PL / EN
Outlety marek premium, czyli kolejny krok mody w stronę ekologii

Outlety marek premium, czyli kolejny krok mody w stronę ekologii

Stop bezsensownej nadprodukcji, czyli markowe outlety w duchu eko.

W ostatnim czasie na popularności zdecydowanie zyskują różnego rodzaju inicjatywy, które łączą branżę mody z ekologicznym do niej podejściem. Wszystkie te działania, coraz bardziej (na szczęście!) popularyzowane mają na celu sprawić, by sektor fashion stawał się coraz bardziej zrównoważony i przemyślany. Ostatnio do eko działań tego typu dołącza też nowy trend - outlety marek premium, zwane również offprice’ami. O co chodzi? O tym poniżej.


Ekologia w branży fashion 

Choć zajęło to niemało czasu, branża mody zdaje się być coraz bardziej ukierunkowana na etyczne i ekologiczne rozwiązania. Z roku na rok powstaje coraz więcej marek, w których DNA wpisane jest eko podejście do mody. Z kolei, dzięki działaniom wielu organizacji, największe domy mody zaczęły przykładać wagę do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. 


Wraz ze zwiększeniem świadomości konsumentów na temat coraz gorszej sytuacji naszej planety, zmieniają się też nawyki zakupowe. Klienci chcą ekologicznych produktów, a marki modowe stają na głowie, żeby im je dostarczyć. Coraz więcej osób sięga po to co produkowane jest w etyczny, przemyślany i zrównoważony sposób, albo po to co już wcześniej trafiło do obiegu i pochodzi z drugiej ręki. Od stosunkowo niedawna jednym ze sposobów na zakupy, które nie szkodzą tak naszej planecie stały się markowe outlety, do których trafiają nadprodukowane, zalegające w magazynach rzeczy od topowych brandów czy projektantów.

Stop bezsensownej nadprodukcji, czyli markowe outlety

W 2018 roku na jaw wyszło iż słynący z perfekcyjnie skrojonych trenczy, brytyjski dom mody Burberry pali niesprzedane ubrania warte miliony na stosie, by zachować absolutnie luksusowy status marki i nie wyprzedawać jej asortymentu po niższych cenach. Informacje te wstrząsnęły zarówno branżą fashion jak i proekologicznym środowiskiem. Marka została skrytykowana chociażby przez tak znaczącą organizację jak Greenpeace - „za brak szacunku dla pracy ludzi, którzy produkują ekskluzywne przedmioty i dla naturalnych materiałów, z których powstają”. Po tamtych wydarzeniach Burberry zmieniło swoją politykę, stając się jedną z najmocniej działających na rzecz ekologii marek luksusowych. Cała sytuacja zwróciła jednak skutecznie uwagę na problem ogromnej nadprodukcji ubrań, butów i dodatków. Ekologiczną odpowiedzią na ten problem stały się markowe outlety.


Na czym polega cała idea outletów marek premium? To miejsca, do których trafiają te rzeczy, które zostały już wcześniej wyprodukowane, ale z różnych powodów nie zostały sprzedane. Oznacza to tym samym, że na rzecz zaopatrzenia tego typu miejsc nie są zlecane kolejne partie produkcji, a wykorzystywane jest to, co zostało już wyprodukowane. Okazyjne ceny sprawiają, że rzeczy, które wcześniej nie sprzedawały się najlepiej, znajdują swoich nabywców.

ubierzsie.com - nowy markowy outlet w duchu eko

Jednym z najszybciej zyskujących na popularności w Polsce outletów marek premium jest internetowy sklep ubierzsie.com. Do sklepu trafia odzież, obuwie i dodatki od największych marek, takich jak Pinko, Patrizia Pepe, Tommy Hilfiger czy Diesel, ale i wiele więcej. 


Co wyróżnia go na tle innych? Zdecydowanie jest to dobór asortymentu i bardzo atrakcyjne ceny. Za rzeczy zgodne z najnowszymi trendami, sygnowane najbardziej znanymi w branży mody nazwiskami czy logotypami zapłacimy zdecydowanie mniej niż kupując je tuż po produkcji. Twórcy ubierzsie.com doskonale wiedzą co w modzie piszczy, czego potwierdzeniem może być fakt, że sklep ten ma też swojego bloga, na łamach którego analizuje trendy z największych wybiegów. Zakupy w tego typu miejscu to więc sposób na zmyślne wykorzystanie tego co zostało już wyprodukowane, zaoszczędzenie pieniędzy, ale też dbałość o wpływ branży mody na środowisko. 
fot. Unsplash

Materiał zewnętrzny

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez LAMODE.INFO (@lamodeinfo)

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: shopping | Zrównoważona moda |

podobne artykuły