PL / EN
KSZTAŁTY TWARZY – JAK ROZPOZNAĆ SWÓJ (I DLACZEGO TO WAŻNE)?

KSZTAŁTY TWARZY – JAK ROZPOZNAĆ SWÓJ (I DLACZEGO TO WAŻNE)?

Rozpoznanie kształtu twarzy to pierwszy krok, by wybrać odpowiednią fryzurę, okulary czy biżuterię.

Rozpoznanie kształtu twarzy to pierwszy, ale niezwykle ważny krok, który później ułatwi dobranie fryzury, okularów czy biżuterii. 

KSZTAŁT TWARZY – JAK OKREŚLIĆ KROK PO KROKU?

By precyzyjnie określić swój kształt twarzy, stań przed lustrem z dobrym oświetleniem i najlepiej bez makijażu. Istotne jest to, by buzia nie była modelowana za pomocą róży do policzków, bronzerów czy specjalnych korektorów w sztyfcie, które mogą optycznie zmienić jej charakter. Zaczesz włosy (także z grzywką) do tyłu lub zwiąż je. Zerknij na skronie (czoło i linię włosów), policzki (czy są pełne, a może widzisz na nich wyraźnie zarysowane kości policzkowe) oraz szczękę i podbródek (czy jest spiczasty czy zaokrąglony). Następnie przyjrzyj się proporcjom. Czy Twoja twarz jest krótka, czy tak samo szeroka jak długa? A może czoło jest wysokie? Po tych obserwacjach, przyjrzyj się zaprezentowanym poniżej obrazkom i znajdź swój kształt twarzy.

Kształty twarzy

KSZTAŁT TWARZY - PO CZYM ROZPOZNAĆ? CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

TWARZ OKRĄGŁA:

 • pełne policzki,

 • zaokrąglony podbródek,

 • brak zarysowanych kości policzkowych,

 • szczęka bez wyraźnych kantów,

 • niemal tak samo szeroka i długa,

 • zaokrąglona nasada włosów.

 

TWARZ OWALNA:

 • o ok. 1/3 dłuższa niż szersza,

 • najwyższy punkt czoła znajduje się na środkowej osi twarzy,

 • najszersze miejsce twarzy znajduje się na wysokości kości policzkowych,

 • nasada włosów jest zaokrąglona, podobnie jak strefa podbródka.

TWARZ KWADRATOWA:

 • szerokie i najczęściej niskie czoło,

 • szerokość czoła niemal taka sama, jak szczęki,

 • szeroka szczęka z wyraźnie zaznaczonymi kątami,

 • linia włosów ma kształt kwadratu o zaokrąglonych rogach.

TWARZ PODŁUŻNA/ PROSTOKĄTNA:

 • dłuższa niż szersza,

 • szerokość na każdym poziomie mniej więcej taka sama,

 • szeroki podbródek, często kanciasty,

 • czoło jest często wysokie,

 •  kanciasta linia włosów.

TWARZ W KSZTAŁCIE SERCA:

 • wąskie i niskie czoło,

 • twarz najszersza w sferze kości policzkowych,

 • trójkątny podbródek,

 • prosta linia włosów,

 • szczęka zwęża się od okolic pod uszami aż do końca podbródka.

TWARZ W KSZTAŁCIE GRUSZKI/ TRAPEZU:

 • najwęższa w okolicy czoła,

 • najszersza w sferze policzków i szczęki,

 • niskie czoło,

 • nasada włosów prosta lub lekko zaokrąglona.

Twarz prostokątna - Penelope Cruz

Odpowiednie rozpoznanie swojego kształtu twarzy odpowie na wiele pytań oraz ułatwi dobór fryzury, okularów przeciwsłonecznych czy biżuterii. Warto jest zatem poświęcić chwilę na analizę rysów twarzy, aby później wiedzieć, co współgra najlepiej z naszą urodą. Dzięki tej świadomości unikniemy nieudanych zakupów, godzin spędzonych nad zastanawianiem się co wybrać i czy na pewno to do nas pasuje, a także frustracji, która temu towarzyszy.

