Belgijska legenda projektowania Dries Van Noten, 27. marca był gościem spotkania wieńczącego cykl Fashion Talk, który organizowany jest corocznie przez Francuski Instytut FIAF w Nowym Jorku. Projektant podczas swojego krótkiego wykładu opowiadał o życiu i o tym jak pracuje. Wspominał swoją naukę w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, do której uczęszczał. Edukację w tej szkole projektowania rozpoczął w latach 70-tych i jak wspomina, najcięższe było bycie ocenianym przez nauczyciela, który wciąż powtarzał – tylko spodnie, żadnych krótkich spódnic, a jeśli już macie zamiar projektować je powyżej kolan, to te muszą być zakryte pończochami. Długie włosy są niechlujne, a jeansy są dla biednych ludzi. Dries Van Noten, przyznał, że: Gdy obowiązują cię tak restrykcyjne zasady musisz być niesamowicie kreatywny.
Zapytany o projekty, które tworzy z rozbrajającą szczerością przyznał, że przy projektowaniu bardziej inspiruje się rzeczami, których nie lubi, bo nie ma nic bardziej nudnego niż coś pięknego. Preferuje rzeczy, które zaskakują i zmuszają do zadawania sobie pytań. Jak się okazuje niechęć projektanta do niektórych rzeczy wciąż przekuwana jest w sukces. Podczas spotkania przywołał przykład, który świetnie to potwierdza: Często, gdy szykuję kolekcję mówię, że naprawdę nie lubię tego koloru. Wtedy mój asystent mówi – Ok, nie lubisz liliowego. Co oznacza, że ten sezon będzie liliowy. Gdy projektant naprawdę nie lubi jakiegoś koloru podobno eksperymentuje z materiałami tak długo, aż będzie prezentował się dobrze.
Zapytany o pokazy mody jasno stawia sprawę – dla niego jest to forma komunikacji. Nie musi wchodzić na Twittera, iść na imprezę lub uczestniczyć w takich rozmowach jak ta z cyklu Fashion Talk. Najważniejsze jest to, co mam do przekazania. Miejsce, światło, lokalizacja, dźwięk, włosy, make-up, wszystko zrobione dla mnie. Masz 10 minut żeby wyjaśnić swojej widowni, co robisz i co chcesz powiedzieć. Wszystko wtedy musi być idealne.
Pogadanki o modzie, tej poza sceną i widzianej „od kuchni” organizowane są corocznie w Nowym Jorku. W tym roku, w ramach cyklu wypowiedzieli się również inni, znani projektanci – Reed Krakoff i były już dyrektor kreatywny domu mody Yves Saint Laurent, Stefano Pilati. W tym roku serię spotkań poprowadziła główna kustosz Muzeum Mody i Tekstyliów francuskiego Luwru, Pamela Golbin.
Co roku wyprzedawane są wszystkie bilety. Wybralibyście się na takie spotkanie?