Choć makijaż upiększa nasze twarze, nie służy cerze, jeśli zapominamy go usunąć. Współczesne kosmetyki są naprawdę dobrej jakości, wciąż jednak nie możemy zapominać o tym, że skóra pracuje całą dobę. By mogła prawidłowo się regenerować po ciężkim dniu, niezbędny jest dokładny demakijaż. Pozostawione na twarzy resztki kolorowych kosmetyków mogą zniweczyć skutki nawet najlepszej pielęgnacji. Naucz się więc ją oczyszczać, a na efekty nie będziesz długo czekać.
Oczyszczanie jest ważne
Demakijaż to niepozorny, choć niezwykle ważny element codziennej pielęgnacji twarzy. Bez niego nie będziesz w stanie w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z używania serum czy kremu. Prawidłowo wykonane oczyszczanie, niezależnie od formy użytego kosmetyku, zmyje z twarzy nie tylko makijaż, lecz także kurz, pot czy łój. To pomoże zapobiec powstawaniu zaskórników. Ponadto świetnie przygotuje twarz do przyjęcia kolejnych kosmetyków.
By dokładnie oczyścić skórę, należy rozprowadzić produkt na
twarzy i zostawić go na chwilę, by umożliwić rozpuszczenie zanieczyszczeń. W
przypadku oczu, w zależności od wybranej metody
i formuły produktu, warto przytrzymać przez chwilę na powiekach nasączony
kosmetykiem wacik lub delikatnie wmasować produkt palcami. Szybkie przetarcie
cery nie będzie ani dokładne, ani skuteczne. Później należy zmyć całość wodą i
przejść do drugiego etapu oczyszczania – mycia żelem do twarzy. Ten sposób
zapewni doskonałe przygotowanie skóry do kolejnych etapów pielęgnacji.
Czym zmywać makijaż?
Produkty do oczyszczania są raczej łatwo dostępne. Możemy je znaleźć w każdej drogerii, aptece, a często również w supermarketach. To ich niewątpliwa zaleta, choć czasami zapełniony płynami, żelami i mleczkami regał może utrudnić nam wybór właściwego kosmetyku. Wobec tego, jaki kosmetyk do demakijażu wybrać?
1. Mleczka do demakijażu
Mleczka do makijażu mają tłustą bazę, choć są zdecydowanie bardziej lejące niż oleje. To sprawia, że dobrze zmywają makijaż i są stosunkowo delikatne, dlatego świetnie nadają się do cery suchej oraz wrażliwej. Mleczko najlepiej oczyszcza skórę, jeśli zaaplikujemy je dłońmi i wykonamy delikatny masaż. W ten sposób efektywnie rozpuścimy wszystko, co pozostało na naszej twarzy po całym zabieganym dniu.
2. Płyny micelarne
W przeciwieństwie do mleczka do demakijażu, płyny micelarne rzadko zawierają jakiekolwiek oleje. Są to kosmetyki na wodnej bazie, które zawierają mikrocząsteczki zwane micelami. Micele przyciągają zanieczyszczenia jak maleńkie magnesy, więc dobrze sobie radzą z większością kolorowych kosmetyków i sprawdzą się przy każdej cerze. Takie płyny aplikuje się przy pomocy wacików, by następnie zmyć je z powierzchni skóry wodą. Tylko nie pomyl ich z tonikiem – to dwa różne kosmetyki!
3. Oleje
Wbrew powszechnej opinii oleje – tak samo, jak płyny micelarne – dobrze sprawdzą się przy każdej cerze. Prawidłowo wybrana i zastosowana mieszanka olejów nie będzie zapychała porów, a jedynie rozpuści wszystkie zanieczyszczenia, które mamy na twarzy. Ponadto ten kosmetyk chroni skórę przed przesuszającym działaniem żelu do twarzy i świetnie wpływa na kondycję cery. Ma jednak minus – usuwa się trudniej od pozostałych produktów do demakijażu, a jego aplikacja jest bardziej czasochłonna. Należy najpierw wmasować olej w wilgotną cerę, a później usunąć go za pomocą zwilżonego ciepłą wodą, czystego ręcznika, np. bambusowego, ściereczki muślinowej lub wielorazowych wacików do demakijażu.
Istnieją też inne formy kosmetyków do demakijażu, choć nie są tak popularne i bywają mniej skuteczne, np. chusteczki do demakijażu czy sztyfty. Ich główną zaletą jest poręczność, dlatego nadają się do zabrania w podróż.
Jak sprawić, by demakijaż był skuteczny?
Poza doborem właściwego produktu do oczyszczania, niezbędne są również odpowiednie akcesoria. Dzięki nim łatwiej, szybciej i bardziej efektywnie wykonasz demakijaż.
Najbardziej popularnym produktem są oczywiście waciki do demakijażu. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów wacików, wykonanych z różnych materiałów. Kiedyś prym wiodły dobrze nam znane, klasyczne jednorazowe płatki kosmetyczne. Są wygodne w stosowaniu i stosunkowo tanie. Ich dużym minusem jest jednak trwałość. Bardzo łatwo się rozrywają, szczególnie te gorszej jakości. Ponadto, by wykonać pełen demakijaż, często używa się kilku wacików naraz, co jest bardzo nieekonomiczne i – przede wszystkim – nieekologiczne.
Bardziej przyjaznym dla środowiska (i na dłuższą metę również
dla domowego budżetu) odpowiednikiem są waciki wielorazowe – równie wygodne i
skuteczne, a przy tym wytrzymałe. Niektóre z nich umożliwiają nawet zmywanie
makijażu za pomocą samej wody, co może być przydatne podczas urlopu albo w
przypadku alergii. Nic więc dziwnego, że stają się coraz popularniejsze i ma je
w ofercie wiele znanych marek, takich jak
np. Annabelle Minerals. Można je znaleźć już nie tylko w sklepach internetowych
czy z produktami ekologicznymi, ale też w drogeriach.
Nieco mniej znanym, choć równie przydatnym artykułem pielęgnacyjnym są ściereczki bambusowe. Znakomicie radzą sobie z usuwaniem resztek oleju z twarzy, choć nie są tak uniwersalne. Nie będą zbyt wygodne w przypadku stosowaniu kosmetyków o innej formule.
Niezależnie od tego, jakich kosmetyków chcesz użyć do zmywania zanieczyszczeń nagromadzonych na twarzy, pamiętaj, aby zawsze zmyć je wodą, a następnie umyć skórę – pianką lub żelem do twarzy. To pozwoli Ci wykorzystać pełen potencjał Twojej pielęgnacji.
fot. materiały prasowe
Artykuł sponsorowany