PL / EN
UBRANIA UNISEX – GDZIE KUPIĆ I JAK NOSIĆ?

UBRANIA UNISEX – GDZIE KUPIĆ I JAK NOSIĆ?

Moda, która zaciera różnice.

Modę na androgeniczność spopularyzował Yves Saint Laurent, proponując kobietom noszenie spodni i smokingu, kojarzonych z męskim wizerunkiem. Obecnie, ponownie sięgamy do inspiracji francuskiego projektanta, łącząc ubrania unisex z kobiecym pierwiastkiem. Jak budować takie stylizacje i gdzie ich szukać? Podpowiadamy!

UNISEX W HISTORII MODY

Moda unisex koncentruje się na podobieństwach i wygodzie, zacierając granicę pomiędzy garderobą męską a kobiecą. Dzięki temu ubrania stają się wszechstronne i nie identyfikowane z żadną płcią. Luźna koszula, płaszcz oversize, trampki, trapery oraz bluzy znajdują się w szafach zarówno chłopaków, jak i dziewczyn. To sprawia, że mogą oni pożyczać ubrania od siebie nawzajem i modyfikować outfity, podkreślając swój indywidualny charakter.

Termin „unisex” po raz pierwszy pojawił się w 1968 roku w amerykańskim magazynie „Life”. Jego spopularyzowanie symbolizowało zachodzące zmiany polityczno-obyczajowe. W Europie i USA młodzi ludzie protestowali przeciwko imperializmowi oraz konserwatywnym zasadom. Głosili idee wolności, które sprzyjały ewolucji stylu hippisów oraz feministek.

Wspominając o modzie unisex, należy odwołać się do pojęcia gender fluid, które oznacza „płynną płeć”. Termin ten wypromowały gwiazdy, takie jak Ruby Rose oraz Jaden Smith. Pierwsza z nich to androgeniczna modelka i aktorka, na której image składają się tatuaże, rock-and-rollowy styl oraz krótka fryzura. Z kolei, Jaden to raper i aktor, który zasłynął dzięki sesji promującej damską kolekcję Louis Vuitton.

Bluza unisex, Alexander Wang/Net-a-Porter, 235 funtów 

UBRANIA UNISEX – GDZIE SZUKAĆ?

Jeśli szukacie pomysłów na stylizacje unisex, zajrzyjcie do butiku Brows East, który mieści się w Londynie. Jego klientela identyfikuje się z tzw. gender fluid i korzysta z różnorodnych rozwiązań projektantów. W sklepie, ubrania segregowane są według stylu, a nie płci. Inspiracje znajdziecie także w kolekcji Thoma Browna z 2018 roku, gdzie modele mają na sobie spódnice noszone do męskich marynarek, a kobiety krawaty. Do androgeniczności odwołuje się wciąż marka Saint Laurent, proponując modelkom czarne smokingi i wiązania przy szyi. Włoski brand Gucci na jednym wybiegu prezentuje zarówno kolekcję damską, jak i męską. Projektów możecie szukać także w sieciówkach, takich jak Zara, Bershka, Guess czy American Apparel. W 8. edycji Top Model, stylistka Karla Gruszecka ubrała jednego z uczestników w buty na obcasie, przełamując granice w modzie.

POLECAMY: JAK ZMIENIAŁ SIĘ IDEAŁ KOBIECEJ FIGURY NA PRZESTRZENI LAT? 

Moda unisex na pokazie Gucci, jesień zima 2019/20 (fot. East News)

UBRANIA UNISEX – POMYSŁY NA STYLIZACJE 2019

By stworzyć wyjątkowy look z wykorzystaniem ubrań unisex, warto bazować na kontrastach. Łącz więc krótkie bluzy w męskim stylu z dopasowanymi spódnicami, a glany i mini spódnice z oversize’owymi trenczami. W ten sposób zbudujesz zmysłowy outfit zainspirowany szafą chłopaka. Swój wizerunek buntowniczki możesz także urozmaicić o ultra kobiecy makijaż np. na bazie kociej kreski.

W galerii zdjęć prezentujemy najmodniejsze ubrania unisex lub inspirowane męską szafą na sezon jesień zima 2019/20.

video

TOP 10 FILMÓW MODOWYCH

tagi: jesień zima 2019/20 | shopping | historia mody | TRENDY |

podobne artykuły