PL / EN
Jak powinna wyglądać impregnacja odzieży na zimę?

Jak powinna wyglądać impregnacja odzieży na zimę?

Warto wiedzieć!

Jesień i zima nie należą do naszych ulubionych pór roku, biorąc pod uwagę pogodę. Jednocześnie, gdy temperatura spada, sięgamy do szafy w poszukiwaniu grubszej odzieży. Niestety bywa tak, że okazuje się, iż ubrania nie są w dobrej formie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zapewne zapomnieliście o impregnacji. Jak impregnować odzież?

Jak impregnować odzież na zimę? O czym należy pamiętać?

Nawet jesienią czy zimą można świetnie się prezentować i cieszyć komfortem. Co roku nie trzeba też kupować nowej odzieży wierzchniej, gdyż kurtki puchowe czy przeciwdeszczowe mogą służyć przez wiele lat. Jak powinna wyglądać właściwa impregnacja odzieży na zimę? Na początek należy pamiętać, że ubraniom, np. z wodoodporną membraną, ale też kurtkom puchowym nie służą detergenty. Niestety te substancje znajdują się w większości proszków i o ile stosowanie ich w przypadku jeansów czy koszulki bawełnianej nie jest problemem, o tyle, gdy wypierzecie ciepłą kurtkę zimową w detergentach, to może się okazać, że po praniu stanie się ona zwykłą kurtką przejściową, a nie ciepłą ani zimową. Trzeba również pamiętać, by nie prać w zbyt wysokiej temperaturze oraz nie używać programów z wysokimi obrotami. 

Jak impregnować odzież na zimę? To musisz wiedzieć!

Celem impregnacji jest przede wszystkim odbudowa powłoki hydrofobowej, którą ubrania zyskują już na etapie produkcji i tracą w ramach użytkowania. Taka warstwa utrudnia wnikanie wody i zabezpiecza materiał przed zbytnim nasiąkaniem. Jeżeli powłoka hydrofobowa zostanie usunięta, to trwałość materiału będzie dużo mniejsza. Na szczęście można wykonać zabieg impregnacji. Jest to bardzo proste. Jednak nim przeprowadzicie impregnację, wykonajcie prosty test. Należy skropić odzież wodą i zobaczyć, czy wnika ona w strukturę materiału. Jeżeli tak się dzieje, to czas przejść do impregnacji odzieży. Do tego celu należy użyć specjalnych preparatów. Możecie zastosować choćby Nikwax TX Direct Wash-In. Sprawdzi się zarówno produkt w saszetce, jak i butelce. Dostępne są też produkty w sprayu. Gdy już nałożycie preparat, musicie go jeszcze uaktywnić, a to oznacza, że należy we właściwy sposób daną odzież wysuszyć. Najlepiej to zrobić używając suszarki bębnowej i delikatnego programu. Jeżeli nie dysponujecie takim sprzętem, to nic straconego. Wystarczy tylko, że posiadacie żelazko. Trzeba ustawić program do tkanin delikatnych i przeprasować materiał przez szmatkę. Nie stosujcie też pary wodnej. Jeżeli odpowiednio zadbacie o odzież zimową, to potem z powodzeniem ją sprzedacie, gdy będziecie chcieli odświeżyć garderobę, aplikacje do sprzedaży ubrań Wam w tym pomogą.  

Impregnacja kurtki puchowej - to trzeba wiedzieć!

Bardzo ważna i konieczna jest impregnacja kurtki puchowej. Jeżeli jej nie przeprowadzicie, to możecie  się spodziewać, że w kolejnym sezonie nie będzie już Was ogrzewać i chronić przed zimnem. Impregnacja również nie jest czasochłonna. Możecie zastosować odpowiedni preparat, np. w formie sprayu. Tutaj polecamy Wam impregnaty, które nadają materiałowi właściwości hydrofobowe, ale też odnawiają ocieplinę. Dobrym wyborem jest impregnat w płynie. Tutaj również możemy Wam polecić środki producenta Nikwax. Możecie też wykonać impregnację w dwóch krokach. Na początek należy wyprać kurtkę, używając delikatnego programu, a następnie wykonać tzw. drugie pranie, tyle że już w impregnacie. Możecie też wyprać kurtkę w impregnacie ręcznie.

 

fot. Adobe Stock  

 

video

CHANEL CRUISE 2022/23