DIOR: O FRANCUSKIEJ MARCE
Christian Dior SA znany również jako Dior – francuski dom mody, założony przez Christiana Diora w 1946 roku we Francji. Obecnie jego siedziba mieści się w Paryżu. Przedsiębiorstwo posiada ponad 160 butików na całym świecie. Dior oprócz ubrań oferuje klientom linie kosmetyków. Marka kojarzona jest głównie z produktami damskimi, jednak firma tworzy także kolekcje ubrań i produktów beauty dla mężczyzn w ramach oddziału Dior Homme oraz ubrania dla dzieci markowane linią Baby Dior.
DIOR: HISTORIA MARKI
W 1946 roku Marcel Boussac, potentat przemysłowy znany jako najbogatszy człowiek we Francji poprosił Diora, aby projektował dla paryskiego domu mody Philippe et Gaston założonego w 1925 roku. Christian odmówił, kierując się pragnieniem rozpoczęcia działalności pod własny nazwiskiem. 8 grudnia 1946 roku pod patronatem Marcela Boussaca, Dior założył własny dom mody. Prawdziwa nazwa kolekcji, którą zaprezentował 12 lutego 1947 roku to Corolle, lecz wszyscy znają ją pod nazwą New Look jaką nadała linii Carmel Snow, ówczesna redaktorka naczelna Harper’s Bazaar. Kreacje od Dior wzbudziły wiele kontrowersji ze względu na nowy styl. Dior był mistrzem kreowania kształtów i podkreślania sylwetek; jego kreacje stworzone były głównie z perkalu, wykorzystywał on podszycia na biodrach, dopasowane gorsety podkreślające mocno talię osy, a także halki, które sprawiały, że jego suknie jeszcze bardziej kształtowały sylwetki modelek.
Christian Dior
Początkowo kobiety protestowały przeciwko projektom spódnic marki Dior – modele midi zakrywały im nogi. Sporą sensacją okazała się również ogromna na tamte czasy ilość tkaniny wykorzystywana do uszycia jednej sukni lub garnituru. Podczas sesji w Paryżu modelki zostały nawet zaatakowane za taką rozrzutność przez sprzedawczynie na targu, jednak po zakończeniu ciężkiego okresu powojennych deficytów, przeciwnicy umilkli. New Look zrewolucjonizował kobiece suknie oraz ugruntował pozycję Paryża jako centrum świata mody po II wojnie światowej.
W opozycji do domu mody Dior była Coco Chanel, wpływowa projektantka, która tworzyła ubrania praktyczne i eleganckie. Kreatorka negowała estetykę Christiana Diora, za to, że – jak sama twierdziła – przywrócił on do garderoby damskiej niewygodne i niepraktyczne suknie, które stworzono na potrzeby „salonowej” damy, a nie kobiety aktywnej zawodowo.
DIOR: DYREKTORZY KREATYWNI
W historii domu mody Dior rolę dyrektorów kreatywnych sprawowali: Christian Dior (1946-1957), Yves Saint Laurent (1957-1960), Marc Bohan (1960-1989), Gianfranco Ferré (1989-1997), John Galliano (1997-2011), Bill Gaytten (2011-2012), Raf Simons (2012-2015) i Maria Grazia Chiuri od 2016 roku.
POLECAMY: CHRISTIAN DIOR – NIEPOZORNY GENIUSZ
Christian Dior, założyciel domu mody Dior
DIOR: KULTOWA TOREBKA LADY DI
Lady Dior swoją sławę zawdzięcza księżnej Dianie, która otrzymała ten model torebki w prezencie od Bernadette Chirac. Sfotografowana wielokrotnie z kuferkiem Dior przyczyniła się do popularyzacji i wzrostu sprzedaży. Torebki zaczęły w błyskawicznym tempie znikać z salonów, bo każda luksusowa kobieta pragnęła być jak księżna Diana. Miało to miejsce w 1995 r. i od pojawienia się Lady Dior do dzisiaj, niewiele się zmieniło. Torebka wciąż jest liderem na rynku produktów luksusowych i obiektem pożądania.
