Nieznośna lekkość bytu: najsłynniejsza książka Kundery
Wydana w 1984 roku „Nieznośna lekkość bytu” to oczywiście najsłynniejsza powieść autorstwa Kundery, która doczekała się adaptacji filmowej Philipa Kaufmana w 1988 roku. Akcja utworu ma miejsce w czasie Praskiej Wiosny, a jej główny bohater wyraźnie sprzeciwia się pro-sowieckim rządom.
Ucieczki szuka w pracy poza systemem, społecznej niezależności i łóżkowych przygodach. Powieść skupia się także na odkrywaniu tego, co oznacza wolność i w jaki sposób przypadek rządzi ludzkim życiem.
Podobno sam Kundera nie był zadowolony z adaptacji i zabronił filmowania jakiegokolwiek innego swojego dzieła.
Czytaj także: Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Żart: odważny debiut Milana Kundery
„Żart” to wprawdzie jego debiutancka powieść, wydawana w 1967 roku, jednak nie zdobyła ona aż tak wielkiej i międzynarodowej popularności jak „Nieznośna lekkość bytu”.
Oś historii w książce „Żart” osnuta jest wokół grozy dyktatury. Pozornie niegroźny żart głównego bohatera na temat systemu niszczy w posadach jego karierę i życie osobiste. W powieści znalazły się także typowe dla Kundery wątki autobiograficzne.
Historia ta była jasną satyrą systemu komunistycznego i życia w realiach ówczesnej Czechosłowacji. Utwór natychmiast trafił na czarną listę, a sam Kundera została zmuszony do emigracji i pozbawiony obywatelstwa. Od 1975 roku mieszkał i tworzył właśnie na obczyźnie – we Francji.
Kubuś i jego pan: filozoficzna odsłona Kundery
„Kubuś i jego pan” z 1971 roku to autorska interpretacja dzieła „Kubuś Fatalista i jego pan” pióra Denisa Diderota – była to podobno ulubiona powieść Kundery. To książka skupiona na Francji – jej pełnej zawirowań historii i kulturze, czyli drugiej ojczyźnie Milana Kundery, zesłanego na emigrację po Praskiej Wiośnie.
Powieść obfituje w charakterystyczne poczucie humoru Kundery i zawiera mini eseje filozoficzne, odkrywa więc kolejny ważny nurt w twórczości czeskiego pisarza.
Zdjęcie główne: Instagram @gracehiuying