Na początku była fascynacja Warszawą, później Vitkacem. To dlatego jego przyjazd nieco się opóźnił. Wszystko dlatego, że zaproszony do Polski Renzo Rosso, dyrektor OTB Group – koncernu, który w swoim portfolio ma takie marki jak Viktor[&]Rolf, Maison Martin Margiela, Marni czy Diesel – zaraz po wyjściu z samolotu postanowił pozwiedzać miasto.
I tak wszystko zaczęło się z jego pierwszą wizytą w naszym kraju. Okrzyknięty przez Suzy Menkes „geniuszem jeansu” Włoch przyleciał do Warszawy na zaproszenie twórcy luksusowego domu handlowego Vitkac – Arkadiusza Likusa, gdzie mieści się m.in. butik marki Diesel. Przy uroczystej, powitalnej kolacji, w trakcie przyjacielskiej rozmowy, padła luźna propozycja i w efekcie wizja, która później miała stać się realna. Tak narodził się pomysł wspólnej kolekcji.
To pierwszy raz w historii, kiedy światowej sławy marka współpracuje lokalnie w Polsce i tworzy linię ubrań dla tamtejszego domu handlowego i jak podkreśla Arkadiusz Likus – „to ogromne wyróżnienie, że możemy być partnerem dla tak wielkiej grupy”. Jako, że samo miasto zrobiło na Renzo Rosso ogromne wrażenie, a Vitkaca uznał za jeden z najpiękniejszych sklepów na świecie, nic więc dziwnego, że wizja przedstawiona przez jego twórcę spotkała się z uznaniem do tego stopnia, że Włoch osobiście nadzorował prace swojego zespołu projektowego nad kolekcją.
Efektem jest limitowana i bardzo ekskluzywna linia w której spotykają się dwie wizje – Vitkaca i marki Diesel. Znajdziemy w niej uszyte z najwyższej jakości bawełny t-shirty z nadrukami inspirowanymi fasadą domu handlowego oraz wizerunkiem Witkacego oraz ramoneskę ze skóry cielęcej ze zdjęciem budynku Prudential umieszczonym na tylnej części kurtki. Skąd pomysł na umieszczenie go w kolekcji? Wybudowany w latach 1931-1933 s tylu Art Deco wieżowiec jest ważnym, symbolicznym elementem dla warszawskiej architektury tamtego okresu, kiedy był najwyższym budynkiem Europy. Vitkac natomiast jest obecnie największym domem handlowym w tej części Starego Kontynentu. Stąd połączenie tych dwóch budynków, wydawałoby się nie mających ze sobą nic wspólnego. Ale jak dodaje Arkadiusz Likus: „Tak jak Prudential był ikoną Warszawy w międzywojniu, tak chciałbym żeby Vitkac kiedyś był postrzegany jako ikona tego drugiego renesansu Warszawy, tego jak miasto rozwija się w nowym milenium”.
Kolekcja dostępna jest od 24 listopada tylko i wyłącznie w salonach Diesel w Polsce w limitowanej ilości sztuk. Warto więc pospieszyć się z zakupem!