PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… MIUCCIA PRADA

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… MIUCCIA PRADA

Dzisiaj bierzemy na tapetę żywą legendę, jedną z najpotężniejszych kobiet w tej branży.

Miuccia Prada – włoska projektantka mody, wnuczka założyciela marki Prada, obecnie jej dyrektor kreatywna oraz autorka siostrzanej firmy – Miu Miu. Kreatorka związana jest również z domami mody Gucci, Fendi, Jil Sander czy Helmut Lang, a inteligentna moda, zmysł biznesowy i konsekwencja sprawiły, że jest jedną z najbardziej wpływowych i najzamożniejszych kobiet w branży.

 

1. Urodziła się 10 maja 1949 roku w Mediolanie jako Maria Bianchi. Dopiero w 1980 roku zdecydowała się na zmianę personaliów i stała się Miuccią Pradą, po tym jak zaadoptowała ją ciotka.

 

2. Większość opisywanych wcześniej projektantów (więcej nazwisk tutaj!) posiada kierunkowe wykształcenie. Tymczasem Miuccia ma stopień doktora nauk… politycznych uzyskany na Uniwersytecie Mediolańskim. To nie przeszkodziło jej jednak stać się jedną z najważniejszych osobowości branży, a obecnie kreatorka mówi, że dzięki swojemu wpływowi w modzie, może zająć się również swoją „małą pasją”, jak jest właśnie polityka.

 

3. Dom mody Prada powstał w 1913 roku z inicjatywy dziadka Miucci – Mario. Marka początkowo zajmowała się produkcją toreb, kufrów i walizek dla wyższych sfer. Najmłodsza wnuczka założyciela dołączyła do firmy w latach 70. W 1985 roku zaprojektowała linię kultowych plecaków, a potem przeszła do działu mody damskiej. Trzy lata później zadebiutowała jako autorka całej regularnej linii odzieży damskiej – kolekcja spotkała się z entuzjazmem krytyków i stała się początkiem budowania imperium modowego, które podziwiamy nieprzerwanie do dzisiaj.

 

4. W 1993 roku powstała młodsza linia Prady – Miu Miu, której nazwa pochodzi od pseudonimu projektantki. Z założenia miała to być seria odzieży mniej luksusowej, dostępnej dla mniej zamożnych fanów marki i bazowała na garderobie samej założycielki.

 

5. Na 1995 rok przypadła premiera pierwszej kolekcji odzieży męskiej i inauguracja Fondazione Prada – fundacji założonej przez Miuccię i jej męża Patrizia Bertelli`ego, której głównym celem było prezentowanie „najbardziej radykalnych, intelektualnych zmian we współczesnej sztuce i kulturze”. Przy wsparciu instytucji odbyło się mnóstwo wystaw czy festiwali filmowych oraz wypromowano wielu artystów, np. Sama Taylor-Wooda, Anisha Kapoora, Marca Quinna i Steve`a McQuenna.

 

6. Miuccia Prada to jedna z bardziej utytułowanych projektantek. Dwukrotne (w 1993 i 2004 roku) otrzymała nagrodę przyznaną przez CFDA, a w 2013 roku została pierwszą w historii „Międzynarodową Projektantką Roku” okrzykniętą przez kapitułę British Fashion Awards. Kreatorka jest również laureatką McKim Medal, wyróżnienia przyznawanego przez Amerykańską Akademię w Rzymie, które otrzymała za swoje zasługi dla rynku mody i biznesu.

 

7. Włoszka znajduje się na liście trzydziestu najpotężniejszych kobiet Europy. W 2005 roku magazyn TIME wyróżnił ją w rankingu 100 najbardziej wpływowych osób XX wieku, a w 2014 roku czasopismo Forbes uplasował ją na 75. miejscu w rankingu „Power Women” (w obecnym roku zajęła 79. pozycję). Prada regularnie pojawia się w zestawieniach najzamożniejszych – 2015 rok przyniósł jej 405. lokatę w globalnym spisie miliarderów przygotowanym przez redakcję Forbesa, co odpowiada 9. miejscu we Włoszech.

 

8. Jeżeli chcesz poznać trendy sezonu, nie opuścisz pokazu Prady – taką opinię podzielają wszyscy w branży. „Ona nigdy nie podąża za kimś, zawsze jest wierna swojej niezwykłej energii. Jej kolekcje są kompletną ekspresją jej własnej osoby” – mówiła o Miucci Julie Gilhart, konsultantka modowa, związana wcześniej z Barneys, a obecnie współpracująca z Mulberry i Pasons School of Design.

 

9. Projektantka nigdy nie podjęła się współpracy z popularną marką i twierdzi, że nie zmieni zdania w tej kwestii. „Nigdy tego nie rozważałam. (…) Nie podoba mi się idea słabej kopii czyjejś twórczości dla głównej marki” – tłumaczy swoją decyzję Prada. 

 

10. Miuccia Prada to ikona, dlatego branża stale odnosi się do jej twórczości. W 2011 roku wraz z Elsą Schiaparelli stała się głównym tematem wystawy „Impossible Conversation” w nowojorskim Metropolitan Museum od Art, a w 2005 roku powstało dzieło „Prada Marfa” – instalacja przypominająca butik włoskiego domu mody umieszczona w Teksasie USA.

video

GIVENCHY JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: Miuccia Prada | Prada Miuccia Prada | bio Miuccia Prada | biography Miuccia Prada | life Miuccia Prada | facts about Miuccia Prada | top 10 facts about Miuccia Prada | things you don’t know about Miuccia Prada | Miuccia Prada Miu Miu | Miuccia Prada kariera | Miucc |

podobne artykuły