Już dawno minęły czasy, gdy walka z siwizną była koniecznością, za to szare czy srebrne pasma zaczęto postrzegać jako wyraz szlachetności, pewności siebie i symbol dojrzałego piękna. Kobiety coraz częściej stawiają na naturę, cieszą się siwymi fryzurami. Trzeba jednak wiedzieć, że takie włosy mają specyficzne cechy, a to przekłada się na rodzaj stosowanej pielęgnacji i uczesania. Jak dbać o siwe włosy, by układały się zgodnie z oczekiwaniami, wyglądały zdrowo i były w dobrej kondycji? Wszystko wyjaśniamy.
Skąd biorą się siwe włosy? Jakie są przyczyny?
Siwienie włosów jest naturalnym procesem i dotyka kobiet w różnym wieku. Zwykle pierwsze pasma pojawiają się w dojrzałym wieku, ale są też dwudziestokilkulatki, które dostrzegają pierwsze srebrne włosy. Skąd się biorą? Podobnie, jak skóra przestaje produkować kolagen i elastynę, tak komórki melanocytowe (odpowiedzialne za pigment we włosach) przestają wydzielać melaninę. Wówczas zmienia się nie tylko kolor, ale i struktura włosów, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak dbać o siwe włosy.
Przyczyn siwienia jest kilka. Podstawową jest proces starzenia, a także uwarunkowania genetyczne, a także stres, który wpływa na metabolizm komórek i spowalnia syntezy hormonów i substancji w organizmie. Siwienie powoduje też brak witamin i minerałów, np. żelaza, wit. B12, miedzi, kwasu foliowego, a także choroby: niedoczynność tarczycy i atopowe zapalenie skóry.
Nie musisz jednak walczyć z siwymi włosami. Mają one w sobie ogromny potencjał i wydobędziesz go, stosując odpowiednią pielęgnację.
Sprawdź też: Kok z cienkich włosów – te upięcia dodają maxi objętości!
Jak dbać o naturalne, siwe włosy? Poznaj ich cechy
Siwe włosy mają inne cechy i wymagania niż te, które mają w sobie pigment, czyli melaninę. Cechuje je duża porowatość, czyli ich łuski łatwo się rozwierają, powodując utratę wilgoci, brak blasku, przesuszenie i szorstkość. Włosy wydają się również bardziej sztywne, grubsze. Z tego względu wymagają dużej dawki nawilżenia, odżywienia oraz pielęgnacji domykającej łuski na łodydze.
Co ciekawe, siwe włosy mają tendencję do żółknięcia. Dlaczego tak się dzieje? Włosy z natury narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takie jak zanieczyszczenia, promienie UV. Siwe włosy przyjmują wszystkie szkodliwe substancje, a przez brak pigmentu odznaczają się na pasmach w postaci żółtych refleksów. Nie widać tego na włosach z pigmentem. Stąd też trzeba pamiętać o silnej ochronie.
Nawilżanie – podstawa w pielęgnacji siwych włosów
Wysoka porowatość siwych włosów sprawia, że są suche i łamliwe, zatem podstawą pielęgnacji powinno być nawilżenie. Zaopatrz się w maski i odżywki o nawilżających właściwościach. Dobrym wyborem będą maski emolientowe i humektantowe, które dostarczają wilgoci i zamykają ją wewnątrz włosa.
Należy zadbać także o warstwę ochronną włosów zapobiegającą wysuszaniu. Zapewni ją olejowanie, które dodatkowo odżywi włosy, lekko je dociąży, wygładzi, nada elastyczność i miękkość. Polecane oleje, to kokosowy, arganowy, z bawełny, migdałowy i kokosowy.
Przy siwych włosach można dostrzec również wzmożone wypadanie. Zapobiegną mu delikatne wcierki do włosów, ale uwaga: przy tym ważny jest również regularny masaż głowy pobudzający cebulki do pracy, dzięki czemu włosy wypadają w mniejszej ilości. Kolejny ważny aspekt, to stosowanie delikatnych szamponów oczyszczających z małą ilością detergentów, za to zawierające naturalne składniki, takie jak aloes, proteiny, miód, jedwab. Nie naruszą pH skóry głowy, a zarazem skutecznie ją oczyszczą.
Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi – w jaki sposób?
W przypadku siwych włosów konieczne jest stosowanie metod ochronnych przed czynnikami zewnętrznymi, jak choćby zanieczyszczenia miejskie i promienie UV, które wnikają w głąb włosów, nadając im żółty odcień. Dobrze sprawdza się olejowanie, domykające łuski. Warto także zainwestować w sprawy ochronny do włosów z filtrem UV, który dodatkowo zapobiega przesuszaniu. W wyjątkowo słoneczne dni zaleca się także noszenie nakrycia głowy.
Należy także ograniczyć kontakt siwych włosów z wysokimi temperaturami. Przerzuć się na suszenie włosów chłodnym nawiewem, a lokówki i prostownice odstaw na bok. Jeśli jednak stylizacja na ciepło jest niezbędna, stosuj mgiełki termoochronne.
Czytaj także: Fryzury dla siwych włosów. Stylowe cięcia podkreślające dojrzałe piękno
Zdjęcie główne: Spotlight/Launchmetrics, Balmain