Logotyp serwisu lamode.info
POLSKI DOKUMENT O MODZIE PRL-U „POLITICAL DRESS”

POLSKI DOKUMENT O MODZIE PRL-U „POLITICAL DRESS”

„Political Dress” jest podróżą do czasów, gdzie modą walczyło się z niesprawiedliwością systemu. Polski, socjologiczny dokument o modzie PRL-u Judyty Fibiger zaskakuje i uświadamia. Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli mody!

Dokument „Political Dress” pokazuje życie ludzi w czasach Polski Ludowej, ich doświadczenia, wspomnienia i refleksje. Reżyserka i scenarzystka, Judyta Fibiger ukazuje widoczny podział panujący w ówczesnym społeczeństwie. Socjologiczne podejście do kwestii mody pozwala widzowi zrozumieć wiele trendów, które wówczas panowały, nie bez powodu oraz umożliwia poznanie genezy wielu zachowań, które doprowadziły modę w Polsce do takiego momentu, w jakim jest dziś. Autorka filmu do współpracy zaprosiła znanych ludzi z różnych dziedzin, którzy wypowiedzieli się o tym, jaką perspektywę napotkała rodząca się wtedy, oderwana od skojarzeń z szarymi, socjalistycznymi uniformami, polska moda. Kiepski wygląd oznaczał wtedy czystość ideową, był gwarantem bezpieczeństwa i często również awansu. Jedynym możliwym sposobem buntu wobec niesprawiedliwości dla ówczesnej młodzieży była właśnie moda. Można nią było zamanifestować swój sprzeciw wobec ograniczeń systemu. Ówczesnym wzorcem narzuconym przez ustrój był komunistyczny robotnik i jego styl życia, więc buntem stawało się uwznioślenie wszystkiego, co amerykańskie.

 

Było o subkulturach i o tym, że warunki polityczne wpływały na ich zmianę stylu. O tym, że godzinami stało się w kolejkach do Hofflandu, choć nie wiadomo było, co właściwie będzie do kupienia. Wokalistka Kora wspominała, że gwiazdy, które ubierały się inaczej wzbudzały nienawiść szarego społeczeństwa. Reżyser Andrzej Wajda z kolei mówił o tym, co było modne, a modne było wszystko to–czego nie było. Wszystko, co nowe, wymyślone i niedostępne dla innych zachwycało i wzbudzało zazdrość. Ubrania dostępne były wówczas jedynie na Pradze na tak zwanych „ciuchach”, a sprowadzane były z USA. W filmie wypowiedzieli się m.in. fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, kreatorka marki „Biba” Barbara Hulanicki, muzyk Tomasz Lipiński, malarz Wilhelm Sasnal, reżyser Andrzej Wajda, projektantka Ania Kuczyńska, fotograf Tomek Sikora i reżyser Mariusz Treliński.

 

„Political Dress” powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych promujących Polskę „Przewodnik dla Polaków”. Został on zrealizowany w ramach zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Wyświetlany był w czasie pierwszego Warsaw Fashion Film Festival oraz podczas festiwalu Złote Szpilki w Złotych Tarasach.

 

Jest to niezaprzeczalnie obowiązkowa pozycja dla miłośników mody w różnych jej aspektach, historii PRL-u oraz polskiego, niekomercyjnego kina dokumentalnego.

 

POLITICAL DRESS

Reżyseria: Judyta Fibiger

Scenariusz: Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska

Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski

Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza

 

tagi: Political Dress | PRL | moda polska |

podobne artykuły