Kiedy, jak nie jesienią i zimą, spędzać najwięcej czasu wśród pochłaniającej aury pięknych, artystycznych wnętrz. Tych w stolicy nie brakuje, a na kulturalnej mapie pojawia się ich coraz więcej. Must-see na najbliższy czas? Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a mianowicie jego nowej siedziby w samym centrum miasta przy ul. Marszałkowskiej 103 – tego nie można przegapić! Wielka parada, seanse, koncerty, piękne wystawy, warsztaty i widowiska oraz instalacje świetlne – tego (i wiele więcej) możemy spodziewać się przy okazji nowego początku MSN’u. Moc atrakcji trwać ma aż dwa tygodnie, a bogatszego programu nie mogliśmy się spodziewać!
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – data otwarcia
Wielkie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaplanowane jest na 25 października 2024 roku. O godzinie 19.00, spod dawnej siedziby MSN’u przy ul. Pańskiej 3, wyruszy parada performatywna “Delegacja Śliskich Spraw”. Za performance odpowiedzialni są Bambi van Balen i nat skoczylas z kolektywu Tools for Action oraz inni zaproszeni artyści. Przemarsz zakończy się dojściem do nowej placówki przy ul. Marszałkowskiej 103, gdzie wydarzenie nabierze tępa.
Oficjalne otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpocznie się 25 października o godzinie 20.00.
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – program wydarzenia
MSN do swojej nowej siedziby wchodzi z przytupem. Festiwalowy weekend otwierający zamierza suto nakarmić stolicę dużą porcją artystycznych wrażeń.
Marta Bartkowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zapowiedziała, że już 24 października 2024 w budynku zostanie uruchomiona instalacja dźwiękowa “Jasna przyszłość“, której autorem jest Wojciech Bąkowski. Według jej założenia, muzeum co godzinę ma “przemawiać” do miasta i do publiczności.
Na wielki weekend otwierający zapowiedziana jest również multimedialna praca wideo zatytułowana “Przepowiednia”, której autorem jest Agnieszka Polska. Zawarte w performance animacja i tekst w postaci krótkich wypowiedzi, mają być “wróżbami” o przyszłości, które wyświetlane będą na elewacji budynku, choć już od 14 października o godzinie 18.00 oglądać można je na ekranach na stacji Metro Świętokrzyska.
25 października swoją działalność rozpocznie także KINOMUZEUM, które znajduje się na terenie budynku. W nową erę wejdzie maratonem filmowym, który rozpocznie się o północy i potrwa do rana. Charakter wydarzenia podkreśli koncert wokalistki sceny alternatywnej Kim Gordon, która na scenie KINAMUZEUM zagra o godzinie 22.00. Sala pomieści 150 osób.
Wielkiego otwarcia ciąg dalszy nastąpi w sobotę. 26 października 2024 roku. O godzinie 18.00, na scenie KINAMUZEUM, podczas tzw. “Turnus Show” artyści z całego świata będą prezentować swoje performatywne prace i twórczość, a to, co pokażą, pozostaje niespodzianką. Tego samego dnia, o godzinie 21.00 we wnętrzach białej bryły zagra amerykański duet artystyczny 700 Bliss.
Weekend wielkiego otwarcia zakończy się w niedzielę, 27 października 2024 koncertem Hani Rani, który rozpocznie się go godziini 20.30. Na finał wydarzenia artystka przygotowała specjalny repertuar. Na ten oraz wszystkie pozostałe koncerty spodziewać możemy się bezpłatnych wejściówek oraz transmisji na zewnętrznych ścianach budynku MSN’u.
Wielkie otwarcie nowej siedziby MSN’u w Warszawie to dwa tygodnie niezapomnianych atrakcji
Choć finał wielkiego otwarcia planowany jest na 27 października 2024 roku, stanowi on dopiero początek kolejnych artystycznych wrażeń, które zaplanowane są na aż dwa tygodnie od otwarcia.
Na kilkunastodniowy czas otwarcia, we wnętrzach budynku, zaplanowano 40 pokazów. Wśród nich są performance, spektakle taneczne, prace w procesie, instalacje choreograficzne oraz wiele więcej. Spodziewać możemy się prac, które wcześniej widoczne były w MSN’ie oraz zupełnie nowych projektów, którym towarzyszyć mają głośne polskie i zagraniczne nazwiska z świata sztuki. Maria Stokłosa, Ramona Nagabczyńska, Paweł Sakowicz, Marta Ziółek, Július Koller, Katalina Ladik, Ndayé Kouagou – to tylko część z nich.
Specjalnie z okazji otwarcia przygotowana została także performatywna praca Zbigniewa Libera pt. “Inwazja na muzeum”, która wykreowała się podczas otwartej sesji zdjęciowej z publicznością w nowym gmachu. MSN, aby pokazać relację dzieł sztuki z przestrzenią, przygotował 9 prac, z czego osiem pochodzi z ich własnej kolekcji. Ich autorkami są polskie i światowe artystki, tym samym podkreślając widzialność kobiet w sztuce.
W ramach otwarcia ukazana zostanie także wystawa “Trudna miłość. Muzeum między placem a Pałacem”, przy okazji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE oraz ekspozycja realizowana w ramach “Formy podstawowe”, która kierowana jest do uczniów szkół podstawowych.
Z okazji otwarcia MSN przygotował także świeżą porcję wydawniczą, a w jej wnętrzu album fotograficzny Marty Ejsmont, który dokumentował cały przebieg budowy nowej siedziby muzeum oraz książkę “Forma przyjaźni. Muzeum na placu”, której autorem jest Michał Murawski.
Festiwal wielkiego otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie potrwa do 10 listopada 2024 roku. Dokładne informacje dotyczące otwarcia i planu wydarzenia znajdziesz na oficjalnej stronie MSN.
Cukiernia Lukullus stworzyła specjalne ciastko z okazji otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Powiedzieć o monumentalnym budynku MSN’u, który zaprojektował architekt Thomasa Phifera, że jest nowoczesny, to jakby nie powiedzieć nic. Wyjątkowość tą zauważyła również warszawska cukinia Lukullus, która postanowiła jeszcze huczniej świętować jego wielkie otwarcie.
Od 12 października 2024 roku do oferty Lukullusa trafiło ciastko nazwane “krem w brylée”, będące ultranowoczesną reinterpretacją francuskiego croissanta. Specjalne ciastko ma kształt bryły, wewnątrz której kryje się aksamitny krem pistacjowy, a wisienką na torcie jest (dosłownie) wiśnia we własnej osobie, która stroi najbardziej artystyczne ciastko w mieście.
Nazwa deseru nawiązuje do tradycyjnego francuskiego deseru – créme brûlée, a słowo “brylée”, nawiązuje do nowoczesnej bryły budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej”. Jakby artyzmu było mało, opakowania na to ciastko również mają szerszą historię. Zaprojektowali je Katarzyna Przezwańska, Karolina Jabłońska, Aleksandra Waliszewska, Mikołaj Sobczak i Jarosław Fliciński – artyści, których prace podziwiać można w MSN’ie.
Zdjęcie główne: IG @msnwarszawa