W zeszłym tygodniu byliśmy obecni na konferencji organizowanej przez twórczynie HUSH Warsaw – Annę Piętę i Magdę Korcz. Pomysłodawczynie modowego projektu inaugurują nowy koncept i do nazwy głównej dodają miano „International” oraz stawiają retoryczne pytanie: „ready-to-wear polish brands?”
HUSH Warsaw, największa platforma sprzedaży offline, a także fundacja znana z promocji i profesjonalizacji polskiej autorskiej mody, obrała nowy kierunek swoich działań. Poprzez projekt HUSH Warsaw International, pomysłodawczynie Anna Pięta i Magda Korcz chcą udowodnić, że moda w Polsce staje się ważną częścią gospodarki rynku i lobbować za merytoryczną, rzeczową rozmową o rozwoju tego sektora. W planach ich nowego, przewidzianego na lata 2015- 2018 projektu znajduje się wsparcie rozwijających się projektantów, poprzez udział w największych międzynarodowych targach mody. Jako pierwsze na mapie projektu znalazły się targi The Gallery i GDS w Düsseldorfie. HUSH Warsaw International, jako operator projektu odpowiadać będzie za stronę biznesową wyjazdów, zapewniając cykl szkoleń, udostępniając informacje o danym rynku, pośrednicząc w załatwianiu niezbędnych formalności.
Na konferencji prasowej pojawiło się blisko 100 gości, osobistości świata mody, kultury, biznesu czy polityki oraz media, a wśród panelistów obok założycielek HUSH, zasiedli Wiceminister Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, Wiceminister Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, Zastępca Dyrektora Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy – Grzegorz Wolff, Dyrektor targów GDS w Düsseldorfie – Kirstin Deutelmoser oraz projektantka Joanna Hawrot. Spotkanie miało na celu wskazanie rosnącego znaczenia branży mody instytucjom, przedstawicielom administracji publicznej i partnerom prywatnym. Pozwoliło również na wspólną dyskusję o szansach, jakie niesie za sobą wsparcie branży mody ze strony poważnych instytucji publicznych, a także konkretnych planach związanych ze wsparciem sektora mody, jakie stoją przed rządem i miastem.
Wiceminister Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk podkreśliła: „Dysponujemy siecią ponad 150 placówek dyplomatycznych. To są zarówno ambasady, konsulaty polskie i instytuty polskie rozsiane na całym świecie. Rola instytutów polskich jest bardzo ważna. Od lat staramy się budować synergie w prezentowaniu Polski, polskich produktów, marek i osobistości z różnych branży za granicą“. O wsparciu polskich projektantów mody mówiła także Wiceminister Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik: „Nie wyobrażam sobie, by branża modowa nie była dofinansowana przez najbliższe lata. (…) Potrzebujemy listę kluczowych miejsc, gdzie Polska musi w najbliższych latach się pokazać. Trzeba wypracować ją na sześć lat do przodu”.
Trzymamy kciuki za rozwój polskiej mody i powodzenie projektu!