KSZTAŁT TWARZY A FRYZURA

W przypadku owalnej twarzy dobór fryzury jest dowolny. Pasować będą zarówno krótkie, średnie, jak i długie włosy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do upinania koków i kucyków. Idealne dla takiej twarzy są fryzury z równo ciętą, gęstą grzywką, ale również bez niej. Najlepiej sprawdzają się klasyczne, niecieniowane fryzury z włosów prostych np. dłuższy bob. Warto zwrócić uwagę na przedziałek na środku, w niektórych przypadkach może on niepotrzebnie wydłużyć twarz, a co za tym idzie zaburzyć proporcje twarzy.

Twarz okrągłą powinno się optycznie wyszczuplić. Można to uzyskać poprzez noszenie dłuższej asymetrycznej grzywki lub wycieniowanie włosów przy linii żuchwy, które przesłonią okrągłe policzki. Posiadaczki okrągłej twarzy mogą sobie pozwolić na długie i finezyjne fryzury, ale bez mocnego cieniowania. Dobrym pomysłem są delikatne pazurki, które wyszczuplą twarz, nachodząc na policzki. Przy twarzy okrągłej można nosić także włosy krótkie, ale tylko odpowiednio stylizowane i nieulizane.

Do wyrównania dysproporcji trójkątnej twarzy najlepiej sprawdzą się dobrze wycieniowane i postrzępione fryzury, o średniej długości. Idealny będzie też klasyczny bob lub bob z lekkimi falami. Pasować będzie także grzywka schodząca na jeden bok twarzy, bez znaczenia na długość lub jej alternatywa, czyli luźne pasma po bokach zasłaniające skronie (tzw. curtain bangs). Zdecydowanie nie poleca się wszelkich fryzur w męskim stylu, które odsłaniają czoło.

Jeśli posiadamy kwadratową twarz, celem fryzury jest wydłużenie jej i zamaskowanie wydatnej żuchwy. Najlepiej sprawdzą się włosy falowane długie lub średnie, które złagodzą rysy twarzy. Dobrze też, jeśli fryzura jest delikatnie asymetryczna, wycieniowana i lekko nachodząca na twarz, wówczas odciąga wzrok od wydatnej żuchwy. Przy twarzy kwadratowej można pozwolić sobie też na rozwichrzoną, postrzępioną grzywkę. Nie zaleca się również fryzur z prostą grzywką, krótszych niż do linii brody, geometrycznych, prostych, przylegających do twarzy lub fryzur.

Dla twarzy podłużnej poleca się krótsze włosy w stylu boba, sięgające mniej więcej linii brody, które nadadzą jej odpowiednich proporcji. Dodatkowo, dobrze jest wybierać fryzury pełne objętości np. fale lub loki. Gęsta grzywka zasłaniająca czoło, o równej linii, optycznie skróci twarz. Odradza się natomiast wszelkich uczesań zasłaniających twarz, włosów o równej długości, gładko przylegających do twarzy, bez objętości i grzywki.

(fot. pinterest.com)

KSZTAŁT TWARZY A OKULARY

Posiadaczki owalnej twarzy mogą dowolnie przebierać wśród propozycji modnych okularów przeciwsłonecznych, bo dobrze będą się prezentować zarówno w okularach kocie oko, jak i w aviatorach. Spokojnie sięgać po najbardziej fantazyjne i przyciągające wzrok kształty. Ważne by pamiętać o jednej rzeczy – okulary nie powinny być dłuższe niż maksymalna szerokość naszej twarzy.

Najważniejsze przy dopasowywaniu okularów do twarzy okrągłej jest, żeby przede wszystkim unikać fasonów, które podkreślają miękkie rysy i sprawią, że buzia będzie się wydawała jeszcze bardziej pulchna. Okrągłe lenonki czy hippisowskie muchy nie będą najlepszym pomysłem, podobnie jak zbyt małe oprawki. Posiadaczki okrągłej twarzy powinny sięgać po okulary, które optycznie ją wyszczuplą i wydłużą. W tym celu idealnie sprawdzą się wszystkie modele kanciaste- prostokątne, kwadratowe i takie, które zwężają się do dołu.

