Teatr TR Warszawa to kolejna część inwestycji odmiany centrum stolicy. Pierwszym etapem była budowa nowej siedzimy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a kolejno, na odmienionym Placu Defilad, stanąć ma równie wyjątkowy, nowoczesny budynek, który jeszcze intensywniej ożywi życie kulturalne Warszawy. Czarna bryła to drugi punkt w zagospodarowaniu terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki, który już za kilka lat obrosnąć ma w zieleń i mieszkańców odpoczywających oraz żywo korzystających ze sztuki, a także zmienić swoją nazwę. Już ruszyły prace!
Inwestycja teatr TR Warszawa stanie tuż obok MSN-u. To flagowy element projektu Nowego Centrum Warszawy
Zaledwie kilka miesięcy temu świętowaliśmy wielkie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Biała bryła dumnie ozdobiła centrum Warszawy, budząc tym samym wiele kontrowersji. Mimo że emocje jeszcze nie opadły, ciąg dalszy nastąpi. Mało kto bowiem wie, jak w przyszłości docelowo wyglądać ma centrum Warszawy, a więc przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki, nazywana dzisiaj Placem Defilad. Oprócz otwartego w 2024 roku MSN-u, zaraz obok stanąć ma w kontraście kolejny budynek, który wypełni sztuka, a po ruchliwej drodze ma nie być śladu. W zamian za to pojawi się zieleń, miejsca odpoczynku i punkty, w których warszawiacy spędzać będą mogli wolne chwile.
Nowa siedziba teatru TR Warszawa jest kolejnym punktem na liście zadań, które Miasto Stołeczne Warszawa wpisało w rejestr to do, jeśli chodzi o przemianę stolicy. Inwestycja ta jest jednym z flagowych elementów projektu Nowego Centrum Warszawy, wieloletniego projektu zmian w centrum miasta, realizowanego w kilku etapach. W efekcie powstać ma serce nowoczesnej metropolii, które pełnić będzie charakter wielkomiejskiej, reprezentacyjnej przestrzeni dostępnej dla wszystkich.

fot. TR Warszawa / Wizualizacja nowego centrum Warszawy.
Prosta, czarna bryła kontrastować będzie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i komercyjną architekturą okolicy
Ale jak konkretnie wyglądać ma to miejsce? Dzisiejszy Plac Defilad docelowo nazywany będzie Placem Centrum. Tuż obok powstałego już białego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie niemal identyczna, ale czarna bryła, w której mieścić będzie się siedziba teatru TR Warszawa, za której projektem stoi pracownia Thomas Phifer & Partners we współpracy z APA Wojciechowski i Buro Happold. Oba budynki stworzyć mają architektoniczno-urbanistyczną całość, a ich proste bryły wyróżniać mają się kontrastem na tle Pałacu Kultury i Nauki oraz komercyjnej architektury stolicy. Pomiędzy punktami powstanie również Forum, stanowiące miejsce spotkań i tętniącą życiem przestrzeń. Budynki celowo różnią się od otoczenia, co jest celem zaznaczenie tego wyjątkowego momentu w historii Warszawy.
Sama siedziba teatru TR Warszawa to nowoczesny projekt, którego fasady czerpią inspirację z abstrakcyjnych dzień sztuki. Ciemne, proste i minimalistyczne stalowe ściany są mocnym fundamentem, który rozjaśniają liczne okna z widokiem odsłaniającym wnętrze instytucje artystycznej. W grę wchodzą tu również głębsze odniesienia – porównanie koloru dnia MSN-u i barwy nocy TR Warszawa, ale także wybór prostych materiałów i ponadczasowość odcieni, faktury i formy, które nie posiadają daty ważności.

fot. TR Warszawa / Projekt białego budynku MSN-u oraz czarnej bryły TR Warszawa w centrum stolicy.
Unikalny projekt, który zapewni kulturowy rozwój stolicy. Co w nim będzie?
Wnętrze MSN-u już znamy, a co znajdować będzie się w siostrzanym budynku? W planie jest architektura teatru, która pozwoli na realizację szerokiej działalności artystycznej, łączącej teatr eksperymentalny z przedstawieniami dla szerokiej publiczności. W projekcie mowa jest o dwóch przestrzeniach na spektakle, wydarzenia filmowe, muzyczne i inne widowiska. Ma być to tzw. BIG BOX, a więc duża sala z dowolną konfiguracją przestrzeni scenicznej i widowni, która pomieści maksymalnie 700 osób oraz BLACK BOX, a więc mała sala ze 150 miejscami siedzącymi. Co więcej, spektakularną częścią bryły będą również łączące Plac Defilad z Parkiem Świętokrzyskim dwie bramy, które prowadzić będą do sceny głównej. Ich wysokość sięgać będzie 14 metrów, co pozwoli na organizację wydarzeń artystycznych w plenerze na bardzo dużą skalę.
Oprócz części głównych do dyspozycji będzie również foyer teatru, a więc przestrzeń, w której odbywać będą się wydarzenia okełoprogramowe. Pojawi się także restauracja, bistro, punkt informacyjny wraz z kasami oraz szatnia. W górnej części budynku mieścić będą się studio audio i wideo, sale przystosowane do prób oraz ośrodek poszukiwań artystycznych, programów rezydencyjnych i działa edukacyjnych. W środkowej części i w podziemiach z kolei znajdą się przestrzenie dla pomieszczeń technicznych i zaplecza.
Jak zapowiadają twórcy, budynek na Placu Defilad będzie jednym z najnowocześniejszych teatrów w Europie.
“Architektura budynku odzwierciedla wartości zespołu TR Warszawa, w szczególności otwartość rozumianą jako prowadzenie poszukiwań i podejmowanie ryzyka artystycznego, wprowadzanie w szeroki obieg nowych sposobów ekspresji teatralnej, a także transparentność, mobilność oraz likwidowanie barier”. – czytamy na oficjalnej stronie teatru TR Warszawa.

fot. Teatr TR / Zbliżenie na czarny budynek teatru TR w Warszawie z widniejącym Pałacem Kultury w tle.
Teatr TR Warszawa – kiedy powstanie?
Dokładna data powstanie teatru TR Warszawa nie jest jeszcze znana, choć prace już ruszyły, a same pozwolenia wydane zostały w 2020 roku. Z uwagi na sprawy finansowe zdecydowano o etapowaniu prac budowlanych związanych z realizacją nowej siedziby teatru, mieszczącego się obecnie w kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej 8. Pierwsze działania podjęto jesienią 2024 i objęły one prace przygotowawcze przestrzeni wraz z badaniem archeologicznym. W bieżącym roku z kolei otworzono przetarg na realizację pierwszego etapy budowy, a aktualnie trwa ich analiza. Sam teatr powstanie więc nie wcześniej, niż za kilka lat, a na ten moment nacieszyć musimy się białym budyniem sąsiedniego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Przeczytaj również: Najlepsze wystawy w Muzeum sztuki Nowoczesnej w Warszawie na 2025 rok. Znamy dokładne daty

fot. TR Warszawa / Nowa siedziba teatru TR Warszawa, która stanie tuż obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad.
Zdjęcie główne: TR Warszawa