PL / EN
KSIĄŻKI O MODZIE – PRZEGLĄD NOWOŚCI

KSIĄŻKI O MODZIE – PRZEGLĄD NOWOŚCI

Przeglądamy ostatnie publikacje o tematyce modowej. Sprawdźcie, co warto dodać do swojej biblioteczki!

Wakacje to dobry czas na nadrobienie zaległości czytelniczych, a my oczywiście polecamy postawić na książki modowe. Przeglądamy publikacje na temat stylu, poradniki shoppingowe, biografie najważniejszych osobowości czy albumy i wybieramy 10 propozycji wydawniczych z obecnego i poprzedniego roku. Przejrzyjcie listę i znajdźcie ulubioną pozycję!

 

 

 

 

 

 

DIOR I JA

 

fot. materiały prasowe

 

Od strony merytorycznej i warsztatowej z autobiografiami bywa różnie, ale trzeba przyznać, że Christian Dior ma świetne pióro. Pełna humoru, smaczków i dystansu do siebie publikacja traktuje o różnych obliczach legendarnego kreatora. W książce dowiemy się nie tylko o życiu zawodowym Diora, ale również o sferze prywatnej, przede wszystkim jednak poznamy fenomen jest największego osiągnięcia – stworzenie słynnego domu mody. To niezwykła gratka dla fanów mody, ale nie tylko – obok projektowania mamy obraz zmagań zwykłego człowieka, który stawia czoła słabościom, lękom i trudzie pracy oraz marzy i dąży do spełnienia swoich pragnień. 

 

 

ŚWIAT WEDŁUG KARLA

 

fot. materiały prasowe

 

Prawdziwa perełka wśród książek traktujących o modzie. Karl Lagerfeld to jedna z niewielu osobistości, która tak bardzo fascynuje i zachwyca, o której wiemy dużo, a wciąż niewiele. Aby chociaż odrobinę rozszyfrować fenomen legendarnego już twórcy, warto sięgnąć po tę pozycję, która stanowi zbiór wybranych cytatów z wypowiedzi niemieckiego projektanta. Pojawiają się sentencje inspirujące i pouczające, ale również komentarze pełne humoru, ironii i kontrowersji. Poznajcie „świat według Karla”!

 

 

TO NIE SĄ MOJE WIELBŁĄDY

 

fot. materiały prasowe

 

To pozycja na polskim rynku wydawniczym, która traktuje o modzie w czasach PRL. Przewrotny tytuł książki i przykuwająca wzrok okładka zapowiadają próbę zrozumienia fenomenu mody w okresie, który z pozoru nie ma z nią nic wspólnego. Autorka Aleksandra Boćkowska zwraca uwagę, że ma i to naprawdę dużo, bo państwo traktowało ją propagandowo, a ludzie na przekór polityce chcieli wyróżnić się z tłumu i nie zatracić własnej tożsamości. Okazuje się, że pragnienie być „modnym” było wówczas silniejsze niż dziś – sprawdźcie! 

 

 

LISTY DO YVESA


fot. materiały prasowe

 

Okazuje się, że świat mody to nie tylko luksus, blichtr i sława. Zbiór listów pisanych przez lata przez wieloletniego partnera Yvesa Saint Laurenta – Pierre`a Berge ukazuje kulisy sukcesu legendarnego projektanta. Obok niszczących uzależnień i rozchwiań emocjonalnych, a także późniejszej choroby, pojawia się jednak piękna historia miłości, wsparcia i oddania dwóch mężczyzn. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą poznać nieznany obraz sylwetki Saint Laurenta i przekonać się jakie źródła miewa często spektakularny sukces.

 

 

VOGUE. ZA KULISAMI ŚWIATA MODY

 

fot. materiały prasowe

 

Następna lektura obalająca mit świata mody, który mówi o luksusie, sławie i pięknie, ale tylko i wyłącznie z perspektywy okładki prestiżowego magazynu. Jeżeli zajrzymy za kulisy, widzimy zupełnie inny obraz, ale to widok dostępny wyłącznie dla wtajemniczonych. Taką postacią była z pewnością wieloletnia redaktor naczelna australijskiego Vogue`a – Kristie Clements, która po zwolnieniu ze stanowiska postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami z czytelnikami. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że ta publikacja to nie tylko zdjęcie maski i gorzka refleksja, ale również inspirująca ścieżka kariery zawodowej, spotkania z niezwykłymi ludźmi oraz doświadczenia, które są dane nielicznym.

