Nie żyje Jerzy Stuhr. Odszedł w wieku 77. lat. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów znany był z roli Maksa w “Seksmisji”, czy Jerzego w słynnym “Dekalogu”. Smutną wiadomość do mediów podał jego syn – Maciej Stuhr.
Jerzy Stuhr nie żyje, to bardzo smutna wiadomość
9. lipca 2024 roku do mediów trafiła informacja, że Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77. lat. Zmagał się z problemami zdrowotnymi. Już od dłuższego czasu nie pojawiał się aktywnie w mediach, co było pokłosiem zawału, który przeszedł. Stuhr miał również udar mózgu i chorował na nowotwór. Choroby sprawiły, że kilka lat temu zakończył aktywną karierę zawodową. Informację o jego śmierci podał pogrążony w żałobie syn – Maciej Stuhr.
Jerzy Stuhr – żona, dzieci, gdzie mieszkał?
Jerzy Oskar Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie i był jedynym dzieckiem Tomasza i Marii. Ze swoją żoną – Barbarą, pobrali się w Boże Narodzenie 1971 roku i do dzisiaj, czyli przez 53 lata, tworzyli szczęśliwy związek. Państwo Stuhrowie mieli dwoję dzieci – córkę i artystkę Mariannę oraz syna Macieja, który poszedł w ślady ojca i został aktorem.
Jerzy Stuhr – wykształcenie i początki kariery
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a w 2007 roku odebrał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Śląskim. Stuhr pierwsze kroki jako aktor stawiał na deskach Starego Teatru w Krakowie i to on stanowił podstawę do jego dalszego sukcesu.
Niedawno swoją premierę miał film o Karlu Lagerfeldzie. Tutaj przeczytasz o nim więcej
Aktor Jerzy Stuhr – kariera
Jerzy Stuhr to polski aktor teatralny, dubbingowy i filmowy, reżyser, filolog i pisarz. Zadebiutował w 1971 roku w filmie “Milion za Laurę”, choć największą sławę przyniosły mu kochane przez Polaków “Seksmisja” i “Killer”. Jerzy był jedną z najwybitniejszych osobowości aktorskich w Polsce. Doskonale wcielał się w kultowe role komediowe i równie dobrze grał w poważnych dramatach. Stuhr wydał również wiele książek, a wśród nich m.in “Bieg po linie”, “Moje smoki na dobre i złe” oraz “Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”, którą napisał po tym, jak przeszedł zawał. Swoją ogromną wiedzą kochał dzielić się z innymi, w związku z czym, z wielkim zapałem, wykładał jako profesor sztuk teatralnych.
Jaki film wyreżyserował Jerzy Stuhr?
Jerzy Stuhr w 1994 roku zadebiutował po drugiej stronie kamery. Wyreżyserował wówczas film “Spis cudzołożnic”, który spotkał się z dużym uznaniem wśród krytyków. Równie ważny okazuje się jednak film “Historie miłosne”, który stworzył 3 lata później. To on przyniósł Jerzemu dużą sławę w roli reżysera. Obie produkcje otrzymały wiele nagród i w konsekwencji stały się przebojami polskich kin. W związku ze swoją wiedzą i doświadczeniem, Stuhr, w 1998 został członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, przyznającej Felixy.
Poznaj wakacyjny repertuar Kina Letniego LOT w Warszawie
Jerzy Stuhr – nagrody
Polski aktor Jerzy Stuhr w swojej niemal 60-letnej karierze zdobył wiele nagród i wyróżnień. Kunszt aktorski Jerzego doceniono m.in nagrodą Złotej Kaczki za rolę w filmie “Seksmisja”, Orłem za rolę w filmie “Persona non grata”, czy Złotym Lwem za rolę w “Pociągu do Hollywood”. Z wielkim uznaniem spotkały się również produkcje w jego reżyserii. Jest laureatem m.in MFF w Wenecji za film “Historie miłosne” i Złotego Lwa za “Tydzień z życia mężczyzny”. To jedynie kilka z wyróżnień, których Stuhr zgromadził naprawdę wiele. Zwieńczeniem jego kariery było zdobycie Polskiej Nagrody Filmowej, czyli tzw. Orła, za całokształt osiągnieć z życia aktora.
Zdjęcie główne: IG @filmoschron