PL / EN
DRESS CODE

DRESS CODE

DRESS CODE - DEFINICJA

Według amerykańskiego słownika dress code to „zestaw zasad dotyczących stroju – w co można się ubrać”, a brytyjskiego: „akceptowany sposób ubioru odpowiedni do okazji i specyfiki grupy społecznej”. Definicje słownikowe mają bardziej ogólny charakter i dotyczą zasad nie tylko w miejscu pracy. Takie rozumienie dress code’u zostało przyjęte w tej książce, gdzie kluczowa jest akceptacja środowiska poprzez dostosowanie do sytuacji i do okazji. Przy czym dostosowanie, aby zyskało akceptację również w gronie znawców, nie jest łatwym zadaniem, ponieważ musi odnosić się do różnych aspektów ubioru. Sama estetyka w stroju jest warunkiem koniecznym, lecz nie jest warunkiem wystarczającym dla pozytywnej oceny wizerunku. Niezbędna jest jeszcze znajomość trendów oraz zasad, które nie są powszechnie znane. Czyli konieczna jest wiedza, jaki rodzaj stroju jest odpowiedni na daną okazję, jak również wiedza na temat aktualnej mody, ponieważ krój poszczególnych elementów stroju w ramach dress code’u będzie się z czasem różnił ze względu na panującą modę*.

*Zob. więcej: I. Kamińska-Radomska, Moda jako przemijający element dress code’u w autoprezentacji, materiał przygotowany na konferencję zorganizowaną przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 21.04.2015 r. pt. „Dyskurs autopromocyjny”.

Na podstawie: „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter, Wydawnictwo Świat Książki

podobne artykuły