PL / EN
RAF SIMONS – FAKTYCZNE POWODY ODEJŚCIA Z DIORA

RAF SIMONS – FAKTYCZNE POWODY ODEJŚCIA Z DIORA

Dowiedzcie się, co poza względami osobistymi skłoniło belgijskiego projektanta do rezygnacji ze stanowiska dyrektora kreatywnego marki!

W obszernym wywiadzie udzielonym Cathy Horyn dla System magazine, Raf Simons zdradza kulisy swojego odejścia ze stanowiska dyrektora kreatywnego marki Dior. Wielogodzinne rozmowy, w tym także te odbyte na kilka dni po październikowym pokazie kolekcji ready-to-wear na sezon wiosna lato, wyciągają na światło dzienne inne względy, poza tymi „osobistymi”, którymi argumentował swą decyzję belgijski projektant. Simons przyznaje, że jednym z głównych czynników, które zaważyły o jego odejściu z marki, była utrzymująca się ogromna presja czasu i efektywności, w tym m.in. konieczność stworzenia kolekcji w przeciągu zaledwie trzech tygodni, jak miało to miejsce choćby w przypadku tej w/w. Przygotowanie 6 kolekcji rocznie we współpracy z dwoma tylko teamami (jeden pracuje przy  ready-to-wear, drugi - przy couture) rodzi ogromne obciążenie psychiczne, ponieważ nie tylko pochłania całkowicie przestrzeń niezbędną do zaistnienia procesu twórczego i  utrudnia skrystalizowanie się wizji artystycznych projektanta, ale także wymaga jego niemalże całodobowego zaangażowania, co z kolei prowadzi do przeciążenia i wypalenia. Brak czasu na kreatywne spotkania i tzw. burze mózgów w ramach zespołu, które były codziennością podczas pracy w marce Jil Sander, a także brak przestrzeni na zmianę decyzji lub chwilowe wstrzymanie się z nią okazały się, jak wyznaje projektant, na tyle sprzeczne z jego stylem pracy, a także jego osobowością jako twórcy, że stały się podstawą decyzji o rezygnacji.  

 

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: raf simons | Kathy Horyn | Spring summer wrady to wear collection | collection | creative director | jil sander | DIOR |

podobne artykuły