PL / EN
MAŁA CZARNA – HISTORIA KULTOWEJ SUKIENKI

MAŁA CZARNA – HISTORIA KULTOWEJ SUKIENKI

Ta sukienka zrobiła furorę w świecie mody.

Wylansowana przez Coco Chanel, dziś zajmuje szczególne miejsce w kobiecej garderobie. Mała czarna sukienka ma w sobie wszystko: prostotę, klasę i szyk. Poznajcie jej historię!

PREKURSORKA MAŁEJ CZARNEJ

Mała czarna sukienka zatriumfowała w okresie świetności Coco Chanel. Francuska projektantka wymyśliła ten model w latach 20. XX wieku. Prosty i wygodny fason z powodzeniem zastąpił ciasne i niewygodne gorsety. Sukienka tworzona w duchu emancypacji stała się symbolem wolnej i niezależnej kobiety. Jakie były okoliczności jej powstania? Partner Coco, Boy Capel zginął w wypadku samochodowym, a w związku z tym, że był żonaty, Chanel nie mogła oficjalnie nosić po nim żałoby. Projektantka stworzyła więc model sukienki dla innych kobiet, który pasowało założyć na pogrzeb.

Mała, czarna po raz pierwszy pojawiła się na wybiegu mody w 1926 roku, a swoją premierę miała w prestiżowym „Vogue’u”. Szybko przypięto jej etykietę „uniformu wszystkich stylowych kobiet”. Została nawet porównana do marki samochodów Ford. Sukienka podbiła serca kobiet za sprawą swojego uniwersalnego i eleganckiego charakteru. Stała się produktem dostępnym na skalę globalną, który można było nosić niezależnie od pozycji społecznej. Coco Chanel adresowała modę nie tylko do zamożnej elity, dlatego proponowane modele sukienek ozdabiała sztuczną biżuterią, tak aby mogła je kupić każda kobieta niezależnie od zarobków.

Na przestrzeni lat obserwowaliśmy najróżniejsze oblicza małej czarnej. Od długiej, przez midi i mini. W klasycznym, jak i rockowym wydaniu.

IKONY STYLU W MAŁEJ CZARNEJ

Małą czarną sukienkę chętnie nosiły ikony mody i kina m.in. Brigitte Bardot oraz Marilyn Monroe. Kultowy model zawdzięczał swój sukces aktorce, Audrey Hepburn, która założyła czarną, długą kreację od swojego przyjaciela i projektanta, Huberta de Givenchy w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”.

Kolejne dekady to okres świetności małej czarnej w rozmaitych odsłonach. Kate Moss postawiła na jej skórzaną wersję o długości mini, a Anja Rubik wybrała model z asymetrycznym cięciem w stylu Yves’a Saint Laurenta. Do mody powróciły także rozkloszowane fasony z aksamitu a’la Dior oraz małe czarne sukienki ozdobione ćwiekami, perłami i biżuteryjnymi aplikacjami.

POLECAMY: JAK DOBRAĆ SUKIENKĘ DO SWOJEJ FIGURY

MAŁA CZARNA NA OKAZJE

Ta uniwersalna sukienka pasuje na większość okazji z wyjątkiem ślubu. Dlatego jeśli nie masz jeszcze pomysłu na sylwestrową kreację, wypróbuj ponadczasowe rozwiązanie. Jak sam Karl Lagerfeld mawiał: „W małej czarnej nie sposób wyglądać zbyt skromnie ani zbyt elegancko”.

video

TELEDYSKI Z MODĄ W TLE

tagi: Coco Chanel | Brigitte Bardot | Audrey Hepburn | Anja Rubik | Anja Rubik | Coco Chanel | Sukienki | |

podobne artykuły