PL / EN
Jaki rozmiar materaca wybrać dla 1 i 2 osób?

Jaki rozmiar materaca wybrać dla 1 i 2 osób?

Wybierz idealny materac.

Który ze standardowych rozmiarów materacy pozwoli na komfortowy wypoczynek singlowi, a który parze?

Efektywny sen uzależniony jest nie tylko od rodzaju wypełnienia materaca, ale również od jego wielkości. To jak duży materac będzie optymalny w Twoim przypadku, uzależnione jest od wielu czynników. Bardzo często ograniczeniem jest wielkość sypialni. Im mniejsza, tym mniejsze masz możliwości. Sprawdź, jakie  minimum musisz wziąć pod uwagę.

Materac jednoosobowy - jakie powinien mieć wymiary?

Większość producentów materacy posiada w swojej ofercie modele o standardowych rozmiarach, czyli w przypadku tych jednoosobowych: 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm, 120x200 cm. Długość na poziomie 200 cm jest odpowiednia dla większości osób, lecz zakłada się, że materac powinien być dłuższy od ciała o 15-20 cm, by zapewnić komfortowe warunki snu.

Szerokość materaca powinna być oczywiście dostosowana do ramy łóżka, a dokładnie mniejsza o około 2 cm, dzięki czemu materac będzie w niej dobrze ustabilizowany.

Ostateczny wybór szerokości materaca powinien być również podyktowany indywidualnymi potrzebami. Jeżeli użytkownikiem jest osoba szczupła, która z reguły śpi spokojnie, rzadko zmienia pozycje, łóżko 90x200 cm powinno być dla niej wystarczające. Mniejsze materace mogą się sprawdzić w przypadku starszego dziecka lub nastolatka. Z kolei wygodny materac dla osoby o bardziej rozbudowanej sylwetce lub takiej, która rzuca się w nocy, powinien mieć szerokość 120 cm, a jeśli to możliwe nawet 140 cm.

Jak duży wybrać materac dla dwóch osób?

Za najmniejszy rozmiar materaca w łóżku małżeńskim uważa się 140x200 cm. Warto go rozważyć, jeśli obie osoby są drobnej budowy i lubią spać blisko siebie. Jeżeli z partnerem lub partnerką preferujecie odrobinę własnej przestrzeni do spania, korzystacie z dwóch różnych kołder, zdecydowanie lepszym wyborem będzie materac 160x200 cm. Na takiej szerokości może zmieścić się również gościnnie odwiedzające rodziców nocami dziecko. Jeżeli jednak przewidujecie dwójkę takich gości lub maluch przesypia z Wami większość nocy, zdecydowanie warto postawić na materac 180x200 cm czy nawet 200x200 cm.

Pamiętaj, że jeśli żaden ze standardowych materacy, nie wpisuje się w Twoje oczekiwania, możliwości przestrzenne lub ramę łóżka, wielu producentów oferuje możliwość zamówienia materaca na wymiar.

 

fot. materiały prasowe

Artykuł zewnętrzny

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: wnętrza |

podobne artykuły