Dojrzałość to termin, który może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu, w jakim jest używany. Dojrzałość odnosi się do stanu pełnego rozwoju lub osiągnięcia pełnego potencjału. Można ją rozumieć na kilka sposobów, biorąc pod uwagę aspekt biologiczny, emocjonalny, intelektualny, społeczny, finansowy czy moralny.
Zalando razem z HERSTORIES postanowiło porozmawiać o starzeniu się z kobietami w wieku 30-60 lat, aby zobaczyć, czym jest dojrzałość i co może zaoferować. Badania skupiają się na trzech obszarach: kariery i rozwoju osobistego, związków i seksualności oraz stylu i sposobu wyrażania się poprzez ubiór.
Dojrzałość dla Polek to czas wyzwolenia, kreatywności, czas życia dla siebie i realizacji własnych planów. Niemniej nie wszystkie aspekty dojrzałości są pozytywne. No więc co się zmienia i jak wpływa na nas kobiety? Wybrałam sześć najciekawszych wniosków nowego raportu Zalando x HERSTORIES, które mają dla mnie znaczenie jako kobiety, która za niedługo skończy 30 lat.
#1 Kobiety w każdym wieku uważają się za dojrzałe
Polki, niezależnie od wieku, są zgodne co do jednego: we wszystkich badanych grupach wiekowych dojrzały wiek u kobiet przejawia się w nabraniu pewności siebie. Być może wiele z nas nie uważa się za dojrzałe pod względem społecznym lub finansowym, ale bez wątpienia jesteśmy w stanie jako kobiety określić się pod względem emocjonalnym.
Jak wynika z raportu dojrzały wiek u kobiet przynosi przede wszystkim głęboki kontakt z samą sobą, lepszą umiejętność dbania o swoje potrzeby, samoakceptację i chęć afirmowania siebie. Aż 81% kobiet 50+ wymieniło chęć życia po swojemu jako przejaw dojrzałości.
Czy jako kobieta przed 30. rokiem życia jestem w stanie to potwierdzić? Oczywiście. Być może nie uważam się za w pełni dorosłą, ale bez wątpienia dojrzałą. Co więcej, obserwując działania kobiet wokół mnie po 40. roku życia jestem w stanie stwierdzić, że lepiej inwestują swój czas w samorozwój, dbają o swoje potrzeby i stawiają je na pierwszym miejscu. To napawa optymizmem. My kobiety mamy teraz szansę na to, aby lepiej identyfikować się z własnym ja – pod każdym względem.
Aby nie być gołosłowną, o to czy czuje się dojrzała spytałam dziennikarkę i twórczynię podcastu Justynę Szyc-Nagłowską:
“Tak i od razu dodam, że jest to wspaniałe uczucie. Pierwszy raz poczułam, że jestem dojrzałą kobietą, kiedy uświadomiłam sobie, że podejmuję decyzje w zgodzie ze sobą i nie potrzebuję już aprobaty i zapewnień innych w kwestiach, czy powinnam coś zrobić czy może lepiej nie.”
#2 Dojrzałość daje przestrzeń do dbania o swoje samopoczucie, wygląd i styl
Dla każdej z nas wygląd i styl jest jednym z ważniejszych aspektów autoprezentacji. Z badań, które znajdziecie w nowym raporcie Zalando wynika, że kobiety wraz z wiekiem wcale nie rezygnują z dbania o siebie i o swój styl. Potwierdzeniem tej tezy może być chociażby portal LaMode, który zrzesza kobiety z dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław. 60% czytelniczek LaMode.info to kobiety po 40. roku życia, które prężnie rozwijają się zawodowo i dbają o swój wygląd. Są świadome stylu, co więcej obserwują zarówno polskie, jak i zagraniczne media i edukują się w ramach nowych trendów.
“Mój styl się lubi zmieniać, jedno co jest niezmienne to, że zawsze jest mój. Zawsze muszę być ubrana tak, żeby się sobie podobać. Nie wyjdę przebrana, bo tak jest modnie. Muszę się czuć dobrze w ubraniu, które mnie zdobi. Celowo mówię „zdobi”, bo lubię z modą eksperymentować i sama komponować zestawy ubrań i dodatków w zależności od tego, jak się czuję. Staram się celebrować każdy dzień, także tym, że się ubieram ładnie nawet jak nie ma ku temu jakieś specjalne okazji. Robię to dla siebie” – opowiada Justyna Szyc-Nagłowska.
