Branża fashion nie cieszy się renomą w kwestiach ochrony środowiska jednak dla wielu firm pojęcie mody zrównoważonej nie jest pustym frazesem. Jak można próbować poprawić swój negatywny wpływ i jakie działania proekologiczne podejmują firmy? Warto podejmować świadome decyzje zakupowe i decydować się na marki, którym ufamy.
Zbyt dużo i zbyt szybko – fast fashion
Szybka moda, bo takie jest znaczenie terminu, odpowiedzialna jest w dużej mierze za negatywny stosunek do branży odzieżowej. W świecie, gdzie trendy zmieniają się bardzo szybko, a branża musi gonić za potrzebami konsumentów, dochodzi do ogromnej nadprodukcji ubrań. Zbyt duża produkcja, która stara się sprostać ogromnej podaży nie tylko stanowi ogromny problem środowiskowy, ale bywa do tego bardzo często nieetyczna. Wyzysk, zbyt niskie płace, złe warunki pracy – tak często wygląda codzienność pracowników firm produkujących odzież. Nasze rosnące pragnienia o nowych, modnych ubraniach napędzają całą spiralę fast fashion. Każdy jednak może mieć wpływ na ten proces i minimalnie przyczynić się do większych zmian w branży fashion.
Czy musimy rezygnować z zakupów?
Nie. Nie trzeba od razu ze wszystkiego rezygnować, by zacząć z troską podchodzić do kwestii ekologicznych. Na początek wystarczy kupować odpowiedzialnie. Co się za tym kryje? Kilka cech odpowiedzialnych zakupów, które pomogą chronić środowisko naturalne i wytworzą dobre nawyki zakupowe:
- kupuj tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebujesz (nie potrzebujesz nowych ubrań co kilka tygodni, śmiało możesz więc zrezygnować z zakupów nawet wtedy, kiedy pojawiają się nowe kolekcje),
- wybieraj ubrania dobrej jakości – odzież sprawdzonej marki z dobrych materiałów posłuży na wiele lat i zachowa dobry wygląd, nie będzie potrzeby co rok kupować nowych ubrań,
- sprawdzaj skład materiału, najlepsze dla środowiska są materiały o naturalnym składzie. Dziś także coraz więcej jest surowców z recyklingu, co także jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska.
Już takie niewielkie zmiany w dokonywaniu zakupów mogą mieć dobroczynny wpływ na ekologię, oczywiście jedna osoba nic nie zmieni, ale zmiana podejścia dużej ilości konsumentów już ma ogromne znaczenie.
Moda eko – jak działać, by skutki były dobre dla środowiska
Problem ekologii jest bardzo poważny, dlatego marki próbują na różne sposoby podejmować działania proekologiczne i podążać w kierunku mody zrównoważonej. Przykładem może być polska marka MyBasic, która swoimi działaniami zachęca odbiorców do podejmowania ekologicznych aktywności związanych z ubraniami lub ich pochodnymi. Marka ta już sama w sobie doskonale wpisuje się w odpowiedzialne podejście, oferuje bowiem klasyczne i ponadczasowe ubrania. Sprawia to, że zmniejsza się częstotliwość zakupów, a ubrania z własnej szafy są zawsze odpowiednie i modne. Jeśli dołożyć do tego jakość jaką oferują, zdecydowanie warto wybrać taki kierunek. Co jeszcze warto robić?:
- Naprawianie ubrań – zamiast wyrzucać uszkodzone ubrania, można je naprawić. To doskonały przykład, jak dać ubraniom drugie życie i nadal je nosić. Na dziurę w spodniach można śmiało naszyć łatę, można znaleźć już gotowe zestawy do naszycia. W MyBasic dostępne są zestawy łat w różnorodnych kolorach (zobacz tutaj), by było je łatwiej dopasować do ubrania. Podobnie też zniszczone ubranie można naprawić poprzez naszycie na nie falbanki. Jak dokładnie to zrobić najlepiej podejrzeć na filmikach instruktażowych, które marka zamieszcza na swoim profilu na YouTube.
- Kreatywne wykorzystanie pozostałości po materiale – w MyBasic starają się wykorzystać nawet odpady poprodukcyjne. Można u nich nabyć zestaw ścinków (https://mybasic.pl/kolorowy-zestaw-scinek-p-dz20015.html), który można wykorzystać do kreatywnych zajęć z dziećmi. To ciekawy pomysł na dobrą zabawę, a także dobry sposób na zagospodarowanie zbędnych resztek,
- oddawanie ubrań w dobrym stanie – marka MyBasic prowadzi cykliczne akcje mające na celu uratowanie zbędnych już użytkownikom ubrań. Często dzieje się tak, że ubranka są w bardzo dobrym stanie, ale dzieci już z nich wyrosły, bądź zwyczajnie model już się znudził. By ubrania nie trafiały na śmietnik, szuka się dla nich nowych właścicieli. Takie ciuchy wracają ponownie do obiegu i cieszą kolejne dzieci, a ilość śmieci zostaje zmniejszona.
Każda marka znajduje swoje pomysły na proekologiczne działania, duże znaczenie mają jednak decyzje podejmowane przez każdego nas. Możemy sprawić, by moda była bardziej eko.
fot. materiały prasowe (Pexels)
Artykuł Partnera