Choć w Polsce marka Lacoste nie osiągnęła oszałamiającego sukcesu (głównie za sprawą słabo wyposażonych butików na terenie naszego kraju) i kojarzy się głównie ze sportem, to jednak globalnie brand założony przez Rene Lacoste jest niezwykle szacowną, elegancką marką z tradycjami.
Jej historia wiąże się ściśle z historią tenisa, który uważany jest za niezwykle wysublimowaną grę. Legendarny tenisista Rene Lacoste przez amerykańską prasę nazywany był Krokodylem za sprawą pewnego zakładu… W 1927 roku Rene założył się z kapitanem francuskiego team’u tenisistów o torbę wykonaną z krokodylej skóry. Rzeczony kapitan miał kupić taką walizkę Rene, jeśli ten wygra każdy z ważnych meczy w rozgrywkach Davis Cup. Jak można się było spodziewać, Lacoste pokonał rywali w każdym ze starć i od tego czasu nazywano go krokodylem.
Słynnego zielonego krokodyla zaprojektował Robert George, przyjaciel Rene, który zaczął naszywać logo na koszulki polo, w których grywał na korcie. Potem przyszedł czas na reinterpretację tradycyjnego setu ubrań tenisowych – zamiast długich rękawów Lacoste zaproponował krótkie, w miejsce sztywnego kołnierzyka wpasował okrągłe i trochę krótsze, niż nosiło się w latach 30-tych.
Rene zaczął współpracować z Andre Gillierem, właścicielem największej francuskiej szwalni i rozpoczął tworzenie imperium Lacoste. Pierwsza koszulka pojawiła się w 1933 roku,a uszyto ją ze specjalnego rodzaju dzianiny zwanej Jersey petit pique. Lacoste był też pionierem wszywania logo po zewnętrznej stronie ubrania, wcześniej było ono zazwyczaj niewidoczne.
Oryginalna trenisowa idea szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i trafiła do szerokiego grona odbiorców, oferując linie męską, damską, dziecięcą, obuwie, perfumy, skórzane akcesoria, okulary, zegarki czy bieliznę.
Twórca tego potężnego przedsiębiorstwa, Rene Lacoste zmarł w 1996 roku, ale jego słynny krokodyl wciąż ma się niezwykle dobrze. Marka szybko przystosowuje się do zmian na rynku, wymyślając coraz więcej rozwiązań, w tym ciekawych kampanii i udoskonala swoją gałąź internetową.
Obecnie, Lacoste posiada ok. 800 flagowych sklepów na całym świecie i 1700 butików. Szkoda tylko, że w naszym kraju wciąż nie mamy Lacoste z prawdziwego zdarzenia.