DIOR: POKAZ MODY JESIEŃ ZIMA 2018/19
W kolekcji Dior zaprezentowanej na sezon jesień zima 2018/19 znaleźliśmy najmodniejsze kraciaste spódnice z plisami w babcinym stylu, modele przypominające dywany oraz ocieplane garsonki zestawione z nowoczesnymi T-shirtami. Uwagę fashionistów zwróciły kremowe góralskie płaszcze z owczej wełny.
Zimowe trendy skontrastowano z wiosennymi inspiracjami. Na pokazie zatriumfowały maksi transparentne koszule z kołnierzykami oraz długie, przezroczyste sukienki. Do łask wróciły skórzane kurtki oraz srebrne okrycia wierzchnie zainspirowane kosmosem. Damskie garnitury przybrały postać męską, a spodnie zyskały metaliczny wymiar. Z aplikacji wystąpiły kwiaty oraz roślinne motywy.
DIOR: POKAZ MODY WIOSNA LATO 2019
Dance, Dance, Otherwise We Are Lost – to jedno z haseł towarzyszących pokazowi najnowszej kolekcji Dior w Paryżu. Inspiracje do jej stworzenia Maria Grazia Chiuri zaczerpnęła z tańca. Manifestem tego związku był taneczny performance grupy Eyal, który otworzył show zapowiadające sezon wiosna lato 2019. Sylwetki oparte na motywie ruchu pozwoliły Chiuri odrzucić rygorystyczną konstrukcję na rzecz body, co wielu kreacjom nadało urokliwego liryzmu. Oczom widzów ukazały się drapowane, plisowane looki w stylu bogini, eteryczne zdobienia i wdzięczne, pełne objętości spódnice oraz trapezowe formy – ubrania na co dzień i na wieczór, wzbogacone o precyzyjnie skrojone marynarki z paskiem w kolorach granatu, khaki lub oliwkowej zieleni.
DIOR: PIERWSZE PERFUMY
W 1947 roku, równolegle z kolekcją New Look, Christian Dior wprowadził na rynek również swoje pierwsze perfumy – Miss Dior i dedykował je swojej młodszej siostrze. Klientki pokochały zapach słynący z przepięknej kwiatowo-pudrowej nuty, która otula ciało. „Stworzyłem te perfumy, tak aby każda z kobiet mogła otulić się wyjątkową kobiecością. To tak, jak gdyby z każdego flakonu wyłaniała się któraś z moich kreacji” – mówił Christian Dior.
Perfumy Miss Dior
DIOR: KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI
Marka Dior wprowadziła na rynek beauty produkty do pielęgnacji twarzy i ciała. Wśród nich są także kosmetyki naturalne, takie jak Dior Hydra Life. Linia składa się z dziewięciu nowych produktów wolnych od silikonu, parabenów oraz produktów petrochemicznych. Każdy z nich zawiera 90% naturalnych składników. Kolorowe opakowania wykonane są ze szkła, a do nadruków na pudełkach wykorzystano naturalne tusze, przyjazne dla środowiska. Dodatkowym atutem kosmetyków są zmysłowe sorbetowe konsystencje. Marka Dior wprowadziła także kosmetyczną nowość: 5 rodzajów serum i odżywczy krem Capture Youth.
