Logotyp serwisu lamode.info
HISTORIA MARKI TOPSHOP

HISTORIA MARKI TOPSHOP

Poznaj historię najbardziej popularnej angielskiej marki masowej, której styl ucieka łatwym kategoryzacjom.

Topshop stara się unikać zaszufladkowania i kategoryzacji. Inspirując się modą uliczną, odróżnia swój styl od takich konkurencyjnych marek jak Zara czy H&M. Kochają go najbardziej znane fashionistki: Alexa Chung, Olivia Palermo czy Pixie Geldof. Ma na koncie wieloletnią współpracę z topmodelką Kate Moss i kolaboracje z projektantami high fashion.

 

Projektanci marki Topshop nie podążają co sezon ślepo za trendami ze światowych wybiegów. Tworzą tymczasem odrębny styl, który choć nie wszystkim przypada do gustu, mają swoich fanów i renomę. Na popularność firma założona w 1964 roku pracowała przez całą dekadę. Jej pomysłodawca i założyciel - Peter Robinson zaczynał w piwnicy jednego z brytyjskich domów handlowych. Wkrótce potem otworzył własny butik.

 

Trzeba było jednak czekać aż do 1994 roku, aby móc odwiedzić flagowy sklep Topshopu przy londyńskim Oxford Circus. Działając do dziś, pozostaje największym salonem sprzedaży jednej marki na świecie. Pozostanie tam jeszcze długo, ponieważ każdego tygodnia przyciąga około 200 tysięcy klientów!

 

Poza stosunkowo wczesnym początkiem, Topshop był także pionierem w zakresie współpracy z projektantami. Jako pierwszy przyciągnął fashionistki z Wysp znanymi nazwiskami i markami, wymieniając tylko Kate Moss, Ashish czy Jonathana Saundersa.

 

Wspomniane kolaboracje wiążą się z działalnością tej angielskiej marki masowej w zakresie łowienia artystycznych talentów. Marka od 9 lat wspiera program New Gen, sponsorując stypendia przyznawane przez British Fashion Council. W 2002 roku, dzięki grantom Topshopu swoją karierę, oprócz wspomnianego wyżej Saundersa, na dobre rozpocząć mogli: Christopher Kane, Marios Schwab oraz Louise Goldin.

 

Duży przełom w rozwoju firmy nastąpił w roku 2005, kiedy to brand Topshop Unique - jako jedyna  marka masowa - dołączył do oficjalnego programu London Fashion Week. Aż do dzisiaj, pokazując swoje kolekcje pomiędzy szanowanymi projektantami wielkiej mody, Unique nie pozostaje w tyle.

 

Aktualnie, produkty z metką Topshop – ze stałych, jak i limitowanych kolekcji – sprzedawane są w ponad 300 sklepach w Wielkiej Brytanii i 100 kolejnych za granicami rodzimego kraju. Ubrania oraz akcesoria, a od niedawna także kosmetyki dostępne są także w sklepie, będącym częścią strony internetowej marki.

 

Topshop, podobnie jak jego męski odpowiednik Topman, pozostaje częścią grupy kapitałowej Arcadia Group Limited, która jest właścicielem innych angielskich brandów popularnych, m. in. Wallis, Dorothy Perkins czy Miss Selfridge

 

tagi: marki | Topshop | Arcadia Group Limited | KATE MOSS |

podobne artykuły