76% kobiet 50+ uważa, że wiek nie jest przeszkodą do ubierania się zgodnie z najnowszymi trendami. Jednocześnie prawie 40% z nich uważa, że społeczeństwo ma trudność w docenieniu stylowych dojrzałych kobiet, które interesują się najnowszymi trendami. I to przydałoby się zmienić. XXI wiek udowodnił nam, że moda zmienia się z prędkością światła, a styl jest indywidualnym podejściem nie tylko do ubioru, ale w ogóle do życia. Nie inwestowanie w chwilowe trendy to zabieg celowy dla wielu z nas, który nie tylko korzystnie wpływa na portfel, ale też na środowisko. Inwestując w rzeczy ponadczasowe, eleganckie, często kupując także ubrania z drugiej ręki, pokazujemy, że wiemy, kim jesteśmy i co tworzy nasz image.
#3 Po 40-tym roku życia nie wypada już ubierać się w sposób pokazujący dużo ciała
A jakie zdanie mamy na temat naszego ciała? Część kobiet uważa, że ich ciało nie spełnia już ich własnych standardów piękna. Inne czują się oceniane i chcą tego uniknąć. Co trzecia trzydziestolatka uważa, że w jej wieku nie wypada już ubierać się w sposób pokazujący dużo ciała. Twierdzi tak też co druga 40-tka i 60% kobiet w wieku 51+.
“Jakby mi teraz ktoś powiedział, że nie wypada mi chodzić w rurkach i glanach albo z dekoltem do pasa to chyba bym padłą ze śmiechu.” Dominika, 39 lat
Sposobem na poradzenie sobie z tymi myślami może być obserwowanie na Instagramie dojrzałych blogerek, które podchodzą do swojej cielesności i stylu w zupełnie inny sposób. Grece Ghanem to influencerka, która pewnością siebie emanuje na każdym zdjęciu w social mediach. Jej sposobem na modę po 50. roku życia są kolorowe stylizacje, w których na próżno szukać poprawnych ubrań i nudnego stylu. Stawia na dwuczęściowe komplety, spódniczki mini i topy z odkrytym brzuchem. Uczy kobiety, że moda nie zna wieku.
Zresztą i w Polsce mamy blogerkę, która robi zawrotną karierę i edukuje kobiety po 50. Renia Jaz, która znana jest pod pseudonimem venswifestyle nie boi się efektownych dekoltów czy odkrytych pleców w sukienkach. Udowadnia, że kobieta w każdym wieku może pozwolić sobie na odsłonięcie ciała.
#4 Dojrzałość przynosi uwolnienie od oczekiwań społecznych
Kobiety z wiekiem coraz bardziej doceniają fakt, że dojrzałość niesie ze sobą uwolnienie od oczekiwań społecznych: zdecydowanie maleje presja na posiadanie dzieci i znaczenie ich posiadania (79% kobiet w wieku 41-50 lat i 82% kobiet w wieku 51-60 lat). Ważne jest też to, że kobiety mniej przejmują się tym, jak inni oceniają ich zachowanie (73% 41-50 lat, 82% kobiet 51-60 lat), i co mówią o nich inni (69% kobiet w wieku 41-50 lat, 76% w wieku 51-60 lat).
Czy czujesz, że uwolniłaś się od oczekiwań społecznych czy jednak doświadczasz presji ze strony społeczeństwa?
Justyna Szyc-Nagłowska: “Uwolniłam się. Jestem zdania, że to jest mocno w nas w naszych głowach. Zawsze ktoś będzie próbował narzucać na nas presję. Ode mnie zależy, czy w to pójdę czy nie, czy dam się złapać na tę wędkę… już wiem, że nie dam się. Żyję po swojemu, uczyłam się tego wiele lat temu, odrobiłam wszystkie związane z tym lekcje i dobrze mi z tym”.
Wreszcie zaczęłyśmy rozumieć, że social media to platformy, które mogą być częścią naszego życia, ale nas nie określają. Kobiety po 30. szukają prawdziwych, szczerych i przede wszystkich budujących je treści. Oprócz tego mówią o swoich potrzebach i zwracają uwagę na swoje zdrowie emocjonalne i społeczne. To budująca teza, która napawa optymizmem młodsze kobiety, które borykają się z podobnymi problemami. Wkraczając w dojrzały wiek, jakim dla wielu osób jest wlaśnie 30-stka nie mogę pominąć, że i ja coraz mniejszą uwagę przywiązuje do tego, jak inni oceniają moje zachowanie. Co więcej – umiem postawić na swoim i jasno określić swoje potrzeby, dużo lepiej niż kiedyś.
