PL / EN
MAŁA CZARNA – SUKIENKA KOKTAJLOWA ZGODNA Z DRESS CODE`M

MAŁA CZARNA – SUKIENKA KOKTAJLOWA ZGODNA Z DRESS CODE`M

Jaką sukienkę wybrać na koktajl, spotkanie lub kolację? Przeglądamy wiosenne kolekcje popularnych sklepów!

Jaką ubrać się na uroczystą kolację, koktajl lub do teatru? Gdzie kupić klasyczną sukienkę? Wątpliwości rozwiewają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku Wyd. Świat Książki).

Sukienka koktajlowa/mała czarna

„Sukienka do kolan ze standardowymi odchyleniami długości, czyli sześć centymetrów od środka kolana w górę lub w dół, to podstawa stroju wizytowego. To nic innego, jak tak zwana mała czarna.

Tak zwana, ponieważ wcale nie musi być czarna. Jeśli lepiej wyglądasz w jasnych kolorach, to wręcz zapomnij o czerni. Ona tak naprawdę jest zarezerwowana dla jednego typu kolorystycznego urody, dla zimy, i to niekoniecznie dla każdej, ponieważ kobieta starsza – nawet zima – czernią często dodaje sobie lat. Czyli twoja mała czarna może być kremowa, błękitna, szmaragdowa i beżowa, jeśli tylko w tych kolorach ci do twarzy.

Co do krojów sukienek, dla niskich kobiet doskonałe będą dłuższe, czyli tuż poniżej kolana, ale w żadnym wypadku nie do połowy łydki. W kroju nie może też być żadnych linii poziomych, które skracałyby optycznie całą postać. Trzeba się również wystrzegać kokardek i kołnierzyków typu bebe (mały kołnierzyk o zaokrąglonych rogach), ponieważ niska kobieta może wyglądać w nich nieco dziecinnie.

Wysoka kobieta o długich nogach dobrze wygląda w sukienkach o przedłużonym stanie, o długości spódnicy do kolan lub przed kolano. Jeśli jednak nie jest szczupła i ma obfite biodra lub brzuch, lepiej, żeby nie przyciągała do nich uwagi obniżonym stanem. Przy takiej budowie ciała korzystniej jest szukać talii wyżej.

Sukienka koktajlowa jest idealnym strojem na przyjęcie czy wernisaż, ale już niekoniecznie na spotkanie związane z promocją książki. Na tę okazję lepszym wyborem będzie garsonka, szmizjerka lub kostium ze spodniami, czyli stroje należące do kategorii business. Tu chodzi zarówno o względy formalne, jak i kwestie związane z budowaniem autorytetu”.

Czarne sukienki Jil Sander (fot. East News)

Sukienki trendy wiosna lato 2017

Które trendy z wybiegów śmiało możemy zastosować bez ryzyka złamania zasad etykiety? Na pewno możemy sięgnąć po subtelną falbanę – obecnie popularne są pofalowane doły sukienek, lekko rozszerzane rękawy lub falbanka na wysokości dekoltu czy żabot. Uważajmy jednak, żeby to wykończenie nie było dominujące. Modne są też wszelkiego rodzaju wiązania pod szyją – coraz częściej sukienki mają wbudowane szarfy, z których możemy zawiązać kokardą lub po prostu przewiązać. Nadal popularnością cieszą się golfy – zarówno niskie i wysokie, wąskie i obszerne. Wśród neutralnej palety, obok czerni i granatu, warto sięgnąć po kolory promowane przez Pantone w 2017 roku: Hazelnut (ziemisty, neutralny odcień orzecha laskowego), Niagarę (spokojny, komfortowy i basicowy niebieski), a także Kale (rozmytą militarną zieleń). 

video

CZERWONE USTA TUTORIAL

tagi: dress code | Agata Tanter | dr Irena Kamińska-Radomska | trendy | TRENDY | Dr Irena Kamińska-Radomska | DRESS CODE | Agata Tanter | Sukienki |

podobne artykuły