Rok 2018 przyniósł duże zmiany w branży mody. Marki luksusowe zaczęły wycofywać się z produkcji naturalnych futer, a platformy sprzedażowe i wypożyczalnie ubrań stały się jednym z najgorętszych punktów zakupowych wśród klientów. W tym duchu wkroczono w kolejny, 2019 rok. Jednym z najważniejszych trendów stało się także tworzenie zrównoważonej mody i promowanie ekologicznego podejścia w tej sferze. Nie mogło więc zabraknąć wyróżnienia pionierki we wspomnianej dziedzinie, a mianowicie Stelli McCartney, które otrzyłamała nagrodę CO10 Leadership Award. Poznajcie także innych zwycięzców.
CO10 LEADERSHIP AWARD – WYRÓŻNIONE MARKI 2019
Nagrody za rozwój ekologicznej mody otrzymali: Stella McCartney, Christopher Reaburn, Osklen, Sonica Sarna Design, Ethical Apparel Africa, Mayamiko, Otuland Denim, Indigenous i The Rajlakshmi Cotton Mills. Ich zasługi w sferze fashion zostały docenione za połączenie ekologicznych tendencji z umiejętnościami komercyjnymi. Pod uwagę brano m.in. takie kryteria jak: misja marki, model biznesowy, produkty i usługi, wpływ, strategia komunikacyjna. „W ciągu ostatniego roku branża odnotowała niesamowity wzrost zainteresowania – od zwiększonego popytu konsumentów i zaangażowania rządu, po wiele nowych podmiotów, które koncentrują się na zrównoważonym rozwoju” – mówił Harold Tillan, przewodniczący British Fashion Council.
W skład jury weszli przedstawiciele prestiżowych firm tj. Kering, Farfetch czy Vivienne Westwood.
Stella McCartney – projektantka tworząca w duchu zrównoważonej mody
EKO-MODA – DOKONANIA MAREK NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEJ MODY
Za jakie zasługi wyróżniono dziesięć marek w 2019 roku? Stella McCartney i zespół R[&]D korzystają z wielu nieszkodliwych dla środowiska materiałów, takich jak microsilk (jedwab wytworzony laboratoryjnie), mylo (skóra wyhodowana z grzybów), a w planach mają zastąpienie nylonu econylem (materiał pozyskiwany z sieci rybackich). Projektantka bierze udział także w konferencjach i szczytach zwoływanych przez organizacje, które mają na celu poprawienie klimatu, także za sprawą świadomej produkcji odzieży (BoF Voices czy COP24).
Indigeneous – zrównoważona moda (fot. strona internetowa marki)
Wśród wyróżnionych znalazł się także Christopher Raeburn, który w swoich kolekcjach używa nadwyżek materiałów i ubrań. Kieruje się hasłem „Remade, Reduce, Recycle”. Na liście docenionych uwzględniono ponadto Osklen, produkujący eko-obuwie, Odtland Denim, proponujący eko-denim oraz Indigenous, ekologiczna marka haute couture. W gronie umieszczono także The Rajlakshmi Cotton Mills, dostarczającego organiczną bawełnę. Modę przestały dzielić więc różnice geograficzne, a połączyło tworzenie w duchu eko.
POLECAMY: ZRÓWNOWAŻONA MODA – POJĘCIE, MARKI, PROJEKTANCI
CO10 LEADERSHIP AWARD – O NAGRODZIE
CO10 Leadership Award to nagroda przyznawana co roku dziesięciu firmom, wykazującym się w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. To także inicjatywa organizacji Common Objective, działającej na rzecz przemysłu tekstylnego i retailu.