PL / EN
SZEŚĆ PODSTAWOWYCH ZASAD DRESS CODE'U DLA MĘŻCZYZN

SZEŚĆ PODSTAWOWYCH ZASAD DRESS CODE'U DLA MĘŻCZYZN

Czym jest tzw. dress code oraz co oznaczają pojęcia white tie, black tie czy smart casual? Z przyjemnością odpowiemy Wam na wszystkie pytania. 

TYPY STROJÓW DLA MĘŻCZYZN

Ile razy byliście w sytuacji, kiedy po otrzymaniu zaproszenia, pomimo sprecyzowanego dress code'u nadal nie wiedzieliście, w co się ubrać i czym właściwie jest wspomniany „dress code”?

Powyższy termin w naszej kulturze pojawił się bardzo niedawno. Z założenia jest to zbiór reguł, zarówno tych spisanych, jak i przekazywanych ustnie, dotyczących sposobu, w jaki powinniśmy ubrać się na daną okazję. W codziennym życiu niejednokrotnie okazuje się, że ściśle sprecyzowane zasady są bardzo przydatne.

Jeszcze dwadzieścia lat temu nikt nie zwracał nam uwagi na to, jak ubrani przychodzimy do pracy. Dziś nasz pracodawca ma prawo wymagać konkretnego ubioru.  Dlaczego? Gdyż nasz wygląd to nasza wizytówka, a o gafę nie trudno. Bez względu na to, czy dress code narzucony jest ze strony pracodawcy czy organizatora przyjęcia, warto zapoznać się z podstawowymi terminami.

 

WHITE TIE

Kiedy do skrzynki pocztowej trafia koperta z zaproszeniem, a wewnątrz pod treścią listu znajduje się adnotacja „white tie”, to znak, że przed Wami nie lada uroczystość. 

Panowie mają duży problem, gdyż są zobowiązani do włożenia najelegantszego stroju wieczorowego - fraka. Składa się on z długiej czarnej marynarki zakończonej charakterystycznym „jaskółczym ogonem”, czarnych spodni wykończonych lampasami, białej koszuli o perłowych guzikach, białej kamizelki i obowiązkowo białej muszki. Przy wyborze tej ostatniej, warto zastanowić się nad kupnem wiązanej. Co więcej, stworzenie odpowiedniego węzła wcale nie jest takie trudne.  

white tie

 

BLACK TIE

To strój wieczorowy noszony podobnie jak  w przypadku fraka po godzinie 18:00. Jest mniej formalny, niż white tie, jednak zdecydowanie bardziej uroczysty, niż tradycyjny formalny strój wieczorowy. Na taką okazję panowie zobligowani są do założenia eleganckiego smokingu, do którego ubiera się czarne spodnie bez mankietów, z nogawkami wykończonymi satynowym pasem tkaniny. Ważne jest zwrócenie uwagi na detale. Charakterystycznym elementem każdego smokingu jest zakładany atłasowy pas (cummerbund) lub prosta kamizelka. My zdecydowanie polecamy pierwsze rozwiązanie ze względu na odświętny charakter stylizacji. Do białej koszuli i smokingu nosi się czarne onyksowe zapinki oraz (jak sama nazwa wskazuje) wyłącznie czarną muchę. Jeżeli zastanawiacie się nad obuwiem, wybór należy do Was. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to kolor – obowiązkowo czarny.

black tie

 

FORMAL

Formal – oznacza klasyczny strój wieczorowy. Takiej stylizacji wystarczy tradycyjny ciemny, niekoniecznie czarny garnitur, biała koszula i szykowny krawat. Idealnie sprawdzi się na przyjęciach biznesowych, weselach czy uroczystej kolacji.

formal

 

INFORMAL

Ubiór nieformalny w gruncie rzeczy nie różni się bardzo od stylu formalnego. Panowie tym razem pod ciemny np. granatowy lub stalowy garnitur mogą założyć kolorową koszulę. Najlepiej sprawdzą się oczywiście jasne i pastelowe kolory, takie jak róże, błękity czy fiolety. Wszystko uzupełnione krawatem.

informal

 

SMART CASUAL

Smart casual czyli swobodny strój biznesowy nie wymaga od panów zakładania krawata. Idealnie sprawdzi się sportowa marynarka oraz spodnie z innego, przykładowo jaśniejszego materiału lub proste dźinsy. W tym stroju, elementy formalne zostają zestawione z nieformalnymi. Dozwolone są kardigany, swetry, casualowe derby lub oksfordy.

smart

 

CASUAL

Tutaj najważniejsza jest wygoda i wyrażenie samego siebie. Pozbywamy się wszelkich zasad i puszczamy wodze fantazji. W takim stroju idziemy ze znajomymi ma mecz, albo do kina, na spacer po parku lub do miasta. Panie zrzucają niewygodne obcasy, a panowie eleganckie oksfordy. Wyjmujemy  z szafy nasze ulubione trampki i poprzecierane dżinsy. Wszystko to, co sprawi, że będziemy czuć się komfortowo i spokojnie.

casual

 

Zdjęcie na stronie głównej: mucha Bytom

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: moda męska | DRESS CODE |

podobne artykuły