Dior – linia kosmetyków do pielęgnacji twarzy
DIOR: MAKIJAŻ
W 2018 roku, Peter Philips, dyrektor kreatywny i wizerunkowy makijażu Dior w 2018 roku odtworzył scenerię pełni lata w tryskającej życiem kolekcji makijażu opartej na kontraście między spokojnymi, morskimi błękitami i gorącymi, euforycznymi odcieniami. Kolorystyczne zderzenia oraz intensywne, półprzezroczyste efekty wyzwalały wibracje pobudzające zmysły falami romantyzmu z domieszką pop-artu. „To jak zanurzenie rozgrzanego ciała w chłodnej wodzie. Orzeźwiające formuły w energetycznych kolorach stapiają się ze skórą muśniętą słonecznym pocałunkiem” – mówił Peter Philip. W tym sezonie dwie palety 5 Couleurs zdobił motyw kręgów utworzonych przez kroplę wpadającą do wody. Nowe, delikatne konsystencje Dior zapewniły efekt wilgotnego makijażu akcentując spojrzenie intensywnymi kolorami. Spojrzenie zanurzone w kombinacji błękitów Cool Down stanowiło wyraz nieskrępowanej, skąpanej w promieniach słońca kobiecości. Turkusowe, granatowe, pastelowe i denimowe odcienie łączyły się harmonijnie, tworząc naturalny kontrast ze złocistym blaskiem opalonej skóry. W drugiej odsłonie letnie słońce rozświetlało spojrzenie Heat Up w palecie brązów, korali i nude. Kremowa konsystencja pozwalała uzyskać „efekt spojrzenia na kształt ołówka khol rozmytego na powierzchni powieki, tworzącego tajemniczy, nieostry makijaż” – wyjaśniał Peter Philips.
Dior, kampania kosmetyków francuskiej marki z udziałem Natalie Portman
DIOR: KAMPANIE BEAUTY
W 2017 roku w kampanii WOMANMANIFESTO przygotowanej przez Cass Bird wystąpiła Carę Delevingne. Spoty stanowiły pewnego rodzaju manifest. Brytyjska modelka apelowała do współczesnych kobiet o troskę i zapobieganie procesowi starzenia się skóry już w młodym wieku w myśl hasła „The time is now”. W tle leciała piosenkę Jordin Sparks „I am woman”.
W 2018 roku w obiektywie słynnego Patricka Demarcheliera, kampania reklamowa Diora pokazała Sashę Pivovarovą ubraną w pasiaste i cekinowe propozycje z najnowszej kolekcji ready-to-wear. Rosyjska gwiazda wybiegów to jedna z ulubionych modelek domu mody, która otworzyła wrześniowe show mając na sobie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów całej kolekcji – t-shirt ze sloganem „Why Have There Been No Great Women Artists?”.
DIOR: AMBASADORKI MARKI
Na przestrzeni lat ubrania i kosmetyki pielęgnacyjne marki Dior prezentowało wiele znanych gwiazd, modelek i osobistości. Wśród nich znalazły się m.in. Natalie Portman, Mila Kunis, Jennifer Lawrence, Anna Ewers, Sasha Pivovarowa, Ruth i May Bell.
Dior, kampania wiosna lato 2019
DIOR: WYSTAWA W POLSCE
26 kwietnia 2018 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbyło się otwarcie wystawy pt. „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”, w trakcie której zobaczyliśmy stroje zaprojektowane przez legendarnych projektantów oraz akcesoria autorstwa Salvadora Dalego, takie jak puderniczka, torebka z latarką czy tarcza telefoniczna.
„Wszystkie stroje i akcesoria pokazane na wystawie to projekty wielkich kreatorów mody. Niezwykle ciekawe są suknie Christiana Diora i domu mody Dior stworzone w duchu New Look. Wśród innych przełomowych projektów pokazano bluzę Yves’a Saint Laurenta w stylu safari z 1969 roku, kostium Chanel, zaprojektowany jeszcze przez Coco w 1970 roku oraz żakiet Francka Sorbier’a – model z 2011 roku, wykonany z worka po ryżu i zdobiony haftowanymi motywami zaczerpniętymi z malarstwa Joan’a Mirro. Uwagę zwracała też czarna, skromna sukienka Yves’a Saint Laurenta z 1967 roku. W analogicznej wystąpiła Catherine Deneuve w filmie „Belle de Jour”. Wyjątkowym projektem jest też płaszcz Jacquesa Griffe’a, który narzucano na suknię New Look, więc musiał mieć zupełnie inną linię niż byśmy to sobie wyobrażali współcześnie” – mówi Adam Leja w wywiadzie dla Lamode.info.