Masaż podciśnieniowy to coś więcej niż tradycyjny masaż wykonywany wprawnymi rękami fizjoterapeuty. Zabieg ten opiera się o działanie specjalistycznego urządzenia wykorzystującego technologię Multi Mikropęcherzykowej Stymulacji (M.M.S.A). Podczas masażu skóra poddawana jest działaniu obracającej się rolki, która ją stymuluje. Fałd skóry wciągnięty do głowicy podlega intensywnemu masażowi.
Jednym z najważniejszych efektów zdrowotnych masażu podciśnieniowego jest zniwelowanie zastoju żylnego i limfatycznego. Drenaż tkanek będący rezultatem tego zabiegu wpływa na natychmiastową poprawę krążenia. Warto przy tym pamiętać, że krew transportuje tlen, substancje odżywcze i odpady. Gdy równowaga limfatyczna ulega zaburzeniu, skóra nie jest właściwie dotleniona i odżywiona, za to gromadzą się z niej toksyny i powstają obrzęki limfatyczne. Taka skóra wygląda na starszą i zmęczoną.
Masaż podciśnieniowy zwiększa natlenienie tkanek, przyspiesza proces powrotu limfy do żył, reaktywuje mikrokrążenie, a także usuwa obrzęk. W efekcie przynosi natychmiastową ulgę, niezależnie od przyczyny obrzęku limfatycznego.
Znaleźć i usunąć przyczynę
Masaż podciśnieniowy nie tylko przynosi ulgę, ale też relaksuje, zmniejsza napięcie mięśniowe i wpływa pozytywnie na samopoczucie. Jednak nie można zapomnieć, że obrzęk zawsze ma swoją przyczynę. Właśnie z tego względu w Sense Med Concept – miejscu, w którym leczenie przebiega w duchu holistycznego podejścia do zdrowia – każdy zabieg poprzedzony jest indywidualną konsultacją lekarską. Dzięki temu Pacjent zyskuje kierunek działania, by nie tylko odczuć ulgę, ale też na dłuższą metę wyeliminować problem.
W przypadku obrzęków limfatycznych pomoc może przynieść zmiana diety i stylu życia, m.in. pozbycie się szkodliwych nałogów. Znaczenie ma też regularna aktywność fizyczna, która znacząco wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. O ile to możliwe, warto też ograniczyć liczbę godzin, które spędzamy w pozycji siedzącej oraz korzystać ze specjalistycznej odzieży uciskowej, która zmniejsza obrzęki.
Jak masaż podciśnieniowy poprawia jakość skóry?
Nowoczesny masaż podciśnieniowy to nie tylko redukcja obrzęków – to też szereg innych pozytywnych efektów. Zabieg ten znajduje zastosowanie m.in. w redukcji opornej, trudno zlokalizowanej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu – także tego zwłókniałego, ciężkiego do zniwelowania innymi sposobami.
Masaż podciśnieniowy jest też chętnie wykorzystywany do modelowania sylwetki oraz ujędrniania wiotkiej skóry. Wszystko dzięki efektowi wspomagania metabolizmu tkanki tłuszczowej. Z kolei stymulacja produkcji włókien kolagenowych przywraca skórze blask, gęstość i świeży wygląd. Wsparcie odnowy biologicznej skóry to też jej większa elastyczność i redukcja zmarszczek.
Ważne! Wspomniana wcześniej konsultacja lekarska poprzedzająca masaż podciśnieniowy jest szczególnie ważna dla Pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami. Choć tak efektywny, zabieg ten ma swoje przeciwwskazania. Dlatego zanim z niego skorzystasz, koniecznie powiedz lekarzowi o problemach zdrowotnych, z którymi się mierzysz. Specjalista oceni czy masaż podciśnieniowy jest dla Ciebie lub wskaże możliwość skorzystania z innego zabiegu.
Źródło:
Ciecierski M., Jawień A., Piotrowicz R., Obrzęki limfatyczne – leczenie [w:] „Przewodnik Lekarza”, 7/2000 Vol. 7, s. 66-68
Pyszora A., Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym [w:] „Medycyna Paliatywna w Praktyce”, 2010; 4(1), s. 23-29.
*Artykuł powstał we współpracy komercyjnej z Sense Med Concept*
Zdjęcie główne: materiały prasowe