PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… OLIVIER ROUSTEING

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… OLIVIER ROUSTEING

Jest młody, zarządza jednym z największych domów mody i cieszy się dużą popularnością w mediach społecznościowych – poznajcie dyrektora kreatywnego Balmain!

Olivier Rousteing – francuski projektant, dyrektor kreatywny domu mody Balmain, wcześniej związany z marką Roberto Cavalli, ulubieniec modelek i gwiazd, przyjaciel rodziny Kardashianów, fan mediów społecznościowych. Jedni krytykują go za przesadną komercjalizację mody, inni chwalą za odwagę i świeżość. Już tej jesieni będziecie mogli sami ocenić, ponieważ podjął współpracę z H&M!

 

1. 29-letni Olivier Rousteing pochodzi z adoptowanej rodziny, z Bordeaux we Francji. Samo o sobie mówi: „Jestem chłopakiem ze świata. Jestem oczywiście Francuzem, ale to nie ma znaczenia. Mam tę tradycję, urodziłem się z nią – ale uważam, że obecnie bycie luksusowym, jakościowym, nowoczesnym nie ma granic… i jestem mieszanej rasy. Chcę miksować idee i kultury”.

 

2. Przeprowadził się do Paryża, aby studiować w prywatnej szkole mody ESMOD ( the Ecole Supérieure des Arts et Techniques de la Mode).

 

3. Po ukończeniu nauki w 2003 roku wyjechał do Włoch na sześć lat. Młody twórca zaczął pracę u Roberto Cavalli`ego i szybko został awansowany na projektanta odpowiedzialnego za damską kolekcję. Po tym doświadczeniu mówił, że nabrał dużej pewności siebie i odwagi oraz nauczył się tworzyć rzeczy komercyjne, jednak przyznał, że Italia nie wykształciła w nim poczucia gustu.

 

4. W 2009 roku Rousteing zaczął pracę w domu mody Balmain jako bliski współpracownik ówczesnego dyrektora kreatywnego - Christophe`a Decarnina. Po dwóch latach zastąpił go na stanowisku głównego projektanta francuskiej marki i jest odpowiedzialny zarówno za damskie, jak i za męskie linie ready-to-wear. Po awansie powiedział przekornie, że to właśnie młody wiek, anonimowość, a zwłaszcza kolor skóry doprowadziły go do modowego establishmentu.

 

5. Jak można określić styl i wizję projektowania według Oliviera? „Kiedy tworzę ubrania dla kobiety, ciągle myślę o tym, co sam chciałbym nosić jako dziewczyna albo jako ten, który pragnąłby z nią uprawiać seks. Uważam, że seks jest naprawdę ważny, bo jeżeli masz go w głowie, nie ma żadnych barier. W tym wszystkim chodzi o pewien rodzaj fantazji” – wyznał projektant. W temat seksualności wpisuje się również afirmacja przez kreatora ciała, zarówno kobiecego, jak męskiego – Francuz podchodzi w ten sam sposób do kolekcji dla obu płci. Twórca mówi dużo o fizyczności, ale przyznaje, że to twarz jest najseksowniejszą częścią ciała, ponieważ przekazuje emocje.

 

6. Kult ciała jest dla Rousteinga ważny również w odniesieniu do swojej osoby. Kreator zwraca uwagę, że w Paryżu jest mnóstwo androgenicznych i bardzo szczupłych chłopaków, a on jest zwolennikiem wyrzeźbionych sylwetek. Sam trenował piłkę nożną, a obecnie codziennie ćwiczy na siłowni, jeździ rowerem i na łyżworolkach, ponadto, bardzo zdrowo się odżywia.

 

7. Dyrektor kreatywny Balmain jest przekonany, że na jego pokazach chodzą najpiękniejsze modelki na świecie. Etap castingów jest dla niego kluczowy – do swoich bogato zdobionych, mocnych kolekcji szuka dziewczyn o naturalnej, subtelnej urodzie, ale również zwraca uwagę na osobowość, która musi wpisywać się w ducha marki. Najważniejszym aspektem podczas wyboru „Balmain girls” pozostaje jednak swoboda, z jaką modelki poruszają się w jego projektach.

 

8. Podczas gdy wiele marek inspiruje się Paryżem i historią mody, francuski twórca uważa, że stolica Francji przestała być wystarczającym natchnieniem, a zamiast patrzeć w przeszłość, należy wybiegać w przyszłość. „Myślę, że moja estetyka jest dokładnie taka jak Pierre`a Balmaina. Obecnie robię to samo, ale w swój własny sposób. Oczywiście kocham archiwa, ale sądzę, że teraz już wystarczy spoglądania wstecz. Zacząłem dojrzewać i dostrzegać inne rzeczy. Paryż już przestał być inspirujący, dlatego musisz otworzyć swój umysł i odejść od przeszłości” – wyznał projektant w wywiadzie dla The Independent.

 

9. Wśród muz Francuza znajdują się takie gwiazdy jak Rihanna czy Kendall Jenner, ponieważ Rousteing często wspomina o potrzebach młodego (swojego) pokolenia. Barbadoska wokalistka, o której mówi „moje natchnienie, moja ikona, moja przyjaciółka”, została twarzą kampanii Balmain na sezon wiosna lato 2014. Z kolei amerykańska modelka u boku swojej siostry Kylie jest jedną z ambasadorek najnowszej sesji reklamowej francuskiego domu mody (zobaczcie tutaj!). Projektant przyjaźni się również z całą rodziną Kardashianów, a dla córki Kim – North West tworzy specjalne ubrania na zamówienie.

 

10. Dom mody Balmain zapowiedział współpracę z koncernem H&M. Olivier Rousteing, w ślad za Karlem Lagerfeldem, Donatellą Versace, Isabel Marant czy Alexandrem Wangiem, stworzył kolekcję, która ukaże się w wybranych sklepach szwedzkiej marki już 5 listopada 2015 roku. Zapowiedź ekskluzywnej linii mogliśmy zobaczyć podczas gali Billboard Musi Awards, na której projektant pokazał się w towarzystwie Kendall Jenner i Jourdan Dunn ubranych w jego propozycje dla H&M-u. 

video

CHANEL - BACKSTAGE POKAZU

tagi: Instagram Olivier Rousteing | Olivier Rousteing | Balmain Olivier Rousteing | bio Olivier Rousteing | biography Olivier Rousteing | life Olivier Rousteing | facts about Olivier Rousteing | top 10 facts about Olivier Rousteing | things you don’t know about Olivier |

podobne artykuły