PL / EN
GUCCI W OGNIU KRYTYKI - RASISTOWSKI GOLF

GUCCI W OGNIU KRYTYKI - RASISTOWSKI GOLF

Kontrowersje wzbudził czarny sweter włoskiej marki z kolekcji jesień zima 2018/19.

Markę Gucci oskarżono o rasizm, a falę krytyki wywołał sweter kojarzony ze zjawiskiem dyskryminacji czarnoskórych w USA na początku XX wieku.

GUCCI – KONTROWERSYJNY SWETER KOJARZONY Z RASIZMEM

Kontrowersje wzbudził czarny sweter marki Gucci z kolekcji jesień zima 2018/19. Model typu kominiarka z otworem na twarzy, przypominającym czerwone usta, skojarzył się internautom z teatralnym makijażem (ang. blackface), który na początku XX wieku w USA symbolizował dyskryminację czarnoskórych i segregację rasową. W związku z powyższym, włoską markę oskarżono o rasizm.

POLECAMY: GUCCI – POKAZ JESIEŃ ZIMA 2018/19

GUCCI – REAKCJE I PRZEPROSINY

Przedstawiciele Gucci opublikowali przeprosiny na Twiterze i wycofali sweter Balaclava” z kolekcji marki. „Gucci mocno przeprasza za urażenie spowodowane przez kominiarkę. Uważamy, że różnorodność to fundamentalna wartość, którą w pełni przestrzegamy, szanujemy i traktujemy jako naczelną" – oświadczyli reprezentanci marki.  Projekt swetra można było kupić za 890 dolarów (ok. 3,4 tysiąca złotych). Chociaż włoska marka znajduje się teraz na pierwszym miejscu najbardziej pożądanych brandów świata, sytuacja negatywnie wpłynęła na jej wizerunek.

Gucci: marka oskarżona o rasizm i przeprosiny (fot.  Twitter/ @gucci)

BLACKFACE – CO TO JEST?

Blackface (ang. czarna twarz)styl teatralnego makijażu z czerwonymi ustami zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Make-up odwoływał się do uprzedzeń obecnych w społeczeństwie amerykańskim, które dotyczyły osób o czarnym kolorze skóry. Biali ludzie o mocno pomalowanych buziach, utwierdzali stereotypy, przywołując w czasie przedstawień zachowania przypisawane Afroamerykanom.

video

GUCCI JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: Gucci | kolekcja | jesień zima 2018/19 | rynek |

podobne artykuły