#5 Nigdy nie jest za późno na miłość i na ochotę na seks
“Nikt mnie nie uprzedził, że ja będę po 40 gejzerem seksu, a jestem. Dużo przyjemności, dużo zabawy, mniej wstydu niż kiedyś”, Kasia, 43 lata
“O seksie nie wypada mówić”. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto tego nie usłyszał, chociaż raz w życiu. Na szczęście my kobiety coraz więcej i chętniej wypowiadamy się na ten temat. Co więcej, niezależnie od wieku chcemy dbać o nasze życie seksualne.
Z raportu Zalando wynika, że niecałe 50% kobiet między 30, a 50 rokiem życia, ale już 60% kobiet powyżej 51 roku życia uważa, że jest już za stara na to, żeby uprawiać zły seks. I chociaż życzyłabym nam kobietom, żeby ta liczba skoczyła do 100%, wynik ten nadal nie satysfakcjonuje, tak jak powinien.
Czy miłość i seks mają termin ważności?
“Dla mnie nie. Kropka. Ale jak bym odpowiedziała w wieku 55 lat? Nie wiem” – odpowiada Justyna Szyc-Nagłowska.
#6 Kobiety dostrzegają, że wiek zdecydowanie negatywnie wpływa na ich szanse na rynku pracy
Polki przyglądają się zarówno własnej sytuacji zawodowej, jak i znajomych kobiet. O ile wśród kobiet w wieku 30-40 nieco poniżej 60% zgadza się, że dojrzały wiek utrudnia znalezienie nowej pracy, o tyle w grupie wiekowej 51-60 lat już 74% ma taką opinię, a 49% uważa, że jest już za późno na zrobienie kariery zawodowej.
Kobiety w sposób zupełnie naturalny dużo bardziej obawiają się o swoją pracę niż mężczyźni. Często na poczet macierzyństwa i wychowywania dzieci wypadają z rynku pracy na wiele lat. Nie dziwię się, że martwią się o to, jak potoczy się ich kariera i co czeka je po powrocie. Nie pomagają też pracodawcy, którzy chętniej zatrudniają młodsze osoby. Jednak od dojrzałych kobiet można się wiele nauczyć. Mają wiedzę, której młodzi millenialsi i pokolenie Z jeszcze nie posiadło. Co więcej – tryskają energią i jak wynika z raportu Zalando bardziej wierzą w siebie, a to oznacza, że są chętne na naukę, na zmiany i samorozwój – w każdym kontekście.
A jakie działania mogłyby przyczynić się do szerzenia wśród kobiet po 45. roku życia tego, aby miały szansę w dojrzałym wieku na zmianę pracy bez obawy?
“Myślę, że ważna byłaby tu edukacja, bo kobiety dojrzałe są wspaniałymi pracownikami, są już mocno określone, mają więcej czasu na realizację swoich celów i pasji, co za tym idzie są spełnione, często też spełnione macierzyństwie. Chętnie podejmują wyzwania i angażują się w to, co lubią. To wspaniały czas w życiu kobiety, bo naprawdę może się skupić na sobie i swojej pracy. Warto o tym mówić głośno i przedstawiać taki punkt widzenia tym, którzy tę pracę oferują” – komentuje Justyna Szyc-Nagłowska.
Dobrze być kobietą – podsumowanie raportu Zalando
Cieszę się, że brand taki jak Zalando porusza tematy związane nie tylko z branżą mody, ale też dotykające społecznych tematów, które dla mnie są wyjątkowo ważne u progu 30 urodzin. My kobiety zasługujemy na to co najlepsze. Raport Zalando uświadomił mi nad czym powinnam pracować. Przede wszystkim – nad dojrzałością społeczną i pokochaniem siebie. Czego nie powinnam się bać? Własnego stylu i charakteru. A o co powinnam zadbać? O to, aby więcej kobiet uświadamiać, że ich wiek nie gra głównej roli w ich życiu. To przede wszystkim ich predyspozycje, chęci i pewność siebie mają najważniejsze znaczenie.
MATERIAŁ SPONSOROWANY