Logotyp serwisu lamode.info
POKAZY DYPLOMOWE MSKPU: JULIA KUKIZ WYRÓŻNIONA PRZEZ LAMODE.INFO

POKAZY DYPLOMOWE MSKPU: JULIA KUKIZ WYRÓŻNIONA PRZEZ LAMODE.INFO

Pokaz kolekcji dyplomowych absolwentów MSKPU i wyróżnienie redakcji.

 

Spis treści

1. DEBIUTANCKA KOLEKCJA JULII KUKIZ

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbył się Pokaz Dyplomowy studentów Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Ponad sześćdziesięciu absolwentów zaprezentowało swoje kolekcje przed komisją egzaminacyjną, w której zasiedli wykładowcy i znawcy mody. Redakcja Lamode.info wyróżniła twórczość Julii Kukiz.

Tegoroczne dyplomy oceniali:

 • Katarzyna Bednarczyk, Gazeta Wyborcza
 • Christina Bifano, IED Barcelona
 • Magdalena Floryszczyk, MSKPU
 • Julia Fusiecka, absolwentka MSKPU, wyróżniona przez VOGUE TALENTS
 • Theresa Lobo, IADE CREATIVE UNIVERSITY
 • Szymon Machnikowski, VOGUE POLSKA
 • Mariusz Przybylski, MSKPU
 • Katarzyna Szymańska, MSKPU
 • Riccardo Terzo, VOGUE ITALIA
 • Konrad Wielądek, Instytut na Rzecz Ekorozwoju
 • Michał Zaczyński, krytyk mody
 • Zofia de Ines, MSKPU
 • Płonka Magdalena, dyrektor MSKPU.

Wśród 60 kolekcji dyplomowych partnerzy wydarzenia wybrali najlepsze prace nagrodzone stażami oraz prezentacjami sylwetek projektantów i ich kolekcji na łamach ogólnopolskich tytułów prasowych i serwisów internetowych.

Dzięki partnerom Pokazu Dyplomowego MSKPU, tegoroczni absolwenci będą mieli możliwość rozpocząć swoją obecność na polskim rynku mody od współpracy z najlepszymi zdobywając bezcenne doświadczenie.


Pokaz dyplomowy MSKPU (fot. AKPA)

PEŁNA LISTA WYRÓŻNIONYCH:

5.10.15 – Wiktoria Frankowska

Big Star – Magdalena Czamara, Julia Fedyna

Bizuu – Aleksandra Klekot

Burda – Marcin Gorczycki

Deni Cler – Julia Fedyna, Zuzanna Lamparska

Fashion Magazine &Fashion Post – Wiktoria Frankowska

Instytut na Rzecz Ekorozwoju – Ilya Ninichuk, Kamila Śladowska

Jaga Hupało Born To Create – Jakub Czarnotta

LPP – Żaneta Siłkowska

KMAG –Wiktoria Frankowska

LaMode.info – Julia Kukiz

Maciej Zień – Wiktoria Frankowska

Mariusz Przybylski – Jan Król, Jakub Czarnota

MMC – Olimpia Szayer

Noizz – Julia Fedyna

Patrizia Aryton – Magdalena Czamara

Teatr 6. piętro – Kamila Śladowska, Zuzanna Dąbrowska

Weareso. – Natalia Cheng

WhiteMAD – Julia Kukiz

„MSKPU The Best 2020” – Klaudia Czeboćko, Olimpia Szayer, Julia Kukiz


Pokaz Julii Kukiz (fot. AKPA)

Wyróżnieni przez Christinę Bifano z IED Barcelona – Julia Kukiz, Jakub Czarnotta, Julia Fedyna, Monika Marzec, Maryia Zheltok

Wyróżnieni przez Riccardo Terzo z VOGUE Italia – Magdalena Czamara, Julia Fedyna, Julia Kukiz, Olimpia Szayer

Wyróżnieni przez Theresę Lobo z IADE Creative University – Zuzanna Dąbrowska, Eliza Wojtan, Wiktoria Frankowska.

Scenografia wydarzenia opracowana została zgodnie z zasadą „zero waste”. Wybieg, na którym prezentowano kolekcje, wypełniły młode drzewa, które dzięki współpracy z Instytutem na Rzecz Ekorozwoju kilka dni po pokazie zasadzone zostaływ jednym z warszawskich parków.

W ramach świętowania zakończenia kolejnego roku akademickiego, odbyło się również uroczyste wręczenie tytułu „Honorary Professor" Prof. Theresie Lobo z IADE Creative University w Portugalii. Profesor od lat wspiera MSKPU oraz promuje jej uczniów za granicą. Wyróżnienie odebrała w Lizbonie z rąk jednego z wykładowców MSKPU, Williama Cantu.

