PL / EN
POLSKA MODA OCZAMI PUBLICYSTY THE GUARDIAN

POLSKA MODA OCZAMI PUBLICYSTY THE GUARDIAN

Po pokazie prac absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, reporter „The Guardian" opuścił Polskę oczarowany. Dlaczego Colin Chapman ogłosił Warszawę nieodkrytym modowym punktem wartym odwiedzenia? Sprawdźcie!

Warszawa zachwyca! Zachwyca i to nie byle kogo, bo Colin'a Chapman’a - znanego reportera dziennika The Guardian, który opuścił naszą stolicę oczarowany jej poczuciem stylu i modą, którą się tu tworzy.

 

Polskie miasto, dziennikarz odwiedził w czasie pierwszego pokazu prac dyplomowych studentów Akademii Sztuk Pięknych. Przy okazji, zwiedził również popularny zakład krawiecki „Zaremba”, w którym w czasach komunizmu można było zdobyć wysokiej klasy materiały. Do dziś nie stracił on jednak na popularności i odwiedzany przez młodych projektantów ukazuje, że w Polsce nowa moda miesza się z historią.

 

Champan zaznacza w swoim artykule, że Polska może pochwalić się projektantami, których prace zdecydowanie można umieścić na światowej klasy poziomie, a Warszawę wpisuje między takie stolice mody, jak Paryż, Londyn i Mediolan. Wyróżnia między innymi Anię Kuczyńską i jej minimalistyczny styl, kultowe już torby inspirowane podróżą do Szanghaju i cudowne atelier na ul. Mokotowskiej. Dalej opisuje prace Roberta Kupisza, którego ogłasza narodowym bohaterem modowym, a także tegorocznej absolwentki ASP Kasi Skórzyńskiej, której pracom nadaje międzynarodowy wydźwięk (projektantka inspirację czerpała między innymi z filmów Wong Kar-Wai, hongkońskiego reżysera. Warto dodać, że odbywała staż w Pekinie i Londynie).

 

Projektantem, którego prac Chapman najbardziej pożądał, okazał się Mariusz Przybylski. Redaktora zachwyciły proste, piękne cięcia, a także wysokiej klasy materiały użyte w kolekcji. Zaznacza też, że mimo wysokiej jakości ubrań, ceny nie są wygórowane (porównywalne z Zarą), choć szyte są przez projektanta w polskiej fabryce, tuż obok ubrań Burberry.  

 

Champan zauważa rodzący się w Warszawie entuzjazm w dziedzinie mody i sztuki inspirowanej historią miasta. Pisze, że polska stolica, często pomijana, ma dużo do zaoferowania wszystkim spragnionym zakupów u niezależnych, niekomercyjnych projektantów.

 

Jesteśmy zachwyceni rosnącą renomą Warszawy, a także dumni z projektantów, którzy zaczynają wyrabiać sobie markę na świecie. Brawo! Cały artykuł Chapman'a możecie przeczytać TUTAJ.

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: The Guardian | Colin Chapman | Mariusz Przybylski | Ania Kuczyńska | Kasia Skórzyńska | Robert Kupisz | Zaremba |

podobne artykuły