Czy są sytuacje kiedy można pozwolić sobie na odstępstwo od dress code’u? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).
„W branży mody jej przedstawiciele rzadko dostosowują się do dress code’u, chociaż trudno kategorycznie twierdzić, że jest to niedostosowanie. Jeśli pracownicy związani z jakąś konkretną branżą, na przykład modą albo reklamą ubierają się w pewnym sensie inaczej niż wszyscy, ale specyficznie dla tej branży, to jest to zgodne z dress codem tej branży. Takie są oczekiwania społeczne. Niemniej jednak od wszystkich, bez względu na branżę zawodową, oczekuje się dostosowania stroju do różnych wydarzeń, wymaga się od gości konkretnego typu stroju. Na przykład przyjście na uroczystość pogrzebową w kolorowej garsonce byłoby dużym nietaktem. Podobnym faux pas byłoby włożenie dżinsów na przyjęcie u królowej. Są zresztą miejsca, do których osoby w nieodpowiednim stroju nie zostaną wpuszczone, bez względu na to kim by nie były. Mistrz świata Formuły 1 Brytyjczyk Lewis Hamilton naraził się na nieprzyjemności ze względu na swój nieodpowiedni strój. Otrzymał zaproszenie do loży królewskiej na finał Wimbledonu, z czego był bardzo dumny, ale kiedy przybył w kolorowej koszuli i bez marynarki, nie został wpuszczony. A były tam takie gwiazdy jak Kate Winslet, Hugh Grant, Bradley Cooper – wszyscy ubrani wyjątkowo elegancko, zgodnie z ustalonym i wymaganym dress codem”.
Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ! Dla chcących zgłębić temat dress code`u i etykiety biznesu zachęcamy do udziału w naszych SZKOLENIACH – szczegóły TUTAJ!