum z witaminą C. Tego typu kosmetyki należy używać o określonych porach dnia i roku.
- Serum z kwasem hialuronowym – intensywnie nawilża, nadaje jędrność i elastyczność. Jest najbardziej uniwersalne, ponieważ można aplikować je rano i wieczorem przez cały rok.
- Serum z witaminą C – to kosmetyk o działaniu antyoksydacyjnym, rozjaśnia skórę, walczy z wolnymi rodnikami i wspiera produkcję kolagenu. Serum z witaminą C można używać przez cały rok, ale najlepsze efekty przynosi latem, nakładane szczególnie rano. W towarzystwie kremu z SPF skutecznie chroni twarz przed przebarwieniami i starzeniem.
- Serum z retinolem – to obecnie kosmetyk o najsilniejszym działaniu anti-aging, ale jego używanie wiąże się z przestrzeganiem określonych zasad. Serum z retinolem zwiększa podatność skóry na działanie promieni UV i wiąże się z ryzykiem powstawania przebarwień lub podrażnień. Z tego powodu serum używa się tylko w sezonie jesienno-zimowym, a i tak należy wówczas stosować krem z SPF.
Aplikacja kremu – w którym momencie to zrobić?
Kremy są zazwyczaj ostatnim krokiem, który „zamyka” rutynę pielęgnacyjną. Ich zadaniem jest nawilżenie, ochrona skóry oraz utrzymanie zaaplikowanych wcześniej składników aktywnych. Wybieraj kremy zgodne z porą dnia i porą roku – lekkie, nawilżające formuły sprawdzą się latem i pod makijaż, podczas gdy bogatsze kremy będą idealne na noc i zimowe miesiące. Nałóż krem na serum, delikatnie go wklepując, co pomoże zachować nawilżenie i odżywienie skóry.
W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz? Krem z SPF to must have podczas porannej pielęgnacji
Niezależnie od tego, czy panuje lato bądź zima, dzień zapowiada się słonecznie lub deszczowo, krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF powinien być twoim stałym towarzyszem. Promieniowanie UV jest obecnie jednym z najbardziej szkodliwych czynników powodujących starzenie się skóry, przebarwienia i zmarszczki. Unikniesz ich, nakładając kremy o szerokim spektrum ochrony (UVA i UVB) z faktorem 50. Aplikuj krem z filtrem jako ostatni krok porannej pielęgnacji. I pamiętaj, by codziennie wieczorem zmywać filtr przed położeniem się do łóżka.
Czytaj także: Odmładzająca maska na noc – po niej obudzisz się z młodszą i gładszą skórą (Ranking)
Zdjęcie główne: IG @vanessalorenzo