PL / EN
NIE ŻYJE AZZEDINE ALAÏA

NIE ŻYJE AZZEDINE ALAÏA

Zmarł wybitny projektant mody.

Zmarł projektant mody, Azzedine Alaia, który stworzył model najpopularniejszych szpilek na świecie. Do grona jego klientek zaliczały się gwiazdy i modelki takie jak Tina Turner, Rihanna, Madonna, Janet Jackson, Anja Rubik i Naomi Campbell. Nic dziwnego, że taką stratę opłakuje świat.

Projektant zmarł w wieku 77 lat w Paryżu. Zaliczał się do grona najwybitniejszych kreatorów mody XX i XXI wieku. Jego kolekcje to przejaw wybitnej konstrukcji i formy.

O PROJEKTANCIE

Azzedine Alaia urodzony w Tunezji w 1940 roku, pasjonował się modą, głównie haute couture. Z zawodu był krawcem – szył suknie, a po przeprowadzce do Paryża, podjął pracę u samego Christiana Diora. Zdobywał doświadczenie m.in. w domu mody Thierry Mugler. Następnie otworzył swoje własne atelier i został stylistą.

Do historii mody przeszedł między innymi dzięki kolekcjom ready-to-wear z 1980 roku. Jego ubrania były rozchwytywane zarówno przez ikony mody, muzyki, jak i redaktorów. Dzięki spektakularnemu sukcesowi, jaki odniósł, Azzedine Alaia mógł otworzyć swoje butiki w Beverly Hills oraz Nowym Jorku. W latach 90. odszedł na emeryturę.

POLECAMY: STREET FASHION HAUTE COUTURE 2017 - TOREBKI

fot. Instagram/ @azzedinealaiaofficial

AZZEDINE ALAIA – CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA PROJEKTANTA

Azzedine Alaia jako jeden z niewielu nie był oczarowany projektami Karla Lagerfelda, twierdząc, że są karykaturalne. Stronił także od świata show-biznesu, a po śmierci siostry zaszył się w samotności. Swoje kolekcje przedstawiał na kameralnych spotkaniach oraz szył ubrania na zamówienie. 

W 200 roku markę projektanta wykupiła Prada, jednak Azzedine Alaia odzyskał udziały w 2007 roku.

Projektant publicznie skrytykował Annę Wintour, twierdząc, że jej najmocniejszą stroną jest PR oraz marketing, a nie jak zwykło się uważać – moda.

Wierzymy, że projekty Azzedine Alaia będą nieśmiertelne, a o jego twórczości usłyszą przyszłe pokolenia.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: newsy | projektanci mody | kolekcje mody |

podobne artykuły