Jaka biżuteria będzie zgodna z zasadami dress code`u? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (na podstawie książki „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).
„Nie tylko biżuteria jest dozwolona, ale niemalże konieczna. Jest dopełnieniem całego stroju. Jednak na co dzień do pracy, czy to jest strój business, czy business casual, są pewne zasady i tym samym – ograniczenia. Biżuteria do pracy nie powinna mieć połyskujących szlachetnych kamieni. Powinna ograniczać się do złota, platyny i srebra. Wyjątek stanowią perły, które są doskonałą ozdobą zarówno na dzień, jak i na wieczór”.
Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!
Księżna Diana, biżuteria z perłami
BIŻUTERIA W ŚWIETLE PROTOKOŁU DYPLOMATYCZNEGO
Z uwagą powinniśmy także dobierać biżuterię do pracy w zawodzie dyplomaty. Zgodnie z obowiązującym protokołem biżuteria w ciągu dnia ma być dyskretna. Wieczorem możemy pozwolić sobie na bardziej zdobne i cięższe akcenty. Przy wyborze biżuterii kierujmy się przede wszystkim umiarem, prostotą oraz starannością. Kolczyki czy pierścionek są tym elementem stylizacji, który ma pasować do całości, tak by stworzyć spójny i profesjonalny wizerunek. Nie zapomnijcie także o szykowności, która oznacza nie tylko podkreślenie swojego image’u, ale sprowadza się również do eksponowania i sposobu noszenia biżuterii. Tutaj duże znaczenie ma to, jak gestykulujemy i czy w ogóle w biżuterii czujemy się swobodnie. Ona ma być częścią nas.
W dyplomacji nie uchodzi za gustowne łączenie biżuterii wykonanej z różnych kruszców. Jeśli decydujecie się na srebrną broszkę, niech srebrny będzie też pierścionek. Zdarza się, że sklepy jubilerskie oferują np. kolczyki, gdzie specjalnym zabiegiem było zmiksowanie srebra ze złotem. W takim przypadku ozdoba jest traktowana jako jeden element dekoracyjny więc można odstąpić od reguły i unowocześnić nieco swój look.
Księżna Diana: zegarek i złote kolczyki
BIŻUTERIA DO PRACY: STYLISTA RADZI
Zaleca się także dobieranie naszyjników do długości szyi. Zabieg stylistyczny optycznie podkreśli nasze atuty bądź ukryje mankamenty. Do szyi długiej polecamy krótki wisiorek, a do krótkiej długi model. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku noszenia kolczyków. Poza okazją, gustem oraz trendami, należy zwrócić uwagę na kształt twarzy. Osobom mającym pociągłą buzię pasują małe i krótkie kolczyki. Kobiety z owalną i okrągłą twarzą mogą zdecydować się na ozdoby o nieco podłużnym kształcie. Ważne, by nie były one zbyt duże i widoczne ze względu na pracę zawodową. W dyplomacji takie elementy dekoracyjne wypada założyć tylko na wieczór. Biżuterię powinniśmy dobierać także do rodzaju karnacji, koloru oczu i włosów. Kobietom o typie lata polecamy srebrną biżuterię, a wiosny – złotą. Zimy mogą pozwolić sobie zarówno na złoto w kolorze żółtym, jak i jego białą odmianę.
Do pracy, nawet w dyplomacji wypada założyć sztuczną biżuterię. Jej wielką miłośniczką w przeszłości była Coco Chanel. Jednak i tu obowiązują pewne reguły tzn. jeśli już decydujecie na takie ozdoby, załóżcie je w ciągu dnia do letnich sukien i kardiganów oraz ubrań o charakterze sportowym. Sztuczna biżuteria jest odpowiednia także do kreacji przedpołudniowych. Z kolei, sukienki wizytowe wymagają oryginalnych dodatków ze złota czy srebra. Najbardziej stroją biżuterię nosimy do sukien balowych.
Niewłaściwe jest także noszenie kilku pierścionków naraz. Od tej zasady jednak odstąpiła sama księżna Diana, która w przeszłości zakładała dwa zegarki jednocześnie i nie trzymała się zbytnio zasad pod tym względem. Lady Di przeszła do historii mody jako ikona stylu i trendsetterka.
Szukacie konkretnych kolczyków, naszyjników, pierścionków, bransoletek czy broszek, które spełniają powyższe zasady etykiety biznesowej? Zajrzyjcie do galerii i znajdźcie propozycję dla siebie!