 

 

ELEGANTKI. MODA ULICY LAT 50. I 60.

 

fot. materiały prasowe

 

Elegantki w czasach szarego PRL-u? Kolejna pozycja, która dowodzi, że te dwa różne światy łączy wiele wspólnego. Autorka publikacji – Agnieszka L. Janas udowadnia, że w Polsce, mimo trudnego okresu, można było spotkać kobiety niezwykle szykowne, które odnajdywały czas, żeby zadbać o swój wizerunek, niezależnie od statusu społecznego, miejsca zamieszkania czy zawodu. Wśród przywoływanych sylwetek miłośniczek mody odnajdziemy m.in.: Beatę Tyszkiewicz, Krystynę Mazurówną, Ewę Wiśniewską, Monikę Dzienisiewicz-Olbrychską czy Ewę Marię Morelle. Bohaterki opowiadają o modzie ulicy tamtych czasów, opisują swoje garderoby i charakteryzują ewolucję pojęcia elegancji. Dowiedzcie się jak wyglądała polska moda w zupełnie „niemodnym” okresie!

 

 

KOBIETY KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY ŚWIATEM MODY

 

fot. materiały prasowe

 

Wciąż mówi się, że świat mody to rzeczywistość kreowana kobietom, ale przez mężczyzn. Bertrand Meyer-Stabley (de facto mężczyna) udowadnia jednak, że to kobiety – projektantki są odpowiedzialne za prawdziwe rewolucje w tej branży. Autor publikacji wymienia dwanaście nazwisk, które miały znaczący wpływ na dzieje mody, np.: Coco Chanel, Miuccię Pradę, Jeanne Lanvin i Vivienne Westwood. Lista wielkich kreatorek to nie tylko noty biograficzne, ale również filozofia twórczości, trendy i ciekawostki. 

 

 

BĄDŹ PARYŻANKĄ, GDZIEKLOWIEK JESTEŚ

 

fot. materiały prasowe

 

To była jedna z popularniejszych premier poprzedniego roku. Muza Karla Lagerfelda – modelka Caroline de Maigret wraz z trzema przyjaciółkami przełamuje stereotyp typowego poradnika o stylu i proponuje zabawną, autoironiczną formę. Autorki podchodzą do mody z dużą dozą dystansu, a słynny paryski szyk opisują w przewrotny sposób. Nie znajdziemy tu oklepanych porad jak od nowa urządzić swoją garderobę w iście francuskim stylu, ale dowiemy się jak paryżanki zachowują się na pierwszej randce, na imprezie i… w sypialni! 

 

 

SLOW FASHION

 

fot. materiały prasowe

 

Joanna Glogaza, autorka bloga Styledigger rozprawia się ze zjawiskiem fast fashion i proponuje zwolnić. Zwolenniczka filozofii slow life pokazuje, że nie trzeba podążać za dyktatem szybkiej mody, która nie odzwierciedla naszej osobowości, jest jednosezonowa i słabej jakości. Autorka postuluje: „Kupuj mniej, wyglądaj lepiej” i w rzetelny, konstruktywny sposób zachęca do zmian w swojej szafie i życiu. Już niedługo więcej o książce w osobnej recenzji LaMode!

 

 

PODRĘCZNIK STYLU DLA MĘŻCZYZN

 

fot. materiały prasowe


Moda to domena kobiet? Niesprawiedliwy osąd! Panowie również dbają o swój wizerunek i chcą wyglądać stylowo. Autorzy publikacji (zespół magazynu Esquire) przekonują, że „w każdym facecie drzemie stylowy mężczyzna” i proponują praktyczny poradnik, który w treściwy i przejrzysty sposób przekazuje wskazówki dotyczące mody, stylu i elegancji. Kompendium wiedzy jest podzielone na rozdziały traktujące o poszczególnych elementach garderoby, a zdjęcia i ilustracje stanowią nie tylko urozmaicenie publikacji, ale również przekazują cenne wskazówki.

video

GABRIELLE CHANEL, THE PURSUIT OF PASSION

tagi: Książki | książki o modzie | książki modowe | publikacje o modzie | książki o stylu | poradniki o stylu | poradniki shoppingowe | albumy o modzie | biografie moda | biografie projektantów | nowe książki o modzie | książki o modzie 2015 | książki o modzie 2014 |

podobne artykuły