W przypadku trójkątnej twarzy ważne jest by odwrócić uwagę od jej górnej części. Okulary powinny być delikatne, o owalnym lub okrągłym kształcie. Swoje zadanie spełnią też pilotki lub mniej wyraziste modele o kształcie cat eye. Aby nie podkreślać dysproporcji między górą, a dołem twarzy, lepiej unikać oprawek o wyrazistej poziomej górnej części oraz delikatnym dole pozbawionym obramowania.

Twarz kwadratowa cechuje się wyrazistymi, kanciastymi rysami. Dlatego wybierając oprawki warto skupić się głównie na tych, które dodadzą delikatności i złagodzą proporcje buzi. Warto zatem sięgać po okulary o owalnych oprawkach lub kocie oko, poszerzające wizualnie twarz na wysokości skroni. W tym przypadku, kolor może być naszym sprzymierzeńcem – oprawki z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem lub w jasnych i pastelowych barwach sprawdzą się idealnie. Unikać należy okularów nadających twarzy surowy, ostry wyraz, a więc modeli o kwadratowych i prostokątnych kształtach.

W przypadku twarzy podłużnej postępujemy podobnie jak przy kwadratowej. Dobranie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych będzie miało na celu zrównoważenie dysproporcji, czyli po prostu optyczne “skrócenie” twarzy. Warto zatem sięgać po oprawki, których kształt wydłuża się do zewnątrz – np. cat eye. Duże okulary o prostokątnym kształcie i wyraźnie zarysowanej górnej linii oprawek także świetnie się sprawdzą.

(fot. now.rurela.com)

KSZTAŁT TWARZY A BIŻUTERIA

Posiadaczki owalnej twarzy określa się jako szczęściary, które mogą wybierać to, co chcą. Tak samo jest w przypadku biżuterii. Warto jednak pamiętać, żeby przez przypadek nie stworzyć asymetrii twarzy lub całej sylwetki. Zakładając naszyjnik lub kolię, pamiętaj, aby był on proporcjonalny w stosunku do całej sylwetki.

Zadaniem dla biżuterii w przypadku twarzy okrągłej jest lekko ją wydłużyć i wysmuklić. Idealnie sprawdzą się zatem dłuższe, błyszczące wisiorki oraz naszyjniki w kształcie „v”. W  przypadku kolczyków warto sięgać po długie i dość wąskie, czyli wszelkie wiszące na łańcuszku. Równie dobrze sprawdzą się kanciaste formy: prostokąty, trapezy i trójkąty.

W przypadku trójkątnej twarzy, pożądany efekt zniwelowania dysproporcji między czołem, a brodą uzyskamy przy pomocy krótkich naszyjników. Duże, kolorowe i błyszczące elementy zrównoważą wąski dół twarzy. Unikać należy drobnych kolczyków: kuleczek i sztyftów oraz długich i wąskich. W zamian, warto poszukać biżuterii, której kształt jest szerszy u podstawy np. trójkątów czy trapezów.

Kwadratowa twarz potrzebuje wysmuklenia, złagodzenia kształtów i lekkiego wydłużenia. Idealnie sprawdzą się zatem długie naszyjniki z wisiorkami czy sznury koralików które efektownie opadając, przy okazji wydłużą całą sylwetkę. Sprawdzą się także kolczyki owalne, dłuższe krople oraz wąskie i wiszące.

Aby optycznie „skrócić” podłużną twarz należy sięgać po kolczyki, które optycznie ją poszerzą, czyli duże sztyfty, łezki, koła, półksiężyce, kształty faliste.

(fot. pinterest.com)

W galerii prezentujemy kształty twarzy na przykładzie gwiazd i modelek

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: uroda |

podobne artykuły