Oficjalnym kreatorem fryzur podczas pokazu MSKPU była Jaga Hupało Born To Create, natomiast za makijaże modelek i modeli odpowiadali absolwenci Międzynarodowego Studium Dziewulskich.

 
Julia Kukiz (fot. AKPA)

DEBIUTANCKA KOLEKCJA JULII KUKIZ

Redakcja Lamode.info wyróżniła kolekcję Julii Kukiz. Zadajemy młodej projektantce pytania dotyczącej jej debiutanckiego twórczości i planów na przyszłość:

Czym inspirowana była Twoja dyplomowa kolekcja?

Pierwszą inspiracją do stworzenia kolekcji była moda damska lat 30. XIX wieku: obszerne rękawy, odsłonięty częściowo dekolt i ramiona, duże formy, warstwowość oraz falbany. Jednocześnie, mając duży sentyment do malarstwa romantycznego, chciałam ukazać takie emocje, jak melancholia i pewien irracjonalizm, które w moim odczuciu towarzyszą tajemniczemu i fantastycznemu malarstwu Francisco Goyi czy J.H. Fussli. Całą kolekcję w klimacie czarnego romantyzmu przełamałam punkowymi elementami, takimi jak obroże, pasy, ćwieki czy metalowe aplikacje.

Jaka estetyka jest Ci bliska? W jaki klimat ma wprowadzać odbiorcę Twoja kolekcja?

Mimo, że osobiście lubię czerń i klasykę, to kolekcja jest ukazaniem właśnie tej estetyki, która wewnętrznie jest mi najbliższa. Podziwiam to, co inspirowane jest sztuką, uwielbiam romantyzm, surrealizm, symbolizm. Z jednej strony lubię delikatne i eteryczne formy, z drugiej bliski jest mi też pewien mroczny klimat i dość wyraziste, rockowe elementy.


Kolekcja Julii Kukiz (fot. Kasia Bielska)

Na jakie detale warto zwrócić uwagę w kolekcji i co wyróżnia ją na tle innych?

Chciałam, by kolekcja była dopracowana pod każdym względem, dlatego sporo czasu i uwagi poświęciłam elementom przyszywanym ręcznie. Są to na przykład malutkie szklane koraliki doszywane na całej długości spodni lub jako element bluzki. Jest też wiele elementów metalowych, takich jak ćwieki, koła, oczka, nity w kontraście z perłami. Zależało mi też bardzo na biżuterii, która wydobędzie jeszcze mocniej charakter kolekcji, stworzyłam więc kolczyki i nausznice, a do wspomnianych ćwieków i pereł dodałam łańcuchy i zamknięte w medalionach miniatury oczu nawiązujące do XIX wiecznych "lovers eye", jednak w nieco mroczniejszej wersji. Uzupełnieniem akcesoriów jest też zestaw torebek.

Myślę, że wart uwagi jest mój autorski nadruk wykorzystany w garniturze oraz spodniach, który jest połączeniem barokowych kwiatów martwej natury z niepokojącymi elementami obrazów Caravaggi'ego oraz romantyków. To, co również niestandardowe, to zaprojektowanie kilku elementów kolekcji tak, by ponownie wykorzystać pewne materiały - są to na przykład spodnie uszyte z tkaniny po sukience wieczorowej, spodnie i rękawy z łączeń ekoskóry czy właśnie torebka uszyta ze zdobionej bluzki.

Komu dedykowana jest Twoja kolekcja?

Mimo, że kolekcja jest męska, to niektóre jej elementy, może z powodzeniem ubrać również kobieta. Kolekcja dedykowana jest więc każdemu, do kogo trafi jej estetyka.


Kolekcja Julii Kukiz (fot. Kasia Bielska) 

Skąd pomysł na bardzo wyrazistą, pełną kontrastów sesję wizerunkową?

Jako, że sama kolekcja jest wizerunkowa, pomyślałam, że w tym przypadku sesja tego typu będzie bardziej pasować niż zdjęcia typowo lookbookowe. Uzyskanie tego efektu, to zasługa świetnej fotografki Kasi Bielskiej oraz praca wspaniałego modela-muzyka Nate'a Williamsa. Zdjęcia są pewnym niedopowiedzeniem, mają przede wszystkim wprowadzić w nastrój, wywołać emocje.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość zawodową?

Projektowanie sprawia mi ogromną satysfakcję i spełnienie artystyczne. Już wiem, że swoje plany na przyszłość chcę wiązać z taką formą twórczości, jaką jest moda.

Jakie są Twoje cele i marzenia? Gdzie chciałabyś być jako projektantka za 10 lat?

W tym momencie moim celem jest skupić się na doskonaleniu warsztatu projektowego. A marzeniem, to by, za 10 lat wciąż czerpać taką satysfakcję z tego, co robię.

 

Zobaczcie całą kampanię debiutanckiej kolekcji Julii Kukiz!

tagi: MSKPU | Julia Kukiz |

podobne artykuły