PL / EN
HEDI SLIMANE

HEDI SLIMANE

ZAWÓD

projektant

URODZINY

5.07.1968

NARODOWOŚĆ

francuska

Hedi Slimaneprojektant, fotograf, Francuz z włosko-tunezyjskimi korzeniami, były dyrektor kreatyny domu mody Saint Laurent Paris, wcześniej związany z marką Dior. Przyjaciel gwiazd rocka nazywany też księciem ciemności, zawsze przedstawia się z bezdźwięcznym „h” – Edi Sli-man. To jeden z tych kreatorów, którzy tworzą dla największych światowych marek, a wciąż pozostają szarymi eminencjami rynku mody.

Hedi Slimane urodził się 5 lipca 1968 roku w Paryżu jako syn Włoszki i Tunezyjczyka. Sztuki fotografii uczył się już jako dziecko, a w wieku 16 lat stworzył swoje pierwsze projekty odzieży. Następnie studiował historię sztuki na uczelni École du Louvre.

Hedi Slimane – YSL i Dior

 W 1996 roku został dyrektorem linii męskiej ready-to-wear u YSL dzięki angażowi Pierre`a Berge, a rok później został mianowany dyrektorem artystycznym. Na jego debiutanckim pokazie pojawił się sam Yves Saint Laurent, który entuzjastycznie oklaskiwał kolekcję z pierwszego rzędu. Na początku 2000 roku projektant pokazał swoją kolekcję „Black Tie” na sezon jesień zima 2000/2001, w której zaprezentował nową wizję bardzo szczupłej sylwetki. To był jego ostatni pokaz dla marki YSL – Slimane zdecydował się na odejście i jednocześnie odrzucił propozycję od domu mody Jil Sander. Projektant zdecydował się przyjąć ofertę pracy od firmy Christian Dior i został dyrektorem kreatywnym męskiej linii Dior Homme. Od razu wprowadził swoją koncepcję wspomnianej tzw. szczupłej sylwetki, a rok później zainaugurował pierwszy zapach marki dla mężczyzn – Higher.

W 2006 roku projektant zdecydował się nie kontynuować współpracy z marką Dior i skupił się na projektach fotograficznych. Po latach spędzonych w Paryżu, Berlinie, Londynie i Los Angeles, postanowił wydać „Anthology od a Decade”, która stanowi cztery wydania albumów zatytułowanych miastami, w których w ostatnim czasie przebywał Slimane. W marcu 2012 roku Hedi został oficjalnie przedstawiony jako nowy dyrektor kreatywny domu mody Yves Saint Laurent i już w czerwcu tego samego roku zdecydował się na zmianę nazwy marki na Saint Laurent Paris. Po czterech latach współpracy obie strony nie przedłuży kontraktu, a obecnie domem mody kieruje Anthony Vaccarello.

Hedi Slimane - nagrody

W 2002 roku Hedi Slimane został okrzyknięty przez kapitułę CFDA najlepszym twórcą roku w kategorii „Międzynarodowy Projektant”.

 Hedi Slimane - muzyka

Artysta związany jest ze sceną muzyczną, której przedstawicieli fotografuje do swojego słynnego bloga „Diary” i często inspiruje się nimi podczas pracy twórczej jako projektant oraz zaprasza do pracy nad kampaniami. Oprócz wspomnianego Davida Bowiego, pojawiały się takie osobistości, jak: Mick Jagger, Jack White, Marianne Faithfull, Marilyn Manson czy Courtney Love.